Sist oppdatert: 22.05.2012 kl. 23:14
ung.no/lovbrudd
Dr. help:Jeg synest at du ikke bare skal tenke på at du skal til sengs med jenta, men at du kan prøve å bli sammen med hun først. Da lærer du mere om denne personen, og hva hun er klar for. Kansje dere kan sta...
Skriv ut Tips en venn0

Ozonlaget på bedringens vei


Gutt hopper (colourbox.com)Nivået på ozonlaget er på vei opp igjen, og flere forskere mener nå at det beskyttende ozonlaget med tiden vil kunne friskmeldes helt.


Vote:
Quiz:
Hva er ozonlaget?
For å ta det helt tekniske først: ozon består av O3-molekyler, altså tre oksygenatomer i forbindelse. Ozon finnes i hele atmosfæren, men aller mest er det i de øvre lagene av atmosfæren, nærmere bestemt i stratosfæren, ti til 50 kilometer over oss.
Dette ozonlaget kan kalles jordas solkrem. Det beskytter oss nemlig mot skadelig stråling fra sola, mer spesifikt UV-B-stråling, eller ultrafiolett stråling som det gjerne kalles. I små doser har disse strålene en positiv innvirkning på de biologiske systemene på jorda. Det er disse strålene som gjør oss solbrente eller i beste fall brune. Men i store doser er strålingen skadelig for oss. Strålene kan føre til et svekket immunforsvar, hudkreft, elding av huden, skader på øynene. Det er derfor det står at solkremen din inneholder UV-B-filtre. I tillegg til farene UV-B-stråling utgjør for oss, kan strålingen forandre arvestoffet DNA, og påvirke veksten av planter, plankton og alger.
ung.no - offentlig og kvalitetssikret
Midt i denne globale oppvarmingskrisen kommer nå forskere med en god nyhet, ozonlaget er på bedringens vei. I tillegg til de direkte skadelige virkningene av ultrafiolett stråling har det fortynnede ozonlaget medvirket noe til den globale oppvarmingen da mer stråling har kunnet slippe inn i atmosfæren. Åtti- og nittitallets store miljøkrise, hullene i ozonlaget, er i ferd med å bli bra.

Tommelen oppPå åttitallet oppdaget forskere at ozonlaget var i ferd med å skrumpe inn. Årsaken var at vi mennesker hadde pøst ut ozonskadelige gasser i årevis. I 1987 ble det bestemt å redusere de farlige utslippene av de ødeleggende gassene.

Og nå ser det ut til at bestemmelsen har båret frukter. Amerikanske forskere konkluderer med at nivået på de ozonskadelige gassene har sunket jevnt og trutt siden midten av 90-tallet. Og det er mye som kan tyde på at ozonlaget med årene vil bli helt friskmeldt.





Kilder:
Godt nytt fra ozonlaget på forskning.no

Fakta om ozonlaget:
Forskning.no
NILU



Tilleggskommentarer fra brukere

Her kan du kommentere artikkelen.

21.04.2008 20:58
Frankern
Vi dør jo? Ja, det gjør vi. Hele gjengen.

21.04.2008 20:29
b
Kan ikke folk slutte å være så naive? Dere tror bare på "den andre teorien" fordi dere vil tro på den! Det er den letteste av de to teoriene. Herregud, dere kan da vel ikke seriøst mene at ingenting av det media sier har noe sant i seg. Alt er kanskje ikke så ille som de sier, men hvis alle skulle velge å tro den andre teorien ville verden gått rett til helvete. Åpne øynene folkens.

03.04.2008 18:07
Kritiker
Jeg er enig med GooD, jeg også..
jeg mener at dette er en naturlig syklus...
jorda forandrer seg det merker alle, men det er naturlig.. selvfølgelig må vi passe litt på, men ting er ikke så ille som folk skal ha det til, mener jeg..

Menneksene slipper faktisk bare ut 3%av de totale co2 gassene.. retsen er fra naturen, sola, kuer, planter osv..!

03.04.2008 14:15
seriøs liten fyr...
enig med GooD, verdens Temperaturen har alltid vært i endring. for hvordan kunne det ellers ha oppstått en istid?!! og lenge etter istiden var det ikke noe sånt som CO2 utslipp.

02.04.2008 18:17
tigern
Næmen så bra da... da trenger vi ikke å kjøre rundt i knøtt små EL-biler alikavel

01.04.2008 22:16
MILJØ
Alle kan ta ansvar, hvis man for. eksempel ser noe søppel på gata kan man godt plukke det opp. (selv om det ikke er ditt) Hvis alle tenker: "nei det er ikke mitt søppel eller jeg gidder ikke!" Vil snart alle gater se ut som noene svinestier!!!
MAN KAN GODT TENKE FOR MAN HANDLER!!!

01.04.2008 12:59
|
Usa r noen feite jævlr som søple til hele verden.. DRA TIL HELVETET viss ikke henger jeg meg =O

-|-|-|-|---- |

01.04.2008 09:41
'''
Bare gi opp? tragisk..
det er du som er teit

11.03.2008 12:28
kjell
jeg synes det er bra at ozonlaget begynner å bli bedre =)

06.03.2008 10:28
håkon
jeg syns alt er bare teit vi dør jo uansett vi kan jo bare gi opp

06.03.2008 10:19
fortvilt gutt
det var på tidet

02.03.2008 16:27
LOL
Jeg er enig med CarlH, amerika er jo den største miljøtungvekteren i verden, men så har vi jo mange forskere derfra og da, som vet mer enn mange andre om skadelige gasser osv... bare dumt de ikke snart setter en stopper for miljøproblemene...

02.03.2008 16:23
LOL
Haha, GooD er faen ikke klok! Det er forskere med en IQ- 100 ganger bedre enn din, som har funnet ut at KFK-gassene påvirker ozonlaget på en negativ måte.

28.02.2008 13:19
Alice
Det er ikke flere beviser for at det ikke eksisterer. CO2 regner ikke ned igjen heller, det er svovel du mener, som er noe annet. Menneskene har vert med på å få den globale oppvarmingen til å gå mye raskere

26.09.2007 21:19
William
Kan ikke skylde på Amerika fordet det er mye miljøproblemer, du er norsk og burde kanskje slutte med alle utslipp selv eller engasjere deg litt mer. Les litt fler artikkler og nyheter. USA er ikke det landet som utslipper mest. Kina f eks. De er ikke no bedre de og har ikke gjort stort mer for å stanse utslippene. Og om det er en forsker fra Amerika som har funnet ut av dette så er det vell for det de har forsket på det, ikke for det de driter i ozonlaget og bare finner på en unnskylding får å ikke jobbe? De har vell strengt talt jobbet litt for å finne ut av dette og tviler på att de går av med pensjon etter att de fant ut av dette!?? Bruk hode ditt litt.

Dessuten fordet Bush ikke kom på FN sitt møte om miljøutslipp, så er de representert? Hvem har fortalt deg att de ikke er det? De var med på møte, men var ikke der, de var med over en videosamtale og hadde flere representanter fra AMERIKA der, selvom BUSH ikke var der!

26.09.2007 21:04
GooD
Ingen her som tror på den "andre teorien" som dem har mer bevis på ?
Global oppvarming existerer ikke, ozonlaget blir ikke påvirket av oss.
Varmen som vi opplever og naturendrigene er naturlige, og forklares med at solen's "lag" med "brennstoff" er ikke "like" og vill derfor utgjøre forskjellige styrker på "strålingen" sin.
Og all denne " co2'en" vår, det er bevist at cos2gassen tas opp i skyene og regner ned igjen, og da d når havbunnen blir co2en omgjort til kalk.
Dette er fagtisk bevist, men tenk! tenk hvor mye penger staten og forsåvidt de som tar i mot denne " Co2" avgiften hadde tapt. Mye penger som er i fart, og "elbilen" hadde ikke hatt noe framtid sikkert heller da.


26.09.2007 10:32
..
nettopp

26.09.2007 10:10
Spadekua
Det er jo ikke det de mener da. Viser jo bare at ozonlaget er på bedringens vei, ikke at vi må slutte å bry oss. Er jo positivt at det vi gjør har en invirkning!

25.09.2007 13:12
CarlH
Latterlig. Er en grunn til at det er amerikanske forskere som har skrevet dette. Det er fordi Amerika hater alt som heter å jobbe for miljøproblemer. Sier litt når de ikke gidder å være representert under FNs miljø samling... USA sørger for 25-30% av verdens utslipp av miljøskadelige stoffer, gasser osv.


Legg inn en melding!

Ditt kallenavn
Din kommentar (HTML-tagger fjernes)
 

Ukens tema

Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juli

Still oss et spørsmål











Svarer du på SMS/telefon fra foreldrene dine?

mobil (colourbox.com)






 

Føler du treningspress?

jente løper (www.colourbox.com)
Hvorfor trener DU?







 

Rettssaken etter 22. juli

Jente biter negler (colourbox.com)Hvordan håndtere det store fokuset på alle sider av terrorsaken mens rettssaken pågår?

Psykolog Atle Dyregrov (Senter for Krisepsykologi) gir deg noen råd i denne artikkelen.
 

Spiseforstyrrelser og følelser

Måler lår (colourbox.com)Fire av ti 14–15-åringer synes de er for tykke selv når de er normalvektige, og mange tenker på å slanke seg uten at det er behov for det. Andelen øker oppover i tenårene. Slanking, vektkontroll og uheldige matvaner øker risikoen for å utvikle spiseforstyrrelser.
 
RSS