Sist oppdatert: 23.05.2012 kl. 15:43
ung.no/lovbrudd
Nora:Umad betyr you mad, altså er du sur?
Skriv ut 0

Når har man tråkket over streken?


Fermesk Khazi, Jabir Bokhari og Aysun Aydin (ung.no)"Hvis man går over streken vet alle når man skal stoppe", mener Jabir. Han går på videregående skole i Oslo.


Vet du hvor grensen går for mobbing?



ung.no - offentlig og kvalitetssikret
Det er full enighet om at mobbing egentlig ikke er noe problem på skolen blant de tre elevene vi har spurt. Men hvem vet egentlig hva den andre føler, og kanskje er noen også overfølsomme for mobbing? De tre mener det er lov å tulle, ikke erte og det må skje mellom kompiser.

– Vi driver ikke med mobbing her. Det er tulling mellom kompiser. Hvis du går over streken vet alle når de skal stoppe. Alle har sine grenser, sier Jabir

Når skal du reagere?

Men det er vanskelig å vite hvor grensen for mobbing går, og det er ikke alltid like lett å vite hva man skal gjøre i situasjoner hvor andre personer blir mobbet.

– Hvis den andre personen blir litt sur kan han reagere med å se litt stygt på den andre, og da sier man unnskyld og løser konflikten, sier Jabir.


På skolen har de et eget miljøkontor hvor de kan henvende seg hvis de ser noen som blir mobbet eller selv føler seg mobbet.
Han får støtte Aysun og Fermesk. Alle tre er av utenlandsk opprinnelse og går på en skole med folk fra mange forskjellige land. De mener det har mye å si for det gode miljøet på skolen. De synes det er typisk mobbing når det går ut over en spesiell person og at han eller hun ikke får lov til å være med på alt det alle andre gjør.

– Det er ikke slik at du blir utestengt og slikt, ingen mobber direkte her. Det er alle slags mennesker her. Vi holder ingen ute og vi er alle like, sier Aysun.


Vanskelig å være ny

Fermesk trodde hun skulle møte mer motgang når hun begynte på skolen.

– Jeg trodde først jeg ikke kom til å trives, men jeg har ikke blitt mobbet eller merket at andre har blitt mobbet her. Det var mye baksnakking i begynnelsen ved skolestart. Da kjenner ikke folk hverandre, men jeg ble fort kjent med folk, sier Fermesk til slutt.

Er det mye baksnakking?

– Ja, blant jentene baksnakkes det litt. "Hun der gjorde sånn og sånn," liksom. Men guttene gir stort sett f… i det. Men jeg er ikke sånn altså, som driver ned baksnakking, forklarer Aysun.

Ikke alle griper inn

Det er ikke helt enkelt å vite hva man skal gjøre hvis man ser noen som blir mobbet, og det er ikke alle som griper inn eller sier ifra til en lærer selv om de ser at noen blir mobbet.

– Egentlig ikke. Mange er ikke slik at de vil gripe inn. "Vi ser på dem slåss og mobbe hverandre. Vi gidder ikke hente noen lærere," sier mange, mener Aysun.

Men alle tre ville grepet inn i situasjonen hvis de hadde komme ut for den selv. De hadde ikke bare stått og sett på at andre ble mobbet.

– Jeg hadde sagt ifra, bedt dem om å la være. Vi er her for å studere ikke for å lage kvalm, sier Jabir.


Hvor går grensa for mobbing? Er baksnakking mobbing? Hva mener du?



Les også

Jenters usynlige mobbing

Trist jenteHvordan foregår mobbing blant jenter? Hvem mobber hvem? Forskning viser at mobbingen blant jenter ofte er vanskelig å oppdage. Den foregår gjerne i det skjulte og mobbeofferet blir sjelden trodd.
 

Hvem har ansvar for mobbing?

Utfrysing, spydige bildekommentar og falske profiler blir brukt for å mobbe på nettet. Det er de som deltar i slike samfunn som er med på å sette standarden for hvordan man kommuniserer med hverandre.

Oppfør deg på nettet. Husk at dine kommentarer og slengbemerkninger kan såre den du 'tuller med'. Og alt DU skriver kan spores tilbake til deg!
 




Tilleggskommentarer fra brukere

Her kan du kommentere artikkelen.

29.07.2011 00:13
Vile 14
Hei Vilde 14 her man har trokket overstreken med engang man slengere en dritt komentar eller noe lingnene. jeg har blitt mobba i nesten 7 år pga utsenet mitt og jeg kjønner ikke hvorfor folk vil noe såntmot andre.. De har det kansje vanskelig hjemme men det betyr ikke at du kan ta det utover andre, enkelte gjør det også fordi de vil være en av de ''populære'' men jeg kan si en ting man blir ikke populær av å mabba man ødelegger en aens selvtilitt og en aens liv!

27.05.2011 18:01
akbar
mobbere er vanligvis folk som har det dårlig hjemme/strenge foreldre. Så når de kommer på fks. skolen, så mobber de fordi de føler at de får makt, som de ikke har hjemme.

19.08.2010 17:31
Infected
Vi vet alle at mobbere er onde. Men noe som gjør mobbingen enda verre, er at den kan spre ondskapen. Ondskapen sår ondskap. Selv utøver jeg vold mot enhver som er frekk mot meg utover lengre tid. Jeg anbefaler alle til å bruke vold hvis noen prøver å mobbe deg. Volden gir dem frykt, og ender saken raskt. Selv innså jeg det etter 3 år med mobbing.

I am infected.

03.03.2010 10:40
en elelev på slusk
mobbing er et kjempe stort diskusjon sproblem, hva skal man gjøre:(

05.03.2009 04:41
999
Ooookay... Det finnes folk som skriver MYE verre ting på dette nettstedet her, uten å bli sensurert. Dere kaller mobbeoffere "Underdanige". Dere burde sensurere dere selv!

01.03.2009 11:40
999
Til "Michelle": Du synes det er for mye forlangt at ungdom skal la være å ødelegge livet til sine medmennesker uten grunn, men du synes IKKE det er for mye forlangt at et mobbeoffer selv skal klare å ordne opp i mobbinga ved å "skremme" mobberene til å slutte å mobbe, gjennom patetiske forsøk på hevnaksjoner som bare gir mobberene det de gjerne vil ha, nemlig enda flere unnskyldninger for å mobbe.

28.02.2009 02:10
999
Veldig bra artikkel. Her har man intervijuet tre populære ungdommer som sikkert vet utrolig mye om hvor mye mobbing det er på skolen. De sier de aldri har vært vitne til mobbing.. Kanskje det har litt å gjøre med det faktum at omtrent all mobbing som foregår er skjult mobbing? Noensinne tenkt på det? De forteller kun om hva de selv tror kan være mobbing, ut ifra hva de selv er vitne til, og går derfor ut ifra at mobbeofferene må være "overfølsomme". Dette gir et feil bilde av hva mobbing faktisk er. Dette blir for dumt. Prøv å finn noen litt mer relevante intervijuobjekter neste gang.

08.12.2008 15:45
VÆHÅ
TIL MOBBERENE.
Hvorfor mobber dere?
Hva er morsomt med å såre andere?
er det ikke bedere å hjelpe dem som blir mobba?
Hva er vitsen med å sløse med tiden.?
Vet dere mobbere at dere sårer Andere?
slutt å mobbe det er bare så ufatelig banselig!
Det er bare så ufatelig feikt å mobbe andere.
dere burde få lit vet i huet deres!!

Hvi

04.01.2008 17:41
Hahah
WTF!! Så vis du/dere hadde sett en slosskamp,ville du ha prøvd å stoppe det, heie på eller bare later som du ikke så det og går videre??

jeg personlig hadde gått videre, vil ikke akkurat bli banka opp da..=/

04.01.2008 16:53
Monir
Det er jenta mi det! Lenge leve Fermesk Khazi! Jeg elsker deg jenta mi

17.10.2007 19:34
..........skal kanskje begynne her;)
er helt enig med de fleste men jg har aldri blitt mobbet før men har stoppa mange lissom....skjønner hvordan det føles azzz......nå går jeg i 10. på hovseter skole, der er det serr mange som disser folk som ik er fra norge osv.... dt er lixom bare ca.20 stykker som er utleninger og 50% av dem blir dissa heftig og av mange folk....har ik i mot norske azz men hater folka som dem....... men er egentlig denne skolen der hvor folk tar deg som noe annet om u ik er norsk???

09.07.2007 17:55
nina
ja jag tycker att det är väldigt bra att man pratar om sån i skolan om MOBBNIG det är ike bra thanky

11.06.2007 17:38
Hemmeli
Mobbing e no DRITT!


23.04.2007 19:19
DontGiveUp!*
jeg har selv kjent det på kroppen, vet uffatelig godt hvordan det er.. uansett det trenger ikke være noe iveien med den som blir mobbet moberene bare sier at fks: en person som er ganske tynn er tykk når de vet at den personen ikke er tykk , og mobberene pleier heller og mobbe folk som blir fort sinte enn folk somm er tykke men de sier til folk som er tynne og blir fort sint at de er tykkke.
uansett personene som mobber besvisers jo at de er enda mer forskrudde i hodene sine når de mobber folk som ikke er det bare fordi de sier imot deg !
det er ikke lett og forsvare en som blir mobbet heller = ( , de som prøver dette kan jo selv bli mobbeofre og bli slått bare fordi de ikke orker og se andre ha det vondt ! , personer som føler seg dårlig behandlet av mobbere bare fordi de ikke mener det er riktig er sterke mennesker som er verdt og bry seg om, disse menneskene finnes det ikke så mangen av og vi burde være så takknemelige vist vi blir mobbet for og ha disse ! For og si det sånn " disse menneskene er i mangen tilfeller LIVREDDERE og VELDIG TØFFE ! ,jeg vil bare gi dere et råd vist dere ser andre bli mobbet og dere prøver og gjøre noe med det ! Så *STÅÅPÅ aldri gi opp , det er noe dere aldri vil angre på som voksene ! og forstå at dere har gjort det rette ikke bare for oferet men for dere selv.vist dere har ett hjerte så vær snill hjelp de som har det vondt akkurat som barna i afrika dette er på samme måten... og vist dere sier at dere blir mobbet til en voksen så ikke gjør det for mangen ganger når dere føler og vet det ikke vill hjelpe! prøv heller og få andre elever til og hjelpe dere forstå og si imot mobberene , dette er men mye bedre måte og få en slutt på mobbingen enn og blande voksne inn mangen ganger , fks på skolen kan det føles udmykende at voksne går rundt i klasser og forteller at folk må våre snille mot deg fordi da kan du føle deg som en *TAPER akkuratt som og stå utenfor og dette blir en annen måte av mobbing.
så vist lærere eller foreldre gjør dette så kan det virke mot sin hensikt for deg og andre !
så prøv og stå imot selv, spør fks andre som ikke mobber hva de mener om deg da får du bedre selvtillit.
STÅÅPÅ" alle som blir eller har blitt mobbet for dette kan sitte igjen i mennesker langt etter de er voksne vist det skjer i ungdommen, men dere vet dere har rett og ikke TVIL ET ØYEBLIKK =)

07.02.2007 12:02
anonym
Hvorfor mobbe ?
har dere ikke noen andre ting å finne på enn å legge problemene deres over til andre ??!

I D I O T E R

04.02.2007 15:11
John
Hater mobbere tror de er noe kult. Men de er egentlig ikke så smarte på skolen. Skal se hvem som blir rikest når man blir voksen;)

18.01.2007 15:23
.
hva er vitsen i og mobbe såre andere?

04.01.2007 08:58
ukjent
det er ik bra å mobbe fordi,å mobbe er å ta livet av noen.Den personen som blir mobba sitter i en hjørne helt alene og jeg trokke det er greit nok å la en elev eller person være alene liksm:)

18.12.2006 20:13
"
Mobbing kan uttrukkes på mange måter. En tinge skjønner er at hvorfor de mobber. Hva er grunnen til de mobber. De som er mobber burde skaffe seg følelsemessig.

29.11.2006 13:58
dani
mobbing er ut !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

20.11.2006 17:51
:)
baksnakking er ikke som mobbing. hvis den som blir mobbet vet at det er rykter og baksnakkeing så er det mobbing. men ikke hvis den ikke vet det, mener jeg. selvom jeg er i mot baksnakking

31.10.2006 16:43
ÅSåSosSøt
mObbing er ikke bra . det er ikke særlig gøy fOr dem sOm blir mObba . men mange liker å mObbe andre, siden dem vil se dem grine Og alt det pisset der . Omg, fOlk hakke liv ass. Sverger.. Walla .. jaja, dere får gjøre hva dere vil az

30.10.2006 10:43
anonym
Æ syns att mobbing e TÆIJT,RART,UTÆNKSOMMT,DÅRLIGJORT,
BARNSLIG+++++++++++++++
voksne burde ta mere tak i det!!! di gjør ikke det!!!!


17.10.2006 18:10
disny
Mobbing er ikke lov. Den som mobber må jo til slutt forstå at han har brutt en regel. Nei mobbing er ikke bra heller for da sårer man andre.

11.10.2006 20:52
camilla14
SKIKKELIG UT!! hadde det ikke vert bedre med en til venn?? :P

11.10.2006 20:50
camilla14
Mobbing er helt forferdelig!! Mange av de som mobber har problemer og misunner ofrene. Men halo lissom, tenk på de stakkarne. Livet dems blir ødelagt. Har lest om ei som vart så mye mobba at hun drepte seg sjøl..tenk, DE TAR LIVET AV FOLK.. Kan de ikke få litt vett i hue sitt.. SKJØNN LITT'a folk.. Mobbing er skikkli barnslig, hvorfor mobber de??? fordi det er "kult" ? Ja, mhm, skikkli kult ass.. det erjo ikke det!!!! Problemmer ass...

Hva har de gjort for at dere skal mobbe de? Har de egentlig gjort noe?eller er det bare utseende, sykdom eller du som har STORE problemer.. Tenk om det hadde vert deg som ble mobba..jeg vet det, du hadde ikke takla det..inni deg hadde du fått skikkli dårli sjølvtillit, og ikke visst vah du sku gjør.. mobbing er (som sagt) DRITFEIGT!!

01.09.2006 20:21
Ida
Mobbing er ut, men vennskap er in;) jeg er så glad vennskap finnes i denne verdenen og ennå bedre ere nåre fins vennskap på tvers a skjønna:) friendship never ends:D

30.08.2006 15:36
..:: The ShazFather::..
Mobbing er løe saker az..de folka som mobber..er idioter..å har lite liv..mn lølø..avor å tar en gerro az..Peace!

26.08.2006 16:44
!#!
Mobbing er noe drid. Jg ble mobbet fra 3-5 klasse. Men så ble jg me i en gjeng,jg begynte å trene me vekter jg ble raskt dn sterkeste på trinnet.
Jeg begynte å røyke på slutten av 5.
Jeg ble berykta på skolen, og nå har jeg langt rolleblad......Så itte d så er d ingen som tør å prøve sg igjenn!!!

24.08.2006 20:46
anonymt
jg er helt enig md karoline 15...vi trenger virkelig flere som jabir og de 2 jentene på sandaker ihvertfall=)

17.08.2006 16:19
Vixen
Når du går så lavt som å mobbe folk for hvordan de ser ut, eller dystleksi etc. bør man tenke litt over hvilke andre muligheter man har for å virke sterk og kul for de folka man prøver så desperat å imponere. man får jo dårlig samvittighet også! er det verdt det? at folk ser på deg som bitch eller drittsekk i stedet for kul, som man vil at andre skal synes? gi dere a folkz!

21.06.2006 19:45
hei alle
hei, jeg syntes at mobbing er en av de dummeste tingene en jentegutt kan gjøre. Jeg har selv blidt mobbet i 6 år og jeg klikker snsrt på vedkommenet. Jeg hat slott til mange jeg har sparket mange og jeg har snakket med voksne om dette problemet. men det hjelper ikke. Men hva kan voksne gjøre selv? de hvet ikke mye om å være ungdom i 2006 og slankepress, røyking, narkotika og mye mere. Mobbing har blitt litt inn uanst alder nå. Men hva er vitsen?? Du sårer bare en persom. En vennine av meg har blit mobbet hele livet forde hun er var litt overvektig, hun slanket seg sultet seg og fikk spiseforstyrelser. Nå må hun få næring gjennom magen og klarer ikke spise eller gå selv. Dette er bare for at enkelte personer mobbet henne. Håper dere tenker over det å mobbe andre og dt å slenge dritt.... hilsen en som er blit mobbet i 6 år, har røyket siden jeg hvar 13 år og kuttet meg....

18.06.2006 14:30
Jente 91
Helt enig!
mobbing er feigt,de som mobber andre har tydeligvis problemer med seg selv.

13.06.2006 15:40
...
d e så domt att d gårkje an! skikkeli dårli jort a dei så jær d! eg må bare sei d sama så "*" sa: MOBBING ER FEIGT SOM BARE F___!


04.06.2006 15:45
sweet girl
jeg synes at mobbing er teit og dum.....

31.05.2006 14:54
;D
når man kjenner at man gjorde noe som kanskje ikke var så lurt, noe som kan ha såret noen andre, har man gått over streken!

24.05.2006 12:42
Rebecca
Man har tråkket over streken når det går over til gråting og vold! Vold burde ikke godtas! Jeg har blitt slått i hodet av en gutt i klassen! Han er pskyko da! Klem

22.05.2006 18:07
BabeGURL
Iraner Gurl..

mobbing er dritt..
mest av de gjør dt fordig dem er sjalu p dg...
de har ik en dritt å finne p.. en mobbing dum azz...
men mobbe dritt unger fins i hele WORLDS..
drrrriiiit bra dt dere har skrevet...
stå p(K

22.05.2006 17:55
me
dum azz.. den som mobber...
de som mobber har ik noe annet å finne p..
men hvis dere ser folk som blir mobbet stopp dem..

19.05.2006 10:55
Siverto
Jeg tror mobbing bare er et tegn på at personen vill ha oppmerksomhet.

06.05.2006 08:56
elena
jeg ble mobbet en gang jeg liker ikke å mobbe andre uanset når noen mobber andre så går jg fra derog sier ha det? fordi jg vil ikke mobbe andre

06.05.2006 08:54
elena
jeg ble mobbet en jeg liker ikke å mobbe andre uanset når noen mobber andre så går jg fra der

24.04.2006 11:39
Marthe & Anders
Vi synes at mobbing er noe man gjør bare for at man er misunnelig på et eller annet. Det er helt utrolig sinnsykt dårlig, teit og tegn på lav inntelligens

18.04.2006 15:32
Albanezo_girl

Mobbing er alt fra plaging til baksnakking... Jeg må innrømme at jeg aldri blir sur på en mobber, synes bare fryktelig synd på han/hun som er i den tilstanden av at de får en god følelse av å mobbe andre…


12.04.2006 09:51
lil p
does who bolling folk, they was bollid at home or at school or by parent.
we have to tell them tht bolling is not allowed.


10.04.2006 01:25
Ukjent
Jeg er veldig enig med Jabir.. Og Aysun Og Fermesk You go GurlZ!!

02.04.2006 23:16
d
Mobbing utføres vanligvis av mennesker som ikke har det bra hjemme, har blitt mobbet før feks. på den gamle skolen

29.03.2006 15:42
Per
Det er teit å mobbe!!

29.03.2006 11:39
Shpaaaz
Hallo
Mobbing er bare noe sh***. Skjønner?
hvorfor mobbe
Jeg er enig med det Michelle sier :)
Love u all


28.03.2006 11:43
ehe
mobbing er dritt



Legg inn en melding!

Ditt kallenavn
Din kommentar (HTML-tagger fjernes)
 


Spørsmål og svar

Hvordan unngå baksnakkingen?
Hei!   Jeg tror du bare trenger å bestemme deg for ikke å snakke stygt om henne. Tenk på om du virkelig synes så mye negativt om henne siden du hele tiden må snakk...

Lov å manilupere meg i en reklamefilm?
Hei  I Åndsverksloven slås det fast at rettighetshaver har retten til verket, her da reklamefilmen, og at ingen andre kan endre på dette og publisere det videre uten rettighets...

Mobbing...
Hei! Du har fått kjenne på hvordan det kan være å ha en annen mening enn de andre. Du er tøff som har egne meninger, fortsett med det selv om det koster! Det er ikke s...

Hvorfor er det så viktig å motarbeide mobbing
Hei Mobbing kan få store konsekvenser for den som utsettes for det.  Det kan gå ut over selvfølelse, og i verste fall føre til psykiske plager.  Les mer om det i a...

Ukens tema

Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juli

Still oss et spørsmål











Soltips

SolbrillerTa vare på huden din, den skal du ha leeenge. Det kan være fristende å være mye ute i solen, husk bare:
- begynn solingen forsiktig
- beskytt deg
- ta pauser fra sola og
- bruk solbriller
 

Svarer du på SMS/telefon fra foreldrene dine?

mobil (colourbox.com)






 

Føler du treningspress?

jente løper (www.colourbox.com)
Hvorfor trener DU?







 

Rettssaken etter 22. juli

Jente biter negler (colourbox.com)Hvordan håndtere det store fokuset på alle sider av terrorsaken mens rettssaken pågår?

Psykolog Atle Dyregrov (Senter for Krisepsykologi) gir deg noen råd i denne artikkelen.
 
RSS