Sist oppdatert: 21.05.2012 kl. 13:25
ung.no/lovbrudd
Dr. help:Jeg synest at du ikke bare skal tenke på at du skal til sengs med jenta, men at du kan prøve å bli sammen med hun først. Da lærer du mere om denne personen, og hva hun er klar for. Kansje dere kan sta...
Skriv ut Tips en venn0

Test deg selv: Er du en bevisst forbruker?


Forbruker (ung.no)Uforutsett høye mobilregninger, abonement på treningssenter, angrerett, svartebørshandel, betalingsanmerkninger... Det er mye å holde styr på. Hvor bevisst og flink forbruker er du? Test deg selv!

Kontroll på utgiftene dine?




ung.no - offentlig og kvalitetssikret

1. Du får en ringetone sendt til mobilen din uten å ha bestilt den. Du har også motatt andre ringetoner til mobilen. Hva gjør du?


    a) Tenker at det er kult med nye ringetoner for å bytte ut de gamle du er lei av, og desto bedre at de er sendt til deg helt gratis!
    b) Syns det er irriterende å få ringetoner med musikk du ikke liker, så du sletter bare meldingene.
    c) Sender STOPP til kortnummeret som ringetonene er sendt fra for ikke å måtte betale for et abonnement på ringetoner du ikke har bestilt.



2. Hvor mye betaler du i telefonregning i måneden?


    a) Aner ikke, mamma og pappa betaler
    b) Altfor mye
    c) Akkurat passe, jeg har full kontroll på min mobilbruk



3. Du har kjøpt en bok/klær/sminke på nettet, og er ikke fornøyd med produktet. Hva gjør du?


    a) Kan jeg gjøre noe da…?
    b) Kjøper en ny ting selvfølgelig
    c) Bruker angreretten min innen 14 dager og sender varen tilbake…



4. Du har akkurat fylt 18 år, og får tilbud fra banken om å få et kredittkort i tillegg til ditt vanlige bankkort. Banken tilbyr deg opp til 20.000 kr i kreditt. Hva gjør du?


    a) Takker ja – og takker banken for at de er så snille å la deg få låne penger når du ikke egentlig har dem. Og det skulle i tillegg ikke koste deg en krone å få låne pengene!
    b) Takker ja – det er jo så mye fint du aldri har hatt råd til å kjøpe fordi du ikke har tid til å jobbe ved siden av skolen.
    c) Takker nei etter å ha lest vilkårene der det gikk frem at dersom jeg ikke betaler gjelden raskt, så vil beløpet bare bli større på grunn av rentene som må betales.



5. Uten å ha bestilt noe får du tilsendt et helsekostprodukt med krav om betaling i posten. Hva gjør du?


    a) Får angst, og betaler øyeblikkelig – jeg vil jo ikke ha betalingsanmerkninger og inkassokrav!
    b) Hiver skiten, har jo ikke bestilt det!
    c) Skriver en e-post til selskapet og bestrider kravet, jeg skal da ikke betale for noe jeg ikke har bestilt.



6. Du blir stoppet av en treningskjede på Karl Johan som lover deg fri trening ut april. Når du kommer hjem og ser på avtalen oppdager du at det er 12 måneders bindingstid på avtalen og den koster totalt 7500 kr i året. Du får sjokk av hvor dyrt det er og angrer veldig! Hva gjør du?


    a) Siden jeg likevel ikke vil trene der, så lar jeg være å møte opp – da skjønner de vel at jeg ikke skal betale noe heller?
    b) Tenker at det var sure penger, men jeg får forsøke å trene innimellom så det ikke er helt waste og bestemmer meg for å lese vilkårene nøye neste gang.
    c) Ettersom jeg har inngått avtalen ved gatesalg så benytter jeg meg av angreretten min og angrer på avtalen innen 14 dager, så slipper jeg å bruke 7500 kroner på noe jeg egentlig ikke har råd til.



7. Du er ferdig med videregående og har kommet inn på privatskolen “Filmakademiet". Før du sier ja til plassen, hva sjekker du først?


    a) Jeg er dødsglad for å ha kommet inn, så da er det vel ikke noe mer å lure på?
    b) At skolen ligger nærme sentrum så jeg kan henge på kjøpesenter etter skoletid
    c) At skolen har en kontrakt som regulerer mine rettigheter for innhold i undervisningen, betaling og oppsigelse.



8. DJ Tiesto skal ha konsert i Oslo Spektrum og du får ikke brukt billetten din fordi du har blitt syk. Hva gjør du med billetten?


    a) Legger den ut på Finn for 500 kroner mer enn den kostet – du vil jo tjene på billetten din
    b) Gir den til en venn som får gå på konsert
    c) Selger billetten til samme pris som du kjøpte den for – svartebørssalg av billetter er jo ikke lov!



9. Du er på shopping, og blir stoppet av to sjarmerende selgere som vil gi deg en gratis Goodiebag med masse stæsj i. Alt du må gjøre er å skrive ned navn, adressen og telefonnummeret ditt, så sender de den til deg. Hva gjør du?


    a) Er usikker, men skriver ned opplysningene de ber om siden alle andre rundt meg gjør det.
    b) Spør om jeg kan få to dersom jeg registrerer meg dobbelt, og sikrer meg samtidig nummeret til han ene kjekkasen i retur.
    c) Når du sjekker vilkårene får du rett i din antagelse om at ingenting er gratis, og avviser tilbudet fra kjekkasene høflig.



10. Du abonnerer på “Glitter og Staz Magazin", der du ofte deltar på SMS-konkurranser. Etter å ha deltatt i konkurransen om å vinne hele Dexter-serien på DVD, begynner du å motta stripete sokker i posten hver måned med en faktura på 69 kroner per sokkepar. Hva gjør du?


    a) Betaler selvsagt alle regninger jeg får, men er usikker på om stripete sokker passer min stil
    b) Tenker at stripete sokker er helt krise, så jeg gir pakken med fakturaen til lillebror på 10 år, de kan jo ikke ta betalt av et barn!
    c) Kontakter avsender og gir klar beskjed om at jeg ikke har tegnet et sokkeabonnement.



ung.no-logo

Ok, så hvor bevisst forbruker er du?

Tell opp og se om du har overvekt av a-, b- eller c-svar:

    Flest a-svar:
    Du er en lettlurt forbruker – det kan koste deg dyrt! Følg med på U –lurt for å lære mer om dine rettigheter.

    Flest b-svar:

    Du er en storforbruker og tenker ikke så mye på hva du betaler for. Husk at mamma og pappa ikke kan betale for deg hele livet. Følg med på U-lurt for å forberede deg!

    Flest c-svar:

    Du er en mønsterforbruker, du blir neppe lurt med det første! Følg med på U-lurt for å holde kunnskapen ved like!



Kilde: U-lurt (Forbrukerombudets Facebookside for deg mellom 18 og 25 år).






Les også

Hvordan handle trygt på nett

Netthandel kan være en billig og rask måte å handle gaver og ting til deg selv på. Her får du tips for å unngå nettfellene!

Sjekk ut nettbutikken du vil handle fra FØR du handler.
 

Hvordan klage

Føler du deg lurt, har du kjøpt en dårlig vare eller fått elendig service? Les og lær om rettighetene du har som forbruker og stå på krava!
 


Relaterte votes





Tilleggskommentarer fra brukere

Her kan du kommentere artikkelen.


Legg inn en melding!

Ditt kallenavn
Din kommentar (HTML-tagger fjernes)
 

Ukens tema

Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juli

Still oss et spørsmål











Føler du treningspress?

jente løper (www.colourbox.com)
Hvorfor trener DU?







 

Rettssaken etter 22. juli

Jente biter negler (colourbox.com)Hvordan håndtere det store fokuset på alle sider av terrorsaken mens rettssaken pågår?

Psykolog Atle Dyregrov (Senter for Krisepsykologi) gir deg noen råd i denne artikkelen.
 

Spiseforstyrrelser og følelser

Måler lår (colourbox.com)Fire av ti 14–15-åringer synes de er for tykke selv når de er normalvektige, og mange tenker på å slanke seg uten at det er behov for det. Andelen øker oppover i tenårene. Slanking, vektkontroll og uheldige matvaner øker risikoen for å utvikle spiseforstyrrelser.
 

Hjelp! Det er nakenbilder av meg på nettet

Vett på nett (colourbocx.com)Jente 14: "Nakenbilder av meg spres på nettet. Hva kan jeg gjøre?" Her finner du konkrete tips til hvordan du får fjernet bilder på andre nettsider.
 
RSS