Sist oppdatert: 22.05.2012 kl. 22:57
Dr. help:Jeg synest at du ikke bare skal tenke på at du skal til sengs med jenta, men at du kan prøve å bli sammen med hun først. Da lærer du mere om denne personen, og hva hun er klar for. Kansje dere kan sta...
Loading
Emne
- 22. juli 2011
- 5 på gata
- Adopsjon
- Aldersgrenser
- Alkohol
- Arbeid
- Asyl- og innvandring
- Barnekonvensjonen
- Barnevern
- Bistand
- Blogg
- Bolig
- Demokrati
- Diskriminering
- Doping
- Dårlig råd
- Ekteskap
- Engasjert?
- Europa / EU
- Film og TV
- Flytte hjemmefra
- Forbruker
- Forelskelse
- Fritid
- Frivillig arbeid
- Funksjonshemning
- Førerkort
- Trafikkregler
- Graviditet
- Hjelpetjenester
- Homofil
- Hør HER!
- Identitet
- Innlegg
- Kjønnslemlestelse
- Konfirmasjon
- Konfliktløsning
- Krig og fred
- Kriminalitet
- Kropp og helse
- Kultur
- Leksehjelp
- Likestilling
- Lov og rett
- Lovbrudd
- Mat og kosthold
- Menneskehandel
- Miljøvern
- Minoriteter
- Mobbing
- Mobil
- Musikk
- Nettvett
- Noveller
- Omskjæring
- Organisasjoner
- Politi
- Prevensjon
- Problemer hjemme
- Psykisk helse / følelser
- Pubertet
- Rasisme
- Reise
- Reklame
- Religionsfrihet
- Rettighetene dine
- Rusmidler
- Russetid
- Samer
- Seksuelle overgrep
- Sex og samliv
- Skilsmisse
- Skolehverdag
- Slanking
- Sorg
- Sosialhjelp
- Spill
- Spiseforstyrrelser
- Stat og kommune
- Stipend og støtte
- Studier i utlandet
- Tester
- Tobakk
- Trening og idrett
- Tvangsekteskap
- Utdanning
- Utenlandsopphold
- Valg 2013
- Vennskap
- Verneplikt / Forsvaret
- Vold
- Yrkesvalg
- Ytringsfrihet
- Økonomien din
Hva koster det å ta lappen?
Hva koster det å få førerkortet? Hva må du betale for, og hvor mye må du regne med å punge ut med til sammen? Vote:
Quiz:
Tatt lappen allerede? Hvor mye måtte DU betale? Tips oss i kommentarfeltet under...
ung.no - offentlig og kvalitetssikret
Kjøreopplæringen har forandret seg mye de siste årene, noe som har ført til betydelig høyere priser for førerkortet. Det finnes også store prisvariasjoner blant landets kjøreskoler.Prisundersøkelse
Forbrukerportalen gjennomførte en landsomfattende prisundersøkelse på kjøreskoler like etter at den nye oppkjøringsordningen hadde trådt i kraft. Prisene varierte den gangen fra 15 400 kroner til 24 350 kroner for 20 kjøretimer og obligatoriske kurs.Forskjeller i pris - smart å undersøke!
Hvor mye du må punge ut med til sammen for et førerkort, kommer an på hvor mange kjøretimer du tar, om du velger å ta teorikurs, og hvilken kjøreskole du velger.I Forbrukerportalens prisundersøkelse varierte prisen på enkle kjøretimer mellom 380 og 530 kroner. Leie av bil kostet 1100 kroner hos den billigste skolen, og 1750 kroner hos den dyreste. I tillegg kommer utlegg til vei og bane, mørkekjøring og eventuelt teorikurs.
Det er også slik at hvor mange kjøretimer du trenger varierer fra person til person. Noen lærer det veldig fort, mens andre trenger mer tid og mer øving. Det kan derfor fort bli dyrt dersom du ikke har øvelseskjørt før du startet med kjøretimene dine.
Dersom du vil spare noen kroner på oppkjøringen din, lønner det seg å sjekke prisene hos ulike kjøreskoler på ditt hjemsted!
Tilleggskommentarer fra brukere
Her kan du kommentere artikkelen.20.05.2012 17:36
Liljan15

Hei :)
Jeg har veldig lyst til å ta firhjulingslappen, men må vite hvor mye det koster for å kunne spare opp penger til dette :) Er det noen som vet hvor mye ca. det koster med teorikurs, mørkekjøring og kjøretime ca. 10 stykker :)) håper noen kan svare :D
Hilsen Liljan 15 år :D
Jeg har veldig lyst til å ta firhjulingslappen, men må vite hvor mye det koster for å kunne spare opp penger til dette :) Er det noen som vet hvor mye ca. det koster med teorikurs, mørkekjøring og kjøretime ca. 10 stykker :)) håper noen kan svare :D
Hilsen Liljan 15 år :D
12.05.2012 11:05
trenger hjelp

skal muligens ta lett lappen og so lurer eg på om du ikkje får bil lappen billigere om du har lett mc lappen at du muligens trenger mindre kjøre timer da !!!
11.05.2012 16:19
jente16

helt enig med jente18!!!
hvorfor skal det vær så jævla dyrt egentlig for lappen -.-
hvorfor skal det vær så jævla dyrt egentlig for lappen -.-
10.05.2012 19:25
Jente18

Hvorfor ikke føre inn øvelsekjøring på skolen som en linje på Vidergående slik som det er i USA?
Mye billigere og flere kan ta lappen. Helt sjukt at en liten lapp skal komme på over 20 tusen. Jeg er grønn av missunelse fordi over halv parten på 3 trinnet har lappen, og ikke jeg, fordi jeg ikke har råd + foreldra kan ikke hjelpe meg heller.
Mye billigere og flere kan ta lappen. Helt sjukt at en liten lapp skal komme på over 20 tusen. Jeg er grønn av missunelse fordi over halv parten på 3 trinnet har lappen, og ikke jeg, fordi jeg ikke har råd + foreldra kan ikke hjelpe meg heller.
19.04.2012 16:25
Deep web'r

Haha, dere er jo dumme... man går jo gjerne inn på Deep web og kjøper et for 8000 xD
11.04.2012 19:19
Hege

det koster for lappen. broren min og en kompis av han betalte rundt 30.000 for lappen, så kommer grunnkurset i tillegg. Kommer jo helt an på om du er flink til å kjøre eller ikke. jo mindre du øvelseskjører, jo mer koster lappen. så enkelt er det. jeg er 16, og kjører 1-2 ganger uken. da jeg må betale lappen selv, vil jeg helst ha den billig så mulig. så til folk som er 16, og skal øvelseskjøre, KJØR MYE! MYE SOM MULIG :)
27.02.2012 22:47
Hei

Fikk lappen i dag, og betalte ca 44000. Har hatt 10 dobbelttimer + de obligatoriske timene. Har inntrykk av at det er mye dyrere i Stavanger enn andre steder i landet.
05.02.2012 18:38
meg

Hei, jeg vil ta lappan, er en 16 år jente som lurer på en god del om lappen..
jeg lurer på hva aldresgrensa er for å ta alt, men det jeg vet er at man kan ikke få kortet før man er 18! jeg lurer på hva prisen for alt er og hvor jeg skal ta det? er det mulig å kjøpe en pakke hvor alt er inkludert? for en rimelig pris? hvor skal man ta lappen?
jeg lurer på hva aldresgrensa er for å ta alt, men det jeg vet er at man kan ikke få kortet før man er 18! jeg lurer på hva prisen for alt er og hvor jeg skal ta det? er det mulig å kjøpe en pakke hvor alt er inkludert? for en rimelig pris? hvor skal man ta lappen?
13.01.2012 12:37
monochrome

Jeg har ikke noen som kan hjelpe meg med øvelseskjøring... så det blir håpløst...
31.08.2011 21:59
En eller annen

Jeg skjønner ikke hvorfor det koster så mye. Jeg har lyst til å ta lappen med en gang jeg blir 18, men med disse prisene vet jeg ikke.
Et spørsmål, hvor mange sjanser har du?
Et spørsmål, hvor mange sjanser har du?
23.06.2011 02:12
Psykoaktive24

har brukt over 20 tusen, bl.a. et intensivkurs i April 2003 som kostet 11500,- men har enda ikke plasten, strøyk begge gangene jeg prøvde å kjøre opp, og blir som regel så uhøvelig plaget at jeg tviler på at jeg kommer til å kaste bort det statementet det vil være for miljøet og blomster og forurensningen, da er det mye tøffere å gå i naturen å lukte på kantareller...(det er forresten bare i trafikken det finnes juridiske grenser for hva som regnes som påvirket av alko og drugs...det viktigste er uanz at man ser det som sees kan, oppfatter korrekt og umiddelbart gjør det riktige:)
22.06.2011 14:00
Andreas

Et lite spørsmål: "Hvorfor banner dere så mye på denne nettsiden?".
Selv om jeg er ungdom så banner jeg ikke, kanskje bitte litt, men for min del ikke.
"Slutt og banne, ta vare på deg selv!" det er mitt moto.
Selv om jeg er ungdom så banner jeg ikke, kanskje bitte litt, men for min del ikke.
"Slutt og banne, ta vare på deg selv!" det er mitt moto.
22.05.2011 21:24
ellie

for scooterlappen så må du ha trafikaltgrunnkurs, mørkekjøring og kjøretimer.
så har du mopedlappen og skal ta billappen, har du en fordel. du slipper å ta mørkekjøring of trafikalt grunnkurs på ny, og sparer en del på det.
så har du mopedlappen og skal ta billappen, har du en fordel. du slipper å ta mørkekjøring of trafikalt grunnkurs på ny, og sparer en del på det.
21.03.2011 17:25
alice

Jeg har betalt 40 000 kr for min. Da klarte jeg alt på første forsøk og hadde en relativ intensivt halvår med kjøreopplæring. Begynte i slutten av oktober og fikk lappen i begynnelsen av april(ca. 1,5mnd fri rundt jul/nyttår). Hadde fra tidliggere kjørt lite selv, og slet med basic ting som å gire skikkelig da jeg begynte. Men selv læreren mente jeg fullførte veldig fort, og tok ting rask osv. Fordelen er jo å ta en kjøretime og så øve på det du lærte på den kjøretime hjemme til neste time osv. Men det hadde jeg ikke mulgihet til da.
Altså, har du kjørt lite hjemme og vil ha lappen kjapt koster det flesk!
Altså, har du kjørt lite hjemme og vil ha lappen kjapt koster det flesk!
16.03.2011 02:51
Awor

Bil lappen er javle dyrt.....
adi ta lappen,uten nødvendig.hehe
mvh.
Awor
adi ta lappen,uten nødvendig.hehe
mvh.
Awor
05.01.2011 13:50
Hedda Skaug

Hvor kan jeg finne den billigste prisen for glattkjøring i Oslo området? Den billigste jeg har funnet hittil er Grorud trafikkskole; kr 3100,-.
25.10.2010 23:29
trenger svar :-D

hei! jeg er ei jente som skal ta scooter lappen. vet noen hvor dyrt det er, og hva jeg må ha i tillegg til trafikalt grunnkurs og mørkekjøring? :-)
25.10.2010 20:41
blææh

Jeg kjører opp på en av de dyreste kjøreskolene i landet og må betal ca 25000 for sertifirkatet..Men til tross for masse kjøring privat så er det ikke mye igjennom kjøreskolen!
09.08.2010 01:59
Muluka

Hvor mye koster oppkjøring i dag? (red: Du kan stille spørsmål og få svar på ung.no/oss)
31.03.2010 01:31
..

De som nevner at det koster mindre enn 17.000,- tar feil uavhengig av hvilken skole man har tatt oppkjøringen gjennom og hvor mange privattimer man har hatt. Fordi sammenlagt koster lappen alltid OVER 17.500,-
03.03.2009 16:47
sensei

15400 for alt med 20 kjøretimer synes jeg var en usansynlig rimelig pris. tok lappen i 2007 og betalte ca 17000 inkludert alt. hadde 6 kjøretimer
10.02.2009 17:59
Ingrid

For min del kan det være så strengt, vanskelig og sikkerhetsorientert som det bare vil, så lenge det hadde vært billig eller gratis.
Legg inn en melding!
Spørsmål og svar
Hva trenger man av kurs for og kjøre opp til moped/scooter ? me oppkj&osl...Hei! Uansett om du kjører opp til personbil, scooter eller moped, må du gjennom fire obligatoriske trinn. Disse kan du lese mer om i artiklene jeg har lagt ved. Pris for oppkj&osla...
Jeg har gjennomført alle øvelseskjøring for lappen men m...
Hei Jeg skjønte ikke helt hva du mente?Teoriprøven(teoretisk førerprøve) må du ta på en trafikkstasjon. I de klassene du må kjøre opp kan du ta te...
Jeg er en jente på 16 år som vil ta moped/scooter lappen, hvor my...
Hei Uansett om du kjører opp til personbil, scooter eller moped, må du gjennom fire obligatoriske trinn. Disse kan du lese mer om i artiklene jeg har lagt ved. Pris for oppkjøring...
Hvorfor er det så sinnsykt dyrt i ta lappen i Norge i forhold til andre la...
Hei! Lønningene høye i Norge, og mye av kostnaden til førerkort går med til kjøretimene. Biler er dyre i innkjøp og bensin er dyrt. Dette skyldes blant anne...
Hei! :) Hvor mye er det et vanlig førerkort koster sånn ca. ...
HeiFørerkort er dessverre ikke billig. Når det gjelder den totale prisen vil det variere avhengig av hvor mange timer du bruker og hva kjøretimene koster på kjøreskole...
Er det mulig at førerkortpris kan variere så mye?
Hei Vi kjenner ikke til om det er fastsatte øvre og nedre grense for hvilken pris de ulike trafikkskolene kan ta for kurs, kjøretimer o.l. Men vet at det varierer en del ut fra ...
Ukens tema
Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juliStill oss et spørsmål
Mest lest på ung.no
Rettssaken etter 22. juli
Hvordan håndtere det store fokuset på alle sider av terrorsaken mens rettssaken pågår? Psykolog Atle Dyregrov (Senter for Krisepsykologi) gir deg noen råd i denne artikkelen.
Spiseforstyrrelser og følelser
Fire av ti 14–15-åringer synes de er for tykke selv når de er normalvektige, og mange tenker på å slanke seg uten at det er behov for det. Andelen øker oppover i tenårene. Slanking, vektkontroll og uheldige matvaner øker risikoen for å utvikle spiseforstyrrelser.