Sist oppdatert: 21.05.2012 kl. 14:35
Dr. help:Jeg synest at du ikke bare skal tenke på at du skal til sengs med jenta, men at du kan prøve å bli sammen med hun først. Da lærer du mere om denne personen, og hva hun er klar for. Kansje dere kan sta...
Loading
Emne
- 22. juli 2011
- 5 på gata
- Adopsjon
- Aldersgrenser
- Alkohol
- Arbeid
- Asyl- og innvandring
- Barnekonvensjonen
- Barnevern
- Bistand
- Blogg
- Bolig
- Demokrati
- Diskriminering
- Doping
- Dårlig råd
- Ekteskap
- Engasjert?
- Europa / EU
- Film og TV
- Flytte hjemmefra
- Forbruker
- Forelskelse
- Fritid
- Frivillig arbeid
- Funksjonshemning
- Førerkort
- Graviditet
- Hjelpetjenester
- Homofil
- Hør HER!
- Identitet
- Innlegg
- Kjønnslemlestelse
- Konfirmasjon
- Konfliktløsning
- Krig og fred
- Kriminalitet
- Kropp og helse
- Kultur
- Leksehjelp
- Likestilling
- Lov og rett
- Lovbrudd
- Mat og kosthold
- Menneskehandel
- Miljøvern
- Minoriteter
- Mobbing
- Mobil
- Musikk
- Nettvett
- Noveller
- Omskjæring
- Organisasjoner
- Politi
- Prevensjon
- Problemer hjemme
- Psykisk helse / følelser
- Pubertet
- Rasisme
- Reise
- Reklame
- Religionsfrihet
- Rettighetene dine
- Rusmidler
- Russetid
- Samer
- Seksuelle overgrep
- Sex og samliv
- Skilsmisse
- Skolehverdag
- Slanking
- Sorg
- Sosialhjelp
- Spill
- Spiseforstyrrelser
- Stat og kommune
- Stipend og støtte
- Studier i utlandet
- Tester
- Tobakk
- Trening og idrett
- Tvangsekteskap
- Utdanning
- Utenlandsopphold
- Valg 2013
- Vennskap
- Verneplikt / Forsvaret
- Vold
- Yrkesvalg
- Ytringsfrihet
- Økonomien din
Kan jeg ha blitt gravid? Vanlige spørsmål
Sikker prevensjon er ikke alltid tilgjengelig når man trenger det - man tar en sjans eller kondomet kan sprekke. Så kommer redeselen for å være gravid. Her får du svarene på noen vanlige spørsmål i denne forbindelse.Vote:
Quiz:
"Sikre perioder" og avbrutt samleie er meget usikkre som prevensjonsmetoder
Glemmer du å ta p-pille(r) minsker sikkerheten
Nødprevensjon/angrepille må tas så raskt som mulig etter samleiet og senest innen 72 timer
LES SPØRSMÅL OG SVAR OM GRAVIDITET på www.ung.no/oss
Har du vært usikker på om du har vært gravid?
ung.no - offentlig og kvalitetssikret
Hundrevis av spørsmål og svar på graviditet: www.ung.no/oss/ Avbrutt samleie - er det trygt?
Det kan komme litt blank væske før selve utløsningen. Det er det som kalles precum. Det er et slags glidemiddel for sæd, og kommer vanligvis før sædutløsningen.Denne væsken kan inneholde sædceller. Dersom det er sædceller i denne kan man bli gravid av den. Faren for graviditet er ikke så veldig stor, men den er tilstede, så avbrutt samleie er en usikker form for prevensjon og man blir før eller siden gravid dersom man praktiserer dette over tid.
Sikre perioder - er det trygt?
I praksis er det vanskelig å forutsi hvilke dager i syklusen som kan være helt sikre i forhold til å ikke bli gravid. Dette skyldes flere ting, bl.a. at en kan ha uregelmessige eggløsninger, at det kan være vanskelig å beregne akkurat når eggløsning kommer, siden den kommer ca. to uker FØR neste mens, og at sædcellene kan leve noen dager og dermed "være på vent" når en eggløsning kommer. Det kan med andre ord bli en graviditet av samleie på flere dager enn bare en i syklusen.Det er minst sjanse for å bli gravid rett før mensen og under mensen, men helt trygt er det ikke. Vil du være helt sikker på å ikke bli gravid, så bruk prevensjon konsekvent.
Hva hvis kondomet sprekker eller glir av?
Da er det fare for at noen sædceller har kommet inn i jenta og faren for graviditet er tilstede.Glemt å ta p-pillene?
Glemmer man en eller flere p-piller, er faren for at det kan komme en eggløsning til stede. Det har noe betydning når på p-pillebrettet man er. Generelt er det størst fare hvis man glemmer piller på starten av et brett. (Dette gjelder også hvis man tar andre hormonelle prevensjoner for sent) Man kan lese i bruksanvisningen til p-pillene hvordan man skal forholde seg hvis man har glemt pille(r). Her kan du lese mer om hva du gjør hvis du har glemt en p-pille eller flere.Hva hvis man angrer?
Hvis man har glemt prevensjon eller tatt sjansen og så angrer, kan jenta ta nødprevensjon = "angrepille". Det er to merker på markedet og begge kan kjøpes på apoteket, bensinstasjon og i enkelte matvarebutikker og koster ca. 180 kroner. Denne pillen må tas så raskt som mulig etter samleiet, helst innen 12 og senest innen 72 timer etter. Effekten er sikrere jo tidligere tabletten tas etter samleiet. Den vesentlige virkningen er at det ikke kommer en eggløsning. Det finnes også en nødprevensjon som kan tas til og med 5 døgn etter ubeskyttet samleie. Denne kan man kun få på resept. Etter at man har tatt nødprevensjon kan mensen bli litt forskjøvet (ofte forsinket) og evt. litt annerledes enn ellers. Hvis man ikke får mensen når man skal, bør man ta en graviditetstest. Her finner du mer informasjon om nødprevensjonGraviditetstegn og graviditetstest
Første graviditetstegn er oftest at mensen ikke kommer til tiden. Også hvis man bruker p-piller, vil den månedlige blødningen vanligvis utebli ved graviditet. Andre graviditetstegn oppstår som regel ca 2-3 uker etter uteblitt mens. Dette kan være symptomer som tretthet, kvalme og ømme bryster. Noen føler også litt murring/smerter i magen som ligner menssmerter. Dette skyldes som regel at livmoren vokser. De samme symptomene kan en ha når en er i ferd med å få mens.Enkelte opplever ingen eller lite tegn på at de er gravide. De fleste vil kunne se, og kjenne, at magen har vokst litt når de er rundt tre måneder på vei. Noen vil merke det litt før, og noen litt senere.
Graviditetstestene vil kunne påvise et svangerskap ca to uker etter befruktende samleie, eller dersom en tar testen ved uteblitt mens. Graviditetstest kjøpes reseptfritt på apoteket (og i enkelte dagligvareforretninger), og de koster fra kr. 75,- til kr. 120,-. Man kan også få kjøpt graviditetstester på nett. Det er ofte rimeligere. De ulike testene har ulik grense for når de vil påvise et svangerskap. Testen viser om det er svangerskapshormoner i urinen. Testen tas av en urinprøve, enten ved å holde en teststrimmel i urinstrålen mens en tisser, ved å dyppe testen i urinprøven man har tatt i en kopp e.l., eller ved å dryppe noen dråper urin på et testfelt på en test. Se bruksanvisningen for den aktuelle testen. Testen tas aller helst av morgenurin, da den vil være mer konsentrert. Testene regnes som svært pålitelige dersom de tas ved angitt tidspunkt og en følger bruksanvisningen nøye.
En graviditetstest kan også tas på helsestasjon for ungdom (gratis), hos jordmor, hos fastlege og ofte hos skolehelsesøster.
Les også
Gravid? Kontakt helsestasjon for ungdom! PÅ helsestasjon for ungdom kan du ta graviditetstest gratis. Der hjelper de deg med råd og veiledning om graviditet eller abort og gir råd om prevensjon. All hjelp på Helsestasjon for ungdom er gratis. | Lurer du på om du er gravid? Har menstruasjonen uteblitt? Har du fått ømme bryster? Er du kvalm om morgenen? Er du generelt trett? Ta en graviditetstest! Den får du kjøpt på apoteket. Du kan også gå til helsestasjon for ungdom, helsesøster eller fastlegen din for å ta graviditetstest. |
Tilleggskommentarer fra brukere
Her kan du kommentere artikkelen.08.05.2012 21:39
mare 25

hei jenate 14. nei,du er nokk ikke gravd så lenge du ikke har hatt ubeskyttet sex med en gutt .
02.05.2012 22:46
Jente 14

Hei.
Er det mulig og bli gravid uten samleie med noen?
For jeg tror jeg er gravid fordi enda jeg har ikke fått mensen enda og jeg er veldig trøtt og kvalm på morgenen..
Og jeg er veldig redd ved og gå på apoteket og spørre etter gravidstest..
Også kan jeg ikke spørre helsesøster heller for hun har kontakt med mamma og hvis mamma finner ut at jeg har drivd med gravidstester går hun helt i taket..
Hva skal jeg gjøre?
Er det mulig og bli gravid uten samleie med noen?
For jeg tror jeg er gravid fordi enda jeg har ikke fått mensen enda og jeg er veldig trøtt og kvalm på morgenen..
Og jeg er veldig redd ved og gå på apoteket og spørre etter gravidstest..
Også kan jeg ikke spørre helsesøster heller for hun har kontakt med mamma og hvis mamma finner ut at jeg har drivd med gravidstester går hun helt i taket..
Hva skal jeg gjøre?
11.02.2012 01:06
Prevensjon

Hei :)
Spørsmål 1:
Jeg var hos legen for ca 4mnd siden og satte inn P-stav. Jeg og Kjæresten min har Sex flere ganger i uka, og jeg føler meg ikke 100 % sikker mot graviditet. Kan man bli gravid med P-stav?
Spørsmål 2: Jeg er litt rød og hoved på kjønnsleppene og det klør til tider også er det veldig mye utflod, helt hvit og lukter ikke. Kan det være tegn på kjønnssykdommer?
(Red. Spørsmål om kropp og helse kan du stille på www.suss.no eller www.klara-klok.no)
Spørsmål 1:
Jeg var hos legen for ca 4mnd siden og satte inn P-stav. Jeg og Kjæresten min har Sex flere ganger i uka, og jeg føler meg ikke 100 % sikker mot graviditet. Kan man bli gravid med P-stav?
Spørsmål 2: Jeg er litt rød og hoved på kjønnsleppene og det klør til tider også er det veldig mye utflod, helt hvit og lukter ikke. Kan det være tegn på kjønnssykdommer?
(Red. Spørsmål om kropp og helse kan du stille på www.suss.no eller www.klara-klok.no)
09.12.2011 22:57
=9

loette den gjør litt som den selv vil, noenganger kommer mensen 2 dagen med sukkerpiller andre den 4 dagen dvs kun 2 dger med mens. sånn er den bare xp
11.08.2011 22:06
Lollospess

Jeg har hatt et blankt langt slim i trusa i ett par dager , i dag hadde jeg samleie for første gang .. har hatt mensen ett par ganger .. Vi hadde det ikke så lenge og hn hadde ikke hatt sædutløsning .. er dette lange slime som jeg har hatt i trusa i ei uke eggløsning
19.07.2011 04:28
viktig!!!

hei, jeg er ikke så veldig gammel. så jeg bare spør; kan man bli gravid når man har på kondom? det er noen som sier du kan det, og andre sier ikke. er veldig usikker. svar så fort med en gang!!!
(red: du kan stille spørsmål og få svar på www.suss.no eller lese tidligere besvarte spørsmål på www.ung.no/oss)
(red: du kan stille spørsmål og få svar på www.suss.no eller lese tidligere besvarte spørsmål på www.ung.no/oss)
30.05.2011 21:47
:(

hei...kjærsten min hadde penisen sin inne i vaginaen min ca 2 cm og hadde ikke sæd utløsning,kan jeg bli gravid da ? (red: les mer på ung.no/graviditet eller les tidligere besvarte spørsmål på www.ung.no/oss)
10.05.2011 19:31
anonym

hei
jeg er ei jente på 15 år,, jeg har nettopp hatt sex mn kjæresten.. kondomen sprakk ikke, men jeg er redd får å være gravid.. jeg har ømme bryst, er ofte på do å spiser mye.. kan jeg være gravid ?
jeg er ei jente på 15 år,, jeg har nettopp hatt sex mn kjæresten.. kondomen sprakk ikke, men jeg er redd får å være gravid.. jeg har ømme bryst, er ofte på do å spiser mye.. kan jeg være gravid ?
10.05.2011 10:15
Lk

Hei!
Jeg og kjæresten hadde regelmessig sex (3-4ganger dagen) i påskeferien, og jeg glemte pillen! er det en mulighet at jeg er gravid?? :s Vurderer å ta test i dag men er utrolig redd... (red: du kan lese artikkelen: Lurer du på om du er gravid på www.ung.no/graviditet eller lese tibdligere besvarte spørsmål på www.ung.no/oss/graviditet/)
Jeg og kjæresten hadde regelmessig sex (3-4ganger dagen) i påskeferien, og jeg glemte pillen! er det en mulighet at jeg er gravid?? :s Vurderer å ta test i dag men er utrolig redd... (red: du kan lese artikkelen: Lurer du på om du er gravid på www.ung.no/graviditet eller lese tibdligere besvarte spørsmål på www.ung.no/oss/graviditet/)
01.02.2011 20:02
Stine 2

Heisann, jeg hadde sex med kjæresten min for 2 uker siden. Jeg går på p-piller, men klarte å glemme den den ene gangen. Jeg og typen brukte ikke prevensjon... Uansett, jeg føler meg kvalm hele tiden, jeg har humørsvigninger, har ikke hatt mensen og selvom jeg skippa 1 p-pille så pleide jeg før å blø litt seinere. Men nå, ingenting, jeg føler at jeg skal få mensen hele tiden, det liksom en sånn stikning, jeg er kvalm, svimmel, slapp og er sulten hele tiden.. Jeg håper det bare er at mensen er forsinka, men har ikke hatt mensen siden før jul og jeg bruker ceraset! Jeg er så usikker, og trenger svar! er jeg gravid`?
31.01.2011 16:42
Kleeeint

hei jeg hadde samleie med kjæreste min dagen etter hun hadde mensen uten kondom. hvor stor sannsynlighet er det får at jeg er gravid? (red: husk at det er mulig å ta en angrepille innen 72 timer etter ubeskyttet samleie. Ta en graviditetstest om hun ikke får mensen til vanlig tid)
06.01.2011 19:07
Katrine

hei, jeg bare lurer på om det er unormalt for jentene og ha hår i rumpa?
04.01.2011 14:45
Jente 16år

Hei! Jeg er en jente på 16 år. Jeg lurer på om jeg er gravid. Jeg har hatt samleie med kjæresten ca. 2 dager siden. Jeg glemte å ta p-piller ca. 2 gonger på rad, da fikk jeg plutselig mensen, etter samleien så sluttet mensen og idag så såg jeg en liten gjennomsiktig blodflekk på trusa. Jeg vett ikke om jeg skal ta en graviditetstest siden jeg har gjort det mange gonger før uten å bruke kondom, men nå så er jeg litt mer bekymret fordi mensen hadde ikke stoppet opp før, når jeg har hatt samleie.
Mvh. Jente 16år
Mvh. Jente 16år
22.12.2010 01:29
Henriette

heei!
det er sånn 4 uker siden jeg hadde et sammleie
jeg tok angrepille dagen etter å sånn 4 dager etter de fikk jeg mensen
men de varte bare i 3 dager så jeg ble litt beskymrett for de aldri hadde sjedd før å etter de har jeg ikke hatt mensen å tørr ikke si noe hjemme for faren min er veldi hissi å jeg er bare 14
hva skal jeg gjøre!!?? (red: du kan lese tidligere besvarte spørsmål om angrepille på www.ung.no/oss/graviditet/. Søk på angrepille. Du kan kjøpe graviditetstest på apoteket.)
det er sånn 4 uker siden jeg hadde et sammleie
jeg tok angrepille dagen etter å sånn 4 dager etter de fikk jeg mensen
men de varte bare i 3 dager så jeg ble litt beskymrett for de aldri hadde sjedd før å etter de har jeg ikke hatt mensen å tørr ikke si noe hjemme for faren min er veldi hissi å jeg er bare 14
hva skal jeg gjøre!!?? (red: du kan lese tidligere besvarte spørsmål om angrepille på www.ung.no/oss/graviditet/. Søk på angrepille. Du kan kjøpe graviditetstest på apoteket.)
10.12.2010 07:05
emma

hei, jeg tok p-sprøyte for 3 uker siden. jeg fikk ikke mensen da jeg skulle, men da meg og kjæresten min hadde sex kom det litt rødlig farge i flekkene. hvordan er det med uregelmessige blødninger? er det som mensen bare at den er uregelmessig eller varer de over kortere perioder og kan komme igjen når som helst? (
23.11.2010 20:36
Kine den redde...

Hei :) jeg har haft mensen 1 gang siden sist jeg hadde sex. men jeg skulle haft den for en uke siden nå!! kan jeg vere gravid ? + Jeg har tenkt veldig mye i det siste,, har masse problemer hjemme og sånn :( kan det ha noe med saken og ggøre? ;)
Klem Klem (red: du kan lese det meste om graviditet på ung.no/graviditet og lese tidligere besvarte spørsmål om graviditet på ung.no/oss. Hvis du ønsker å skrive inn til oss om problemene du har hjemme, skriv inn spørsmålet i skjemaet på ung.no/oss)
Klem Klem (red: du kan lese det meste om graviditet på ung.no/graviditet og lese tidligere besvarte spørsmål om graviditet på ung.no/oss. Hvis du ønsker å skrive inn til oss om problemene du har hjemme, skriv inn spørsmålet i skjemaet på ung.no/oss)
31.10.2010 23:45
Annonym

Hei, jeg bare lurte på, jeg har nå hoppet over mensen med p-pille i ca 6 månter, å da kom mensen av seg selv, om jeg fortsetter på p-pillen nå, mens jeg har mensen, kan jeg da ha trygg samleie når mensen er over? (red: Du kan stille spørsmål om graviditet på www.suss.no eller www.klara-klok.no eller se tidligere besvarte spørsmål på www.ung.no/gravid)
22.10.2010 21:32
Mette

Hei! Æ har ei venninne som e redd for at ho e blitt gravid. ho sier at ho ikke har hatt menstruasjon på 2 måneder og vært kvalm ofte de siste ukene, har også slitt med oppkastfornemmelse noen ganger. E veldig redd for ho å håper for hennes del at ho ikke e gravid! (red: venninnen din kan ta en graviditetstest hjemme, den får hun kjøpt på apoteket. Om hun er gravid, bør hun snakke med helsesøster ved skolen)
22.09.2010 21:05
Ine

heii, jeg lurte på om jeg kunne vært gravid!
jeg har vært kvalm hverdag de siste dagene, trøtt og vondt i magen. men fikk mensen men det blødde ikke som vanlig, det blødde som vanlig den første dagen men de andre dagene er det som brunt utflod :S brun mens ??
hilsen ine (Red. Er du usikker bør du ta en graviditetstest. Den får du på helsestasjon for ungdom eller kjøpt på apoteket. På www.klara-klok.no kan du få svar på spørsmål om graviditet)
jeg har vært kvalm hverdag de siste dagene, trøtt og vondt i magen. men fikk mensen men det blødde ikke som vanlig, det blødde som vanlig den første dagen men de andre dagene er det som brunt utflod :S brun mens ??
hilsen ine (Red. Er du usikker bør du ta en graviditetstest. Den får du på helsestasjon for ungdom eller kjøpt på apoteket. På www.klara-klok.no kan du få svar på spørsmål om graviditet)
15.09.2010 20:27
anonnym

hei:) eg er nokre dager forbi eggløsning og har fått sjikklig fokjølelse med tett nese og slapphet:) har tatt ein test men var negativ enda... har hørt at de kan vere tegn på graviditet men veit ikkje. har hatt litt smerter på venstreside av magen og. håper på svar:) vil bli gravid:) (red. du kan skrive inn på www.klara-klok.no og få svar om graviditet. Men du kan også ta en graviditetstest, den får du kjøpt på apoteket)
13.08.2010 19:23
Mvh17

hei! :) Jeg er ei jente på snart 18, jeg og kjæresten min har hatt regelmessig sex ei god stond no, og jeg går på p-pillera, og har gjort det siden 17.juni, og jeg har blødd en del, men nå i de siste 3 ukene so har jeg blødd meir en normalt.. so jeg lurer på om det kan ha noe med at jeg håppet over *sukkerpillene* på p-piller brette mitt, jeg går på mercilon. Er det normalt siden jeg håppet over dem? og jeg har låkt i magen ei lita stond omtrent hverdag. er det normalt?
Mvh jente 17. (red: Du kan stille spørsmål om graviditet på www.klara-klok.no)
Mvh jente 17. (red: Du kan stille spørsmål om graviditet på www.klara-klok.no)
16.06.2010 02:13
ei jenta fra trondheim

jeg har vondt i magen og litt svimmel i 2 dager no
kan jeg blir gravid eller ikke?
mvh ei jenta, 18år:) (red: Du kan ta en graviditetstest, den får du kjøpt på apoteket. Les mer om graviditet på www.ung.no/graviditet eller ung.no/oss/graviditet)
kan jeg blir gravid eller ikke?
mvh ei jenta, 18år:) (red: Du kan ta en graviditetstest, den får du kjøpt på apoteket. Les mer om graviditet på www.ung.no/graviditet eller ung.no/oss/graviditet)
16.06.2010 02:11
ei jenta fra trondheim

hei:) jeg er 18 år gammel. Jeg lure på en ting den dagen når jeg har sex sammen med eksen min, Jeg hadde tok p-piller og dagen etter har jeg glemte det.Også dagen etter der tok jeg p- piller igjen. Og jeg vil spør om er at kan jeg blir gravid av det når jeg hatt glemte tok p- piller andre dagen etter jeg har sex...?
mvh jenta, 18 år =)
mvh jenta, 18 år =)
05.06.2010 20:49
irritert jente

syns d e så utruli tåpeli me folk som skriver masse tull her. har sittet å lest litt å d e mange veldi useriøse, så ville bare si ifra te dæm at om de syns detta e teit å sånt, så kan de slutte å gå inn på disse sidene. dette er for modne og modige folk som søker svar. ingen som e interessert i tåpelige historier om en kan bli gravid at en banan osv.. voks opp!
23.05.2010 23:51
hjelp

Hei. Kjæresten min og jeg har hatt ubeskyttet sex. Eller jeg trakk meg etter hvert. Han kom ikke heller, så jeg tror ikke det var noe farlig. Men likevel er jeg redd, for tenkt om han kom uten at vi merket det. Eller er det helt sikkert at han merker det. Jeg tror det skal mye mer til for å bli gravid, men likevel er den ekle følelsen der! Please svar meg, hilsen redd jente! (red: Du kan stille spørsmål om graviditet og få svar på www.klara-klok.no eller lese mer om graviditet og prevensjon på ung.no/graviditet)
28.04.2010 22:42
Trine

Hei.
Jeg er veldig redd for at jeg er gravid. Det har gått 4 måneder siden jeg hadde sex, og jeg var ikke helt edru så jeg kan ikke huske om det ble brukt kondom hele tiden, men jeg tror det.
Jeg har ikke fått mensen etter det (men den er ikke regelmessig enda) og går heller ikke på pillen. Føler at jeg har lagt på meg litt, men ikke mye. Er ikke kvalm, men trøtt ganske ofte (noe jeg har slitt med tidligere og). I det siste har jeg også måtte gå på do veldig ofte.
Disse tegnene har begynt å komme den siste måneden. Kan jeg være gravid? Jeg er livredd! vær så snill og svar.
Jeg er veldig redd for at jeg er gravid. Det har gått 4 måneder siden jeg hadde sex, og jeg var ikke helt edru så jeg kan ikke huske om det ble brukt kondom hele tiden, men jeg tror det.
Jeg har ikke fått mensen etter det (men den er ikke regelmessig enda) og går heller ikke på pillen. Føler at jeg har lagt på meg litt, men ikke mye. Er ikke kvalm, men trøtt ganske ofte (noe jeg har slitt med tidligere og). I det siste har jeg også måtte gå på do veldig ofte.
Disse tegnene har begynt å komme den siste måneden. Kan jeg være gravid? Jeg er livredd! vær så snill og svar.
26.04.2010 17:09
meg

hei, jeg lurer på en ting. kan man ha blitt gravid etter å tatt en angrepille? de fleste sier det skal være sikkert, men om man tok den ca. 15 min etter samleie? det sies, helst innen 12 timer, senest innen 72 elns, tok jeg den fortidlig?
28.10.2010 17:42
Martyyyyy

angre pille er for å stoppe eggløsning. så du tok den ikk for tidlig ;)
08.03.2010 21:16
anonym

hei! jeg er en jente som lå i sengen med kjæresten min her om dagen. også puttet han den inn i vaginaen min bare en gang. kan jeg være gravid? (red: DU kan stille spørsmål om graviditet og få svar på www.klara-klok.no)
02.03.2010 09:04
Anonym

Det sies at man kan bli gravid selv om man bruker kondom, alt går fint og kondomen ikke sprekker. Og det gjør meg smånervøs, siden jeg og typen bare bruker kondom. Alt har gått fint til nå, men tror jeg skulle hatt mensen igår. Er det mulig jeg er gravid i det hele tatt? (red: om kondomen ikke har sprukket og om dere har hatt kondom under hele samleiet, er du ikke gravid. Har du spørsmål om graviditet kan du lese på www.ung.no/graviditet eller sende spørsmål til www.klara-klok.no)
28.01.2010 17:16
stine

jg har hatt ubeskyttet ''sex'' det var snakk om at den var der inne i 10 cek, ann fikk ikke sædutløsning. men likevell er jeg litt usikker, fordi jeg er mye uggen i magen.. er litt små redd, hvor lenge etter må man ta testen? dager liksom? for jeg aner ikke når jeg hadde mensen sist.. men vet jeg skl få det ca snart..Pliiis svar meeg...:/ (red: du kan sende inn ditt spørsmål til www.klara-klok.no og få svar)
18.01.2010 15:28
Henriette

Hei! Vi hadde samleie noen dager etter siste dag mens. Har lest forskjellige sider på internett om symptomer og har ganske mange som:
-uteblitt mens (skulle hatt den for ett par dager siden)
-intense stikkninger i magen (!!)
-smerter i korsrygg- trodde det var mens som kom da jeg pleier å ha disse smertene når jeg venter mens.
-ømme bryster
-tretthet
-fryser lett
-kløe i underlivet (mye mye utflod og slim)
-humørsvingninger (veldig irritabel for tiden)
-mister mye hår- selv om jeg har gjort det hele tiden.
-liker mye av den maten jeg aldri har likt!
-veldig tørst og sulten
-svimmel
Hadde selvfølgelig ikke eggløsning når vi hadde samleie- men har ikke kjent noe eggløsning når jeg skulle hatt den for 14 dager siden, da jeg skulle hatt mens for noen dager siden. Men er utrolig uregelmessig med meg. En måned kan jeg ha mens i slutten av mnd- en i begynnelsen av mnd. I fjor gikk jeg uten mens i 2 mnd- men var ikke gravid!!
Skal ta en test i morgen og se hva den sier:)
Kan noen hjelpe meg og svare meg? (red: Du kan snakke med helsesøster på skolen eller ta en test hos legen, så får du den oppfølging du trenger. Lykke til!)
-uteblitt mens (skulle hatt den for ett par dager siden)
-intense stikkninger i magen (!!)
-smerter i korsrygg- trodde det var mens som kom da jeg pleier å ha disse smertene når jeg venter mens.
-ømme bryster
-tretthet
-fryser lett
-kløe i underlivet (mye mye utflod og slim)
-humørsvingninger (veldig irritabel for tiden)
-mister mye hår- selv om jeg har gjort det hele tiden.
-liker mye av den maten jeg aldri har likt!
-veldig tørst og sulten
-svimmel
Hadde selvfølgelig ikke eggløsning når vi hadde samleie- men har ikke kjent noe eggløsning når jeg skulle hatt den for 14 dager siden, da jeg skulle hatt mens for noen dager siden. Men er utrolig uregelmessig med meg. En måned kan jeg ha mens i slutten av mnd- en i begynnelsen av mnd. I fjor gikk jeg uten mens i 2 mnd- men var ikke gravid!!
Skal ta en test i morgen og se hva den sier:)
Kan noen hjelpe meg og svare meg? (red: Du kan snakke med helsesøster på skolen eller ta en test hos legen, så får du den oppfølging du trenger. Lykke til!)
05.01.2010 00:37
HJELP MEG ! :'(

Jeg sliter!. det ble slutt mellom typen min og meg idag, og jeg har EKSTREME menskramper uten mensen. har hatt den for en uke siden, og EKSTREMT mat kikk ( jeg er egentlig ikke så velsdig glad i mat), og går på do VELDIG ofte. HJELP, ER JEG GRAVID ??? (red. Du må gå til helsesøster, helsestasjon for ungdom eller på apoteket så du får tatt en graviditetstest hvis du er bekymret.)
12.12.2009 21:49
Malene

Hei :)
Er det noen som helst her som kan svare meg på noe jeg aldri har fått skikkelig svar på? jeg håper det!
Saken er at jeg aldri har tenkt over å være gravid, før jeg en dag fikk en kommentar av en kompis av meg at jeg burde sjekke om jeg var gravid. Symptomene har vært: trett å sliten, mensenlignende smerter( bare ingen mens), ømme bryster, konstant sulten osv.. Jeg har aldri tenkt over det siden jeg har uregelmessig mens, det kan ta flere månder mellom hver menstruasjon! Jeg har kjæreste, og vi har ofte sex, men bruker ingen beskyttelse, siden jeg trodde jeg ikke kunne bli gravid med uregelmessig mens.
Er da faktisk mulig å bli gravid med uregelmessig mens? Håper på svar! (red: du kan bli gravid med uregelmessig mens. Har du spørsmål om helse og graviditet, kan du lete blant tidligere besvarte spørsmål på ung.no/oss, snakke med helsesøster på skolen eller stille spørsmål på www.klara-klok.no)
Er det noen som helst her som kan svare meg på noe jeg aldri har fått skikkelig svar på? jeg håper det!
Saken er at jeg aldri har tenkt over å være gravid, før jeg en dag fikk en kommentar av en kompis av meg at jeg burde sjekke om jeg var gravid. Symptomene har vært: trett å sliten, mensenlignende smerter( bare ingen mens), ømme bryster, konstant sulten osv.. Jeg har aldri tenkt over det siden jeg har uregelmessig mens, det kan ta flere månder mellom hver menstruasjon! Jeg har kjæreste, og vi har ofte sex, men bruker ingen beskyttelse, siden jeg trodde jeg ikke kunne bli gravid med uregelmessig mens.
Er da faktisk mulig å bli gravid med uregelmessig mens? Håper på svar! (red: du kan bli gravid med uregelmessig mens. Har du spørsmål om helse og graviditet, kan du lete blant tidligere besvarte spørsmål på ung.no/oss, snakke med helsesøster på skolen eller stille spørsmål på www.klara-klok.no)
14.10.2009 20:05
Hey

Hey! jeg og kjæresten min hadde sex for første gang(begge var jomfru). Jeg er så redd for og bli gravid, jeg vi har bare gjort det 1gang og alt gikk bra. Kondomen var ikke sprekt. Men jeg lurer på hva som er sjansen for meg og bli gravid, du sjønner jeg har ikke egelmessig mensen så jeg kan ikke vita hvorti jeg få den, om det går for lang tig liksom.
Svar fort takk :-)
(NB; det er ingen ting som gjør at jeg tror jeg har det, bare er redd for graviditet
Svar fort takk :-)
(NB; det er ingen ting som gjør at jeg tror jeg har det, bare er redd for graviditet
19.09.2009 13:57
veninne som er gravid

hei! jeg har en veninne som er 13 og hun er gravid , jeg synes utrolig synd på henne fordi ja foreldrene hennes er katolikker og kjempe kristne og jeg tror at de kommer til å klikke når hun sier det til dem , jeg er også 13 men jomfru , jeg har satt meg krav og mål jeg har lært at jeg IKKE skal ha sex før jeg er minst 15, det går ikke ass tanken på å få et barn når du er 15 år og under er skummelt, men jeg håper at alle unge mødre der ute står på og all lykke og håp til dem :-)
13.07.2009 06:12
usikkre meg

hei!
Jeg hadde samleie med en gutt, ubeskyttet! Det var vel dagen etter mensen, og jeg trodde jeg var helt ferdig. Etter samleie tok jeg ikke angrepille og jeg fikk på en måte mensen på ny. Kan jeg være gravid da? (Red. Du kan stille spørsmål på ung.no/oss)
Jeg hadde samleie med en gutt, ubeskyttet! Det var vel dagen etter mensen, og jeg trodde jeg var helt ferdig. Etter samleie tok jeg ikke angrepille og jeg fikk på en måte mensen på ny. Kan jeg være gravid da? (Red. Du kan stille spørsmål på ung.no/oss)
07.06.2009 21:40
frida

heii, jeg er ei jente på 15år som har hatt samleie med kjæresten sin, uten å bruke beskyttelse..
jeg tok en angrepille , men kastet den opp igjen, da tok jeg en ny en.. men det fortsetter bare å komme sæd ut.
er det normalt? når det bare har fortsatt i 3dager nå,
er jeg gravid? eller er det helt vanlig?
- hilsen meg, frida.
håper på raskt svar
jeg tok en angrepille , men kastet den opp igjen, da tok jeg en ny en.. men det fortsetter bare å komme sæd ut.
er det normalt? når det bare har fortsatt i 3dager nå,
er jeg gravid? eller er det helt vanlig?
- hilsen meg, frida.
håper på raskt svar
23.05.2009 17:32
HmHm

Jeg er 16 og har en jente på snart 1 år. Kom meg gjennom sjokket, og at barnefaren som var 16 år den gangen, gjorde minst mulig for at alle skulle oppdage at det var han som var faren.
Det er ikke en enkel jobb å ha barn, men hvis du har rett innstilling og gjør alt du kan - er det gode muligheiter for å mestre det. Jeg ga ikke opp, selv om jeg mange ganger følte meg på nippet til å gjøre det. Jeg var fortvilet og alene. Jenta mi har kontakt med pappaen sin nå, og hun ligner utrolig på han. Livet mitt er helt fantastisk og jeg angrer ikke ett sekund på at jeg beholdt henne! :D
Det er ikke en enkel jobb å ha barn, men hvis du har rett innstilling og gjør alt du kan - er det gode muligheiter for å mestre det. Jeg ga ikke opp, selv om jeg mange ganger følte meg på nippet til å gjøre det. Jeg var fortvilet og alene. Jenta mi har kontakt med pappaen sin nå, og hun ligner utrolig på han. Livet mitt er helt fantastisk og jeg angrer ikke ett sekund på at jeg beholdt henne! :D
03.03.2009 14:13
Hmmm :/

Det er ille at unge vil ha barn, jeg synes man burde være minst 20 år før man planlegger en graviditet, men om man blir gravid så synes jeg ikke man skal ta abort. Jeg mener at ting skjer av en grunn, og man skal la det skje. Så klart kan jo det å ta abort skje av en grunn, men ja... Ikke få barn for tidlig, ikke mist ungdommen din!
30.12.2008 10:23
17 år

Hei
Jeg holdt på med en gutt på en fest sist uke.
Han tok på seg kondom og vi skulle ha sex men det ble ikke noe for jeg ombestemte meg. Kondomen datt av etter hvert. Jeg var full.
Litt senere prøvde han. Han hadde spærm på seg. Kan jeg blir gravid av det? Tror ikke han var inni meg men bare på utkanten.
Jeg sa at han måtte bruke kondom. Han tok på seg den kondomen som hadde duttet av. Han klarte ikke få den på seg helt opp men den dekket toppen og over halvveis. Vi hadde sex. Da vi var ferdig hadde kondomen sklidd litt ned men den hang ennå på og dekket hvertfall toppen. Kan spærm ha kommet inni meg?
Er 3 uker til mensen og lenge å være bekymret! Er sjansen stor?
Hilsen 17 år
(Sendte inn i stad men glemte email adressen) (red: du kan sende inn spørsmål og få svar på ung.no/oss)
>
Jeg holdt på med en gutt på en fest sist uke.
Han tok på seg kondom og vi skulle ha sex men det ble ikke noe for jeg ombestemte meg. Kondomen datt av etter hvert. Jeg var full.
Litt senere prøvde han. Han hadde spærm på seg. Kan jeg blir gravid av det? Tror ikke han var inni meg men bare på utkanten.
Jeg sa at han måtte bruke kondom. Han tok på seg den kondomen som hadde duttet av. Han klarte ikke få den på seg helt opp men den dekket toppen og over halvveis. Vi hadde sex. Da vi var ferdig hadde kondomen sklidd litt ned men den hang ennå på og dekket hvertfall toppen. Kan spærm ha kommet inni meg?
Er 3 uker til mensen og lenge å være bekymret! Er sjansen stor?
Hilsen 17 år
(Sendte inn i stad men glemte email adressen) (red: du kan sende inn spørsmål og få svar på ung.no/oss)
>
20.10.2008 15:08
anonym90

Hei. Jeg har gått på p-pillen yasmin siden jeg var 14 år. Jeg hoppet over mensen pillenen (de hvite) og hadde ubeskyttet sex fire dager etter at jeg startet på de igjen. nå har jg sluttet på de igjen for å se om jeg får mensen. var det veldig dumt av meg å slutte på de igjen. jeg hvet ikke hva jeg skal gjøre. Kan jeg være gravid? (red: du kan stille spørsmål og få svar på ung.no/oss)
12.09.2008 09:30
erik

hei lurer på om en jente kan ha blitt grvis vis jeg var halveis inne i henne me pikken 1 gang uten kondom også tok jeg den en gang med kondom da utløsningen kom. var såvidt inni, hun tok angrepille dagen etter. kan hun ha blitt gravid på nen som heldst måte ?
var ikke mye inni kanskje 2 - 3 cm eller noe ? trenger hjelp!! fort.
jeg takker for svar.
(red: du kan stille spørsmål og få svar på ung.no/oss)
var ikke mye inni kanskje 2 - 3 cm eller noe ? trenger hjelp!! fort.
jeg takker for svar.
(red: du kan stille spørsmål og få svar på ung.no/oss)
11.09.2008 19:00
nina

jeg er så lei av alt presset om å bli gravid i fra andre jenter. Dem spør om ikke jeg og kjæresten snart skal få unger,slik som dem selv.Og når jeg sier NEI!!!! Så sier dem til meg,jo men slik går det jo ikke an å leve. Jeg blir så sint at jeg får mest lyst til å klappe til dem. Jeg bestemmer vel selv om jeg vil ha barn eller ikke. Til alle dere som maser på vennindene sine om å få barn, sier jeg HOLD KJEFT.
19.08.2008 18:32
Anonym

Jeg er en jente på 15 år som er redd for om jeg kan være gravid. Sist jeg hadde mensen var den 12.juli. Jeg tok en test for noen dager siden men den var negativ. Dette var en av billig testene, og jeg gjorde det ikke tidlig på morgenen. Så jeg er redd for om den ikke kan ha virket, i og med at jeg evt ikke vil være så langt på vei ennå. Jeg kjenner en murring i magen som minner om mens smerter, men ikke mens kommer. Denne murringen har jeg hatt de siste dagene.
Burde jeg ta en bedre test i løpet av noen dager og sjekke? Eller hva burde jeg gjøre?
Håper på svar fort! (red: du kan stille spørsmål og få svar på ung.no/oss)
Burde jeg ta en bedre test i løpet av noen dager og sjekke? Eller hva burde jeg gjøre?
Håper på svar fort! (red: du kan stille spørsmål og få svar på ung.no/oss)
04.08.2008 18:54
Michelle

Huff, får litt vondt når jeg ser så mange DUMME spørsmål. Men det er jo igrunn ikke rart, når de fleste spørsmålene her blir stilt av små jenter!!! 14 år??? Lek med barbier, ikke lek barbi!
Legg inn en melding!
Spørsmål og svar
Når kan man tidligst ta en graviditetstest etter et ubeskyttet samleie?Hei! På noen tester står det at man kan ta testen og få et resultat å stole på etter ca. 12 dager, men jeg vil anbefale å vente til tid for mensen, og ta en test...
Ubeskyttet sex
Hei Vi har dessverre ingen helsesøster eller lege som kan gi deg et faglig godt svar på dette. Derfor oppfordrer vi deg til å sende spørsmålet ditt til www.sus...
Skulle hatt mensen for ca 2 uker siden nå, men har ikke sett noe tegn t...
Hei Jeg vil nok tro at dette mest sannsynlig er en ufarlig forsinkelse av mensen. Det er jo også slik at hvis man går og er veldig stressa for noe, bl.a. for at mensen ikke skal kom...
Hvordan komme i kontakt med ham?
Hei I artiklene under finner du en del gode tips om hvordan du kan komme i kontakt. Jeg vet ikke hvor godt du kjenner ham, men å komme i snakk dere to alene er en bra start. Da er det lurt &ari...
Jeg lurte på kan man bli gravid ved å gjøre det bakfra??
Hei! Hvis du med at han tok deg bakfra mener at han hadde analt samleie med deg, er det ikke fare for å bli gravid. Hvis han kom bakfra og dere hadde samleie i skjeden fra den stillingen...
Jeg har veldig mye luft i magen, og er oppblåst veldig mye.
HeiLuft i magen kan skyldes ulike ting: Stress, uregelmessig spising, mye brus, mye tyggis eller sukkerfrie pastiller, mye kaffe, enkelte matsorter man reagerer litt på, lite aktivitet, eller he...
Når man går på p-piller, kan man være gravid selv om ...
Hei!Man KAN få en menslignende blødning selv om man er gravid. Når blødningen er annerledes enn vanlig og du også har veldig ømme bryster, er det riktig av deg &...
Jeg tenkte ikke mer på dette før jeg kjente at jeg har fått &...
Hei! Det kan nok være mulighet for å ha blitt gravid etter dette. Det er ikke noe særlig sikker perioden når det har gått noen dager fra mensen er over. Da nær...
Vet dere om noen filmer der ungdommer blr gavide, kanskje 14- 18 år gamle ...
Hei Det var en film om en ung mor, tror den heter Juno. Sikkert søkbar på nettet eller kanskje mulig å få kjøpt på en av de store CD/spill/filmbutikkene. Lykke ...
Jeg hadde sex for første gang for 5 uker siden og jeg har enda ikke had m...
Hei! Hvis du ikke har fått mensen etter at du hadde samleie, og du hadde regelmessig mens før det, bør du få tatt en graviditetstest. Det er fullt mulig å bli gravi...
- Er det normalt å få utflod hvis man er gravid?
Hei! Det er normalt å kunne ha litt økt utflod når man er gravid. Noen merker også at de får litt mer utflod før de får mensen. Jeg ser at du er 18 &arin...
Hvor lang tid kan det ta før man begynner å kjenne eller vite om ma...
Hei! Det første tegnet på at man er gravid, er oftest at mensen ikke kommer til forventet tid. -Det er jo da ca. to uker etter befruktning (kalles 4 uker gravid, siden man regner term...
Lurer på om det er stor sjangse på at jeg kan være gravid?
Hei! Hvis du vet at du har glemt en del p-piller, så betyr jo det at du har hatt noe redusert trygghet når du har hatt sex i tiden etter glemmingene. Hvis du har tatt alle pillene som ...
Nå har jeg gått i 2 dager med en ekkel smerte i magen, å er kv...
Hei! Når man glemmer p-piller, vil sikkerheten reduseres og man KAN bli gravid. Slik jeg forstår deg, så hadde du jo heller ikke fått siste mensen du skulle hatt FØR...
Har tatt en sån clearblue gravid test og når jeg tok den hadde den e...
Hei! Hvis den ene stripen var litt uklar, vil jeg anbefale deg å ta en ny test om noen dager, og da ta den av morgenurin. Vennlig hilsen helsesøster...
Jeg kjøpte graviditetstest. OG DEN VAR POSITIV.
Hei! Det er jo et stor sjokk å oppdage at man er gravid. Og når kjæresten gjør det slutt, blir det jo ennå mer utfordrende for deg som må stå med dette a...
mener liksom kan du ta gravididtetstest noen dager etter og det viser at d...
Hei Graviditetstegn oppstår som regel ca 2-3 uker etter uteblitt mens. Dette kan være symptomer som tretthet, kvalme og ømme bryster. Noen føler også litt murring/smer...
Kan man bli gravid hvis det blir grising av sæd, under tett kosing, der ma...
Hei! I utgangspunktet må penis være inne i sjeden for at du skal kunne bli gravid. Men det er også en liten risiko dersom du har fersk sæd på fingrene og disse brukes ...
Heei , jeg og kjæresten min er litt redde for at jeg er gravid..
Hei! Det er litt uklart med spørsmålet. Hadde dere sex først med en kondom. Tok dere på en ny kondom og han ikke sprutet i den er sjansen liten for at du er gravid, selv o...
Jeg lurer på hvor mye en graviditetstest koster på apoteket, så...
HeiDu kan kjøpe graviditetstest på apoteket. Det er ingen aldersgrense på kjøp av en slik test, og de koster stort sett mellom 100,- og 150,- Det er også mulig &arin...
Ukens tema
Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juliStill oss et spørsmål
Mest lest på ung.no
Rettssaken etter 22. juli
Hvordan håndtere det store fokuset på alle sider av terrorsaken mens rettssaken pågår? Psykolog Atle Dyregrov (Senter for Krisepsykologi) gir deg noen råd i denne artikkelen.
Spiseforstyrrelser og følelser
Fire av ti 14–15-åringer synes de er for tykke selv når de er normalvektige, og mange tenker på å slanke seg uten at det er behov for det. Andelen øker oppover i tenårene. Slanking, vektkontroll og uheldige matvaner øker risikoen for å utvikle spiseforstyrrelser.Hjelp! Det er nakenbilder av meg på nettet
Jente 14: "Nakenbilder av meg spres på nettet. Hva kan jeg gjøre?" Her finner du konkrete tips til hvordan du får fjernet bilder på andre nettsider.

