Sist oppdatert: 21.05.2012 kl. 14:49
Dr. help:Jeg synest at du ikke bare skal tenke på at du skal til sengs med jenta, men at du kan prøve å bli sammen med hun først. Da lærer du mere om denne personen, og hva hun er klar for. Kansje dere kan sta...
Loading
Emne
- 22. juli 2011
- 5 på gata
- Adopsjon
- Aldersgrenser
- Alkohol
- Arbeid
- Asyl- og innvandring
- Barnekonvensjonen
- Barnevern
- Bistand
- Blogg
- Bolig
- Demokrati
- Diskriminering
- Doping
- Dårlig råd
- Ekteskap
- Engasjert?
- Europa / EU
- Film og TV
- Flytte hjemmefra
- Forbruker
- Forelskelse
- Fritid
- Frivillig arbeid
- Funksjonshemning
- Førerkort
- Graviditet
- Hjelpetjenester
- Homofil
- Hør HER!
- Identitet
- Innlegg
- Kjønnslemlestelse
- Konfirmasjon
- Konfliktløsning
- Krig og fred
- Kriminalitet
- Kropp og helse
- Allergi
- Diabetes
- HIV/Aids
- Kreft
- Psykisk helse
- Kultur
- Leksehjelp
- Likestilling
- Lov og rett
- Lovbrudd
- Mat og kosthold
- Menneskehandel
- Miljøvern
- Minoriteter
- Mobbing
- Mobil
- Musikk
- Nettvett
- Noveller
- Omskjæring
- Organisasjoner
- Politi
- Prevensjon
- Problemer hjemme
- Psykisk helse / følelser
- Pubertet
- Rasisme
- Reise
- Reklame
- Religionsfrihet
- Rettighetene dine
- Rusmidler
- Russetid
- Samer
- Seksuelle overgrep
- Sex og samliv
- Skilsmisse
- Skolehverdag
- Slanking
- Sorg
- Sosialhjelp
- Spill
- Spiseforstyrrelser
- Stat og kommune
- Stipend og støtte
- Studier i utlandet
- Tester
- Tobakk
- Trening og idrett
- Tvangsekteskap
- Utdanning
- Utenlandsopphold
- Valg 2013
- Vennskap
- Verneplikt / Forsvaret
- Vold
- Yrkesvalg
- Ytringsfrihet
- Økonomien din
BMI - for de over 20 år
BMI er et mål på vektforhold, og brukes som et verktøy på om du er overvektig eller ikke. Husk likevel på at dette ikke er noen fasit. Det finnes mange svakheter ved BMI.Vote:
Quiz:
ung.no - offentlig og kvalitetssikret
Det finnes ingen fullstendig korrekt eller vanntett definisjon på hva overvekt er. Generelt kan man si at det er å ha for mye fett på kroppen i forhold til høyden og i forhold til det som er ønskelig.BMI
Verdens Helseorganisasjon har lagd et standardmål for å regne ut vekt i forhold til høyde. BMI står for Body Mass Index, og er et verktøy som kan hjelpe deg å regne ut om du er overvektig eller ikke. Medisinsk kalles det overvekt hvis den såkalte BMI er over 25.Forskjell mellom barn og voksne
Det florerer av såkalte BMI-kalkulatorer hvor du kan regne ut om du er overvektig eller ikke på internett og i jentemagasiner. Disse bør du være veldig forsiktig med å stole på. Det er svært få av disse nettsidene som opplyser om at kalkulatorene er for deg som er over 20 år. BMI regnes nemlig ut på en annen og mer avansert måte dersom du er under 20 år.Barn og unge fra 2 til 19 år må i tillegg til vekt og høyde fylle inn variabler som kjønn, alder og når de veide og målte seg sist. Hvis et barn taster inn høyde og lengde i en voksenkalkulator, blir verdiene lavere.
Kun en pekepinn
Husk derfor på at slike kalkulatorer kun er en pekepinn, og ikke en fasit. En høy BMI betyr heller ikke at du straks skal sette i gang med å slanke deg eller spise mer. Ta heller kontakt med lege eller helsesøster dersom du er bekymret for at du er overvektig eller undervektig.Vektindeks = vekt : (høyde x høyde)
Eksempel:En kvinne veier 65 kilo og er 1,67 meter høy.
Vektindeksen hennes er 65 : (1,67x1,67) = 23
- BMI under 18,5 er undervektig, med økt risiko for en rekke andre tilstander.
- BMI mellom 18,5 og 25 er normalvektig
- BMI mellom 25 og 30 er overvektig, men noe økt risiko for en rekke sykdommer
- BMI over 30 kalles fedme og innebærer økt til svært økt risiko for en rekke sykdommer
- BMI mellom 30 og 35 kalles fedme grad 1
- BMI mellom 35 og 40 kalles fedme grad 2
- BMI 40 kalles fedme grad 3, ekstrem fedme
Svakheter
BMI har en mengde svakheter. Dette målet skiller ikke mellom fett- og muskelmasse. Alle mennesker er forskjellige, og alt som veier noe er ikke fett. Dersom du trener mye vil du få større muskler, og dermed vil vekten din øke. Muskler veier i tillegg mer enn fett. De som har stor muskulatur - ofte yngre menn - kan bli feilaktig bedømt for å være overvektige hvis man kun ser på BMI. Det blir også feil mål på personer som har svært lite muskulatur. Det er heller ikke bra for helsen.Les også
Ortoreksi: sjuk av å vere for sunn Et meir grønsaker, mindre sukker, mindre usunt feitt og meir sunt feitt. Hugs fem om dagen. Drikk tre liter vatn. Råda om eit sunt liv har ingen ende. Men ein kan faktisk bli sjuk av å vere for sunn. | Kroppshysteriet Pupper, slanking, lår, muskler og hår - nei kropp er ikke alltid like fett. Men det finnes noen gode råd. |
Når mat blir en fiende Har du noen gang sett deg i speilet og tenkt; jeg skulle ønske jeg var litt tynnere, høyere, kraftigere eller penere? |
Tilleggskommentarer fra brukere
Her kan du kommentere artikkelen.15.04.2012 15:50
Jeg ;)

Jeg blir 13 år, og har ikke tatt noen BMI-test. Det føler jeg heller ikke noe stort behov for, skal vente med det "så lenge som mulig", til jeg blir kanskje 17-20 år. Er 1.63 og veier 50-52 kg, så jeg bryr meg ikke noe særlig siden man skal veie (dette har jeg fått høre om fra e venninne)ca. høyden sin-110, så det stemmer sånn ca. for meg. Jeg er fornøyd, men jeg vil heller veie litt for mye enn litt for lite!
23.01.2012 15:49
Jente, 13

Hei, jeg var på http://trening.no.msn.com/verktoy/bmi.aspx
for å sjekke om jeg veide normalt og det gjorde jeg ifølge BMI-kalkulatoren. Det jeg lurte mest på, var om denne utregningen var ment for voksne. Takket være ung.no fant jeg ut at den type utregning var for de over 20 år. Jeg syns det var uprofesjonelt av msn å ikke fortelle dette. Det er jo også forskjell på muskler og fettmasse, en 20 åring og en i 60 årene... Ung.no er en trolig bra nettside :)
for å sjekke om jeg veide normalt og det gjorde jeg ifølge BMI-kalkulatoren. Det jeg lurte mest på, var om denne utregningen var ment for voksne. Takket være ung.no fant jeg ut at den type utregning var for de over 20 år. Jeg syns det var uprofesjonelt av msn å ikke fortelle dette. Det er jo også forskjell på muskler og fettmasse, en 20 åring og en i 60 årene... Ung.no er en trolig bra nettside :)
23.01.2012 14:47
J1213

Hei, jeg er en jente som snart er 13 år i Mars/April. Jeg er 170 cm og veier 59-60 kg. Jeg er sånn passe trent. Trener 3 dager/timer i uka+gym og trening for meg selv som blir på ca. 1-2 timer i tillegg. Jeg føler meg ikke overvektig, men ønsker å gå ned til 55 kg. Jeg har en kraftig kroppsbygning osv...
23.10.2011 20:49
espen

Hei jeg er 12 år og veier 32 og er 1.45 høy, hvor høy er bmi`en min, er den 16??
16.10.2011 11:31
FEITA!!

Jeg er 1,63 lang, snart 15 år og 32 kilo..Min BMI er 12!!! DA ER JEG VEL OVERVEKTIG =( Men hvordan skal jeg bli kvitt kiloene? Jeg hater å trene! Hjelp, jeg trenger veiledning :((
04.08.2011 21:34
En alv!

Jeg er 14 år, er 160 akkurat :( og veier rundt 32.kilo.. men jeg ser feit ut for det, så kilo har vel ikke noe å si, sålenge en er kort :(
20.04.2011 15:28
Overvektig ??

Hei jeg er ven jente på 15 år og er 170 høy,...jeg veier 69 kilo,...jeg trener hver dag i ca 3 timer og har litt muskler men er jeg overvektig !?!?!?!?
26.11.2010 14:36
SK96

Hei! Jeg er en jente på 14år (1996) som er 1,78 høy og veier ca. 63kg, er jeg overvektig? Trener også hver dag..
23.11.2010 20:29
Anniken

Hei, jeg er 169cm høy og veier 57kg. Jeg er 14år. Er jeg overvektig ?
01.07.2010 10:32
Linda

Hei:) Jeg er 25 år, fikk en gutt for 9 mnd siden. Går hjemme i perm. Jeg veier 77 kg og er 178 høy, er det overvektig? Lyst til og komme ned i normalen igjen, trener opp til 5-6 ganger i uka og spiser ofte men lite om gangen. Men går da selvfølgelig ikke ned... Noen råd?:)
05.05.2010 17:38
tale

hei, jeg er 15 år, veier 59 kilo og er 179 cm høy. jeg vet det er ganske normalt. er litt høy for alderen da men. jeg hører ofte at jeg har en fin figur og sånt, men jeg har lyst å bli litt slankere. er det farlig å slanke seg da? jeg har bare tenkt å trene litt ekstra og spise sunnere. men er det ikke lurt at jeg går ned i vekt?
02.01.2010 19:30
LenaBB

Jeg er 164 høy og veier 48; føler selv at jeg veier for mye .. Min ideal vekt er 45, men er vanskelig å å bare skulle spise 1 måtid om dagen; altså; jeg spiser alltid frokost! Men kaster opp av og til, hater rett og slett følelsen av å være mett/full i magen .. Har hatt på skolen om spiserforstyrrelser, men føler ikke at jeg er som "di andre" jeg/vi har lest på skolen om .. Noen råd?
16.12.2009 22:52
mariye

hei jeg er en jente på 14 år og veier 62kg høyden min er 173cm er jeg normal eller burde jeg slanke meg?. (red. Du kan stille spørsmålet på klara-klok.no. Der har de helsesøstre som kan svare deg).
26.08.2009 00:36
Anonym

Bra sagt jente88.. haha..
Haha eg har høg bmi, eg e feit, eg e overvekti, eg må ner i vekt, eg må sulta meg.. Tar dokke pointe eller?
Haha eg har høg bmi, eg e feit, eg e overvekti, eg må ner i vekt, eg må sulta meg.. Tar dokke pointe eller?
29.06.2009 15:32
Jente88

Tjukke i huet er det dere unger som skriverinn sånn: Jeg er 175 cm og veier 50 kg, er jeg feit?! Det eneste dere er ute etter er en bekreftelse på hvor "deilige" dere er! Ta dere sammen og få dere et liv!!
15.06.2009 22:34
shit4brain

Blir faktisk fysisk dårlig av å se hvor mangebarn og unge som plager seg selv med vekta her inne "er jeg tjukk da?" "hva med nå da?".. Eller i grunn, skal være ganske sterk for å stå i mot all slankepropagandaen, så det er media og skinnyass idealer som plager dere. Lev sunt, med sunt mener jeg ikke bare trening og mat, kjenn etter hva som gjør dere lykkelig og gå for det, fokuser på det som gjør deg glad ikke på vekt. Gå ut å finn en hobby, le med venner og vær glad i hverandre og dere selv, ikke vær så himla kritisk til hverandre eller dere selv heller, det taper alle på- stå for den du er om du er noen kg fra eller til, er du grusomt oervektig eller undervektig og vil gjøre noe med det, gå til en du stoler på som kan hjelpe deg, familie eller lege, hvem som helst- det er hjelp, så lenge du ikke glemmer at du er så alt for fantastisk som menneske til å bli regnet i kg!!!!
22.12.2008 16:43
feita

jeg hater rett og slett kroppen min. Har store lår og legger og det plager meg virkelig. Er 177cm og veier 53 kilo.. veier jo liksom halvparten av hundre! Ingen trening passer til meg, skulle ikke vært lov å bli feit. Jeg ligger innenfor normalen sikkert vet du, tør ikke ta BMI'en for blir bare ekstrem skuffa.
03.12.2008 20:18
Vilde

Hei, jeg veier 47 og er 1,61. er det undervektig, normalt eller overvektig?:)
07.10.2008 22:36
meg

Bruk øyene folkens!
Du kan ikke bare se på BMI, og alt det der, du må se på hvordan du ser ut og hvordan du føler deg. Tenk over; Trener jeg så mye som jeg burde? Spiser jeg mye godis? Spiser jeg lite frukt og grønt og mye junk? Se på disse spørsmålene og ikke bare på BMI og sånne ting!
Vær fornøyd med deg selv.
Sel har jeg alltid syntes at jeg var sånn akkurat passe, men da jeg sjekket BMI en min fant jeg ut at jeg var en god del for tynn forhold til høyden min, men jeg har ikke akkurat tenkt å begynne å kaste i meg masse mat for å gå opp, jeg stoler på det jeg ser..
Du kan ikke bare se på BMI, og alt det der, du må se på hvordan du ser ut og hvordan du føler deg. Tenk over; Trener jeg så mye som jeg burde? Spiser jeg mye godis? Spiser jeg lite frukt og grønt og mye junk? Se på disse spørsmålene og ikke bare på BMI og sånne ting!
Vær fornøyd med deg selv.
Sel har jeg alltid syntes at jeg var sånn akkurat passe, men da jeg sjekket BMI en min fant jeg ut at jeg var en god del for tynn forhold til høyden min, men jeg har ikke akkurat tenkt å begynne å kaste i meg masse mat for å gå opp, jeg stoler på det jeg ser..
05.10.2008 18:27
noorrra

Jeg er en dame på 20 år
Jeg veier 55kg og er 168cm
Hva er min bmi da?
Og er jeg feit?
Jeg veier 55kg og er 168cm
Hva er min bmi da?
Og er jeg feit?
26.09.2008 18:30
Anonym

Er normalt og ha BMI på 19.7, når man er 15 år veier 51 og er 1.61 høy?
09.08.2008 01:25
Marian

Jeg er en jente på 21 år og har en bmi på 26. For 1 1/2 år siden hadde jeg en bmi på 34. Trening er nøkkelen:) Jeg er lykkligere enn på lenge og endelig dreier ikke livet seg bare om dårlig samvittighet, slankekurer og dårlig selvbilde! Jeg spiser mye mer nå enn før, alikevel renner kiloene av! Trening var hele cluet, for selv med et sunt kosthold så kunne jeg spise lite, men ikke gå ned et eneste gram! Nå nyter jeg all mat, koser meg med kaffe latter, tar meg en godbit i ny og ned, OG GÅR NED I VEKT! Glem alle slankekurer og sultekurer, og begynn heller å tren! Du trenger ikke melde deg inn på SATS med det første, turer i skogen gjør også nytten, sykkelturer og svømming å! Så lenge du holder deg i aktivitet, så ser du resultater. Alle vet det, men alikevel gidder man ikke lette på rumpa, og jeg kjenner meg suuuuuper godt igjen. Men det er verdt det når du først gjør det! Jeg lover:) Tilslutt, er det noe jeg har funnet ut så er det at alle slankekurer jeg har vært borti faktisk bare har ødelagt for meg. Mest psykisk, men også fysisk. Jeg følte alltid at jeg mistet kontrollen på et vis, vanskelig å forklare. Men nå har jeg merket at jeg føler at jeg har FULL kontroll hele tiden! Kjempe deilig! Og føler du at du har kontroll unner du deg også de tingene som gjør deg glad og da blir du lykkelig:D Jeg har fortsatt vei igjen å gå, men dette er riktig vei.
08.08.2008 19:55
Tommy

Jenter, en enkel kalkulator:
Er du 160, er 60 kilo thumbs up
Er du 175, er 75 kilo perfekt!
Har du ingen vekstsykdommer, virker denne kalkulatoren!
Stemmer vekten med høyden, blir du akseptert av alle som er verdt å kjenne!
Er du 160, er 60 kilo thumbs up
Er du 175, er 75 kilo perfekt!
Har du ingen vekstsykdommer, virker denne kalkulatoren!
Stemmer vekten med høyden, blir du akseptert av alle som er verdt å kjenne!
27.07.2008 17:56
tjukka

er ca 152 høy, men veier 65 kg. jeg er 18 år. har litt brede hofter og store byst, men er jo overvektig forde :S
har ikke masse muskla.
men det jeg ikke skjønner er at lillesøstra mi spiser mye mer godis enn meg men hu er tynn
har ikke masse muskla.
men det jeg ikke skjønner er at lillesøstra mi spiser mye mer godis enn meg men hu er tynn
21.07.2008 17:57
Mamma

Ikke bruk en slik målestokk! Bruk øynene. Og vettet. Spiser du mye godteri, flere dager i uka? Spiser du fete, tunge måltider uten frukt og grønnsaker? Beveger du deg lite? Ja? Da spiller det ingen rolle om du er tykk eller tynn eller akkurat passe. Slik er det usunt for kroppen din å ha det. Har du en trent kropp? Sunt og variert kosthold, selv om du koser deg innimellom? Ja? Da spiller det liten rolle om du har litt vel høy BMI, denne målemetoden tar ikke hensyn til muskler. Jeg vil bare nevne at BMI ble utviklet for forsvaret for å finne pilot-emner til bittesmå jagerfly-kokpitter (staves??). Takk og lov at jeg er godt over 30 år! Jeg har nemlig etter mange år med komplekser (selv om jeg hadde bra kropp) innsett at det er ganske fint med former. Syns min litt overvektige er konge, og det er jeg ikke alene om å syns!!
20.07.2008 02:36
ano

hei, jeg er 15 år, 167 høy og veier 40 kg, bmi-en er på 14 ikke sant?
16.07.2008 22:06
ME

Jeg beundrer jenter som faktisk klarer å akseptere seg selv for kroppen de har! Det er jo bare drit bra da, men helt utrolig også :O
Mange sliter med at de er for tynne og vil legge på seg, men ikke klarer det. Og andre synes de er tjukk (men egentlig ikke er det) og sulter seg, og etterhvert utvikler en spiseforstyrrelse. Og andre sliter med vekta og burde kanskje gå ned.
Det er helt utrolig hvor mye dette preger livet til folk, synes det er så teit! Hvorfor måtte Gud gjøre det sånn?? Kunne han ikke bare la oss spise så mye vil ville uten at vi kunne legge på oss eller kunne ta av oss? At alle hadde lik kropsfigur og størrelse og så slanke ut. Sånn at vi slapp den dumme mobbingen og de tvangstankene og spiseforstyrrelse stemmen som surrer i huet osv..
Det er bare så teit at han ikke bare gjorde det sånn, da hadde alt vært greit!
Da moren min var ung, klarte hun og akseptere seg selv. Hun var ganske undervektig også da, men følte seg selvfølgelig feit. Men hun bare gjemte bort vekta da hun var 14år, og ga faen i hva hun veide og vet ennå ikke hva hun veier, men ser slank ut selvfølgelig.
Jeg er ikke den typen, langt ifra.
Jeg sliter med anoreksia og spyr opp alt maten jeg spiser, klarer bare ikke ha mat i magen i det hele tatt :(
Jeg er 1.67 og veier 34kg. Imorgen skal jeg på BUP :( Det er noe piss. (red: dersom du trenger noen å snakke med, kan du få råd og hjelp på ung.no/oss)
Mange sliter med at de er for tynne og vil legge på seg, men ikke klarer det. Og andre synes de er tjukk (men egentlig ikke er det) og sulter seg, og etterhvert utvikler en spiseforstyrrelse. Og andre sliter med vekta og burde kanskje gå ned.
Det er helt utrolig hvor mye dette preger livet til folk, synes det er så teit! Hvorfor måtte Gud gjøre det sånn?? Kunne han ikke bare la oss spise så mye vil ville uten at vi kunne legge på oss eller kunne ta av oss? At alle hadde lik kropsfigur og størrelse og så slanke ut. Sånn at vi slapp den dumme mobbingen og de tvangstankene og spiseforstyrrelse stemmen som surrer i huet osv..
Det er bare så teit at han ikke bare gjorde det sånn, da hadde alt vært greit!
Da moren min var ung, klarte hun og akseptere seg selv. Hun var ganske undervektig også da, men følte seg selvfølgelig feit. Men hun bare gjemte bort vekta da hun var 14år, og ga faen i hva hun veide og vet ennå ikke hva hun veier, men ser slank ut selvfølgelig.
Jeg er ikke den typen, langt ifra.
Jeg sliter med anoreksia og spyr opp alt maten jeg spiser, klarer bare ikke ha mat i magen i det hele tatt :(
Jeg er 1.67 og veier 34kg. Imorgen skal jeg på BUP :( Det er noe piss. (red: dersom du trenger noen å snakke med, kan du få råd og hjelp på ung.no/oss)
19.06.2008 20:42
sandra< 3

hvofor bryr dere dere sånn om vekt? alle her som har skrevet virker helt normal vekt !=) vis du trener regelmessig å ikke gomler i det snop hver dag å trener å spiser sunt har du ingenting å uroe deg om:)
18.06.2008 16:22
Jente15

Heihei:D
vil berre sei at folk må slutte å tenke på vekta si...
folk må leve live.. men selfølgeli ikkje bli overvekti... men vist du trena 2-3 gonga i veka so e ikkje de noke problem.. slapp av:D
vil berre sei at folk må slutte å tenke på vekta si...
folk må leve live.. men selfølgeli ikkje bli overvekti... men vist du trena 2-3 gonga i veka so e ikkje de noke problem.. slapp av:D
29.05.2008 23:05
caroline

hva er det vanlig å veie viss man er 15 år og er 176 cm høy vær så snill å svar .....
21.04.2008 16:39
Anonym

Som alle dere her under skriver om hva som er normalt og ikke normalt, så må dere legge vekt på det som kommer til utrykk i denne artikkelen. En viktig regel er at en selv skal være fornæyd med sin egen kropp, uansett høyde og vekt. Såklart en burde ikke være overvektig sånn at det bli helsefarlig. Og BMI gjelder for de over 20 år, så alle dere som er under det, skal ikke ta stilling til BMI-en deres.
21.04.2008 04:26
loui

hjelp min bmi er bare 15 å jeg er 20 år jeg er en gutt jeg jobber 3 ganger ukentlig og spiser helt ok. men jeg greier ikke å gå opp i vekt. det har begynt å gjøre vondt
når jeg sover fordi da kniser jeg beina mine sammen. samtidig vil jeg bare spøre om det er mullig på noe som helst måte å gå opp i vekt. venligst svar meg... det er vondt å bevege meg
(red: du kan stille spørsmål og få svar på ung.no/oss)
når jeg sover fordi da kniser jeg beina mine sammen. samtidig vil jeg bare spøre om det er mullig på noe som helst måte å gå opp i vekt. venligst svar meg... det er vondt å bevege meg
(red: du kan stille spørsmål og få svar på ung.no/oss)
02.04.2008 23:19
gutt16bmi

bmi er nok mer som retningslinjer enn som konkrete mål å regne med. kjenner en kar som ikke er tjukk i det hele tatt, og han får bmi på 28, mens jeg, som ikke er tjukk, men har mage. får bmi på 20. bmi avhenger fult og helt av at man har idealkroppen, med akkurat passe muskler i forhold til fett, og akkurat samme tykkelse på skjelettet i forhold til hvor høy du er. så slapp av alle sammen, ikke la dere føye av denne "sosialdarwinistiske" tenkemåten som garantert har ødelagt mer enn ett sinn... ;)
01.04.2008 19:48
..:(

kan noen svare meg på dette?
hvordan går man ned i vekt uten å stresse med det.???
jeg har gått opp fra 62-65 siden september. og jeg klarer ikke leve med den vekten. går konstant rundt og tenker på at jeg er tykk. går og holder inne magen for at folk ikke skal se at jeg er tykk.
jeg er 174 cm høy, og blir 20 år...noen som kan svare meg?
hvordan går man ned i vekt uten å stresse med det.???
jeg har gått opp fra 62-65 siden september. og jeg klarer ikke leve med den vekten. går konstant rundt og tenker på at jeg er tykk. går og holder inne magen for at folk ikke skal se at jeg er tykk.
jeg er 174 cm høy, og blir 20 år...noen som kan svare meg?
01.04.2008 16:28
- - -

Jeg tror jeg har fått en spiseforstyrrelse. ..
Har en bmi på 11 xS
Spiser dritt lite, åsså får jeg noen ganger dårlig selvtillit av det jeg har spist, så jeg trener kjempe mye også. ..
Klarer ikke å holde meg bort fra vekta engang xF
Har en bmi på 11 xS
Spiser dritt lite, åsså får jeg noen ganger dårlig selvtillit av det jeg har spist, så jeg trener kjempe mye også. ..
Klarer ikke å holde meg bort fra vekta engang xF
01.04.2008 16:16
...

bmi på 11 æ ikke normalt... da æ du ekstremt undervektig...
du bør ligge over 18..
du bør ligge over 18..
31.03.2008 17:11
meg...

engetlig ja,, fryketelig lite!
men det er jo mange som har liten kropsbygingn og er tynne naturlig da..
men det er jo mange som har liten kropsbygingn og er tynne naturlig da..
28.03.2008 19:15
- - -

Hei !
Jeg er en jente på 13 år, snart 14 ;]
Har en BMI På 11, er det lite ? xS
Jeg er en jente på 13 år, snart 14 ;]
Har en BMI På 11, er det lite ? xS
28.03.2008 14:34
Deffen

det er digg å være tjukk da... da er du varm, og fryser aldri! og så kan du banke opp alle andre!
selv er jeg en gutt på 11 år, 1.40 og veier 60.
favorittmaten min er pannekaker med bacon, smør, sirup, sukker og honning! det er digg!
selv er jeg en gutt på 11 år, 1.40 og veier 60.
favorittmaten min er pannekaker med bacon, smør, sirup, sukker og honning! det er digg!
02.03.2008 14:25
Snart påske!!

Har ein BMI på 17.23... Eg er 14 år og blir 15 om eit halvt års tid.. Bmi-en sier at eg er undrevektig, men eg føler meg meir som normalvektig... Eg er jo ikkje sååå veldig tyn...???!!!.
Rart dette med Bmi-en, men har bestemt meg for og ikkje bry meg ! VER GLAD I DEN KROPPEN DU BOR I ! :)
Rart dette med Bmi-en, men har bestemt meg for og ikkje bry meg ! VER GLAD I DEN KROPPEN DU BOR I ! :)
Legg inn en melding!
Spørsmål og svar
Hva er en "idealvekt" hvis man er ca. 175 cm høy??Hei! Det er ganske avgjørende hvor gammel du er. Hvis du er over 18 år skal BMI være mellom 18,5 og 25 ideelt sett. Du regner det ut ved å ta vekten og dele på (h&o...
Har store vektproblemer. Er 14 år, 170cm høy og veier 75kg! For 6 m...
Hei! Så flott at du vil ta tak i dette og gjøre noe i forhold til vektøkningen. Det er kjempeviktig å være motivert for det, for da er det så mye enklere &arin...
Har dere noen gode råd til åssen jeg kan gå ned i vekt på...
Hei! En BMI på mellom 20 og 25 er jo det optimale. Det vil for deg si en vekt på mellom 60 og 76kg. Hvor veltrent man er og andre ting kan spille litt inn og gjøre at man evt. ...
Er svømming bra for vektreduksjon? Hvis jeg svømmer hver dag + 4 g...
Hei jente 17 år! Jeg syns du skal vite at du er utrolig flink til å passe på kroppen din med den treningen og det sunne kostholdet du har. Du skal vite at dette har en utrolig pos...
Hvordan regner man ut sin egen BMI
Hei. BMI regnes ut på forskjellige måte, det kommer helt ann på alderen din. Svaret mitt blir derfor vedlagte artikkel. Vennlig hilsen helsesøster....
Hva er BMI hvordan, regnes det ut?
Hei. BMI er et mål på vektforhold, og brukes som et verktøy på om du er overvektig eller ikke. Det finnes mange svakheter ved BMI, så det kan ikke brukes som en fasit. ...
Har BMI på 16,4. Er det tegn på en spiseforstyrrelse?
Hei!Hos barn og unge under 20 år blir det feil å bruke BMI.Gutter og jenter fra 2 til 19 år må i tillegg til vekt og høyde fylle inn variabler som kjønn, a...
Hva er gjennomsnitts BMI'en til jenter rundt 15-18 år?
Hei. Se vedlagte artikkel. Vennlig hilsen helsesøster...
Jeg lurer på ossen man måler BMI?
Hei! BMI er vekt : (høyde x høyde) Vennlig hilsen helsesøster...
Hei, jeg er en gutt på 14 år som veier snart 80 kilo og er 159 cm h&...
Hei! Det er nok i mestelaget. Du bør prøve å holde den vekten og ikke gå opp ytterligere. Vekten jevner seg ut når du strekker deg i ungdomsårene. Spis sunt og...
- Hvordan regner du ut "boddymas"
Hei! Verdens Helseorganisasjon har lagd et standardmål for å regne ut vekt i forhold til høyde; BMI. BMI står for Body Mass Index, og er et verktøy som kan hjelpe deg ...
Hvordan regner men ut Bmi ?
Hei! BMI= Vekten delt på (høyde x høyde) Vennlig hilsen helsesøster...
Jeg er 14 år, 173 høy og veier 83 kg. Er jeg overvektig?
Hei! 83 kg er nok litt i overkant av hva som passer til din høyde. Les gjerne artiklene "Hva du bør veie" og "BMI for de over 20". Vennlig hilsen helsesøster...
Jente som snart fyller 13. Jeg veier 54kg og er 161cm høy, er dette norma...
Hei. Du har en fin vekt i forhold til høyden din. Du spør om BMI, jeg legger derfor ved en artikkel som kan svare deg på dette. Vennlig hilsen helsesøster....
Hvordan figur har jeg? Er 167 cm og veier ca 52 kg.
Hei! Du har en flott vekt i forhold til høyden og fine mål både rundt magen og hoftene. Når du måler rundt hoftene, er det viktig at du tar målebåndet r...
Synes det er litt rart å ha så lav BMI.
Hei!Det høres ut som du spiser normalt og da blir jeg ikke noe bekymret for vekten din. Du er naturlig slank og trener endel i løpet av uken.Å regne ut BMI blir ganske misvisende f...
Hei, jeg er en jente på 15 år og eg er 180 m og veier 77 kg. Spiser ...
Hei! Husk at du er høy og da er det ikke så rart at du har en viss tyngde. Du spiser sunt og har en veltrent kropp som ikke er tykk en plass. Den perfekte kroppen, med andre ord. Av ...
Jeg er en gutt på 15 år som er 177 cm høy og veier 75 kg. Er ...
Hei! Din vekt er over gjennomsnittet i øvre del av normalområdet. Så lenge du spiser sunt og begrenser brusdrikking og søtsaker, er dette helt greit. Om du kunne tenke ...
Jeg er en jente på 14 år som er 167 cm høy. Veier 47,7 kg. Er...
Hei. Du er en slank jente, men du ligger innenfor normalområde for det jenter på din høyde bør veie. Det er store variasjoner på vekt i din alder. Mye avhenger av hvor...
Jeg lurer på er det normal at vekten min er 39-40 kg
Hei! Du sier ikke noe om høyden din, men hvis den ikke er uvanlig lav i forhold til din alder, så er nok vekten din veldig lav. Lurt at du tar en prat med fastlegen eller med helses&o...
Ukens tema
Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juliStill oss et spørsmål
Mest lest på ung.no
Rettssaken etter 22. juli
Hvordan håndtere det store fokuset på alle sider av terrorsaken mens rettssaken pågår? Psykolog Atle Dyregrov (Senter for Krisepsykologi) gir deg noen råd i denne artikkelen.
Spiseforstyrrelser og følelser
Fire av ti 14–15-åringer synes de er for tykke selv når de er normalvektige, og mange tenker på å slanke seg uten at det er behov for det. Andelen øker oppover i tenårene. Slanking, vektkontroll og uheldige matvaner øker risikoen for å utvikle spiseforstyrrelser.Hjelp! Det er nakenbilder av meg på nettet
Jente 14: "Nakenbilder av meg spres på nettet. Hva kan jeg gjøre?" Her finner du konkrete tips til hvordan du får fjernet bilder på andre nettsider.


