Sist oppdatert: 16.05.2012 kl. 22:27
John:Det her er bare latterlig. Fake leg er så unødvendig, er selv 19 år gammel og utesteder hvor 18 åringer kommer inn består bare av fjortiser. Gleder meg til jeg blir 20 og kan komme inn på byen sammen ...
Loading
Emne
- 22. juli 2011
- 5 på gata
- Adopsjon
- Aldersgrenser
- Alkohol
- Arbeid
- Asyl- og innvandring
- Barnekonvensjonen
- Barnevern
- Bistand
- Blogg
- Bolig
- Demokrati
- Diskriminering
- Doping
- Dårlig råd
- Ekteskap
- Engasjert?
- Europa / EU
- Film og TV
- Flytte hjemmefra
- Forbruker
- Forelskelse
- Fritid
- Frivillig arbeid
- Funksjonshemning
- Førerkort
- Graviditet
- Hjelpetjenester
- Homofil
- Hør HER!
- Identitet
- Innlegg
- Kjønnslemlestelse
- Konfirmasjon
- Konfliktløsning
- Krig og fred
- Kriminalitet
- Kropp og helse
- Kultur
- Leksehjelp
- Likestilling
- Lov og rett
- Lovbrudd
- Mat og kosthold
- Menneskehandel
- Miljøvern
- Minoriteter
- Mobbing
- Mobil
- Musikk
- Nettvett
- Noveller
- Omskjæring
- Organisasjoner
- Politi
- Prevensjon
- Problemer hjemme
- Psykisk helse / følelser
- Pubertet
- Rasisme
- Reise
- Reklame
- Religionsfrihet
- Rettighetene dine
- Rusmidler
- Russetid
- Samer
- Seksuelle overgrep
- Sex og samliv
- Skilsmisse
- Skolehverdag
- Slanking
- Sorg
- Sosialhjelp
- Spill
- Spiseforstyrrelser
- Stat og kommune
- Stipend og støtte
- Studier i utlandet
- Tester
- Tobakk
- Trening og idrett
- Tvangsekteskap
- Utdanning
- Utenlandsopphold
- Valg 2013
- Vennskap
- Verneplikt / Forsvaret
- Vold
- Yrkesvalg
- Ytringsfrihet
- Økonomien din
Film: "Armadillo"
Armadillo er en dansk dokumentarfilm som skildrer historien til to unge soldater, Mads og Daniel. Eventyrlystne og med et åpent sinn forlater de Danmark for å bli utstasjonert i tjeneste i Afghanistan. Vote:
Quiz:
Dokumentar/krigsfilm, Danmark 2010 (premiere 27. august 2010)
Lengde: 1 t. 45 min.
Regi: Janus Metz
Aldersgrense: 15 år
Sterke, autentiske bilder
Regissør Janus Metz og filmfotograf Lars Skree fikk i sitt arbeide med filmen tillatelse til å følge de danske soldatene i frontlinjen, og fikk filmet avgjørende situasjoner og under voldsomme kamphandlinger. De festet også kamera på hjelmene til soldatene. Blant de sterkeste scenene i filmen er et bakholdsangrep fra Taliban, og de sterke inntrykkene har bl.a. ført til en ny debatt i Danmark om landets fredsbevarende styrker i Afghanistan. De autentiske (ekte) opptakene er grunnen til at filmen har fått 15-årsgrense på norske kinoer. Filmen fikk kritikerprisen på filmfestivalen i Cannes 2010.Kilde: filmweb.no og Armadillos hjemmeside
Les også
Norske styrker i Afghanistan Det er lenge debattert om hvorvidt norske styrker bidrar til fredsbevaringen i Afghanistan, og mange viser stor motstand og skepsis mot krigen. Jeg har intervjuet 5 Tromsø-ungdom om deres syn på Norges deltakelse i Afghanistan.Av Hege, ungdomsjournalist ung.no | Afghanistan - landet som aldri sover Afghanistan slik vi kjenner det i dag daterer seg tilbake til 1747, og landet har siden da vært preget av konflikter, krig og rene maktkamper. Fra å være okkupert av russiske styrker og ledet av radikale Taliban, er landet nå gjenstand for internasjonal oppmerksomhet og mottar hjelp fra hele verden i dets gjenoppbygging.Av Hege, ungdomsjournalist ung.no |
Tilleggskommentarer fra brukere
Her kan du kommentere artikkelen.18.09.2011 00:46
g20

jævlig bra film likte den veldig mye og dette visser hva de danske styrkene gjør i afghanistan.
24.08.2010 23:21
Sjøulk

Faremo bekrefter i kommentaren på NRK at dette er preventiv krig,for å hindre terrorangrep mot Norge.Tilfeldigvis samme begrunnelse som Hitler brukte for invasjonen av Norge.Nemlig hindre England i å bruke Norge som springbrett for et angrep på Tyskland.Skulle vi ta denne logikken alvorlig,hvorfor angriper vi ikke Saudi Arabia hvor 911 kaprerne kom fra?Eller Tyskland og USA hvor de planla angrepet?7 milliarder kroner for å trene opp 1000 Aghanske soldater så langt er vel billig?
Legg inn en melding!
Ukens tema
Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juliStill oss et spørsmål
Mest lest på ung.no
Drikk sikrere
Skal du ut i kveld? Pass på at du har kontrollen. Ta med deg disse gode drikketipsene fra andre ungdommer.Eksamensangst?
Mennesker er livredde for å gjøre det dårlig, og de er redde for dårlige resultater. Eksamen nærmer seg - er du stressa? Det finnes gode råd!Russ og rus
Russefeiringen er en tid der mange drikker mye alkohol, og hvert år blir russ alkoholforgiftet. De fleste av knuteregler er ufarlig lek og moro, men noen knuteregler handler om å drikke alkohol i så store mengder over et begrenset tidsrom at det kan være livsfarlig. Ta ansvar for at du og vennen din kommer dere helskinnet ut av russetiden. Les og lær av ungdommenes egne drikketips.


