Sist oppdatert: 23.05.2012 kl. 17:09
ung.no/lovbrudd
Nora:Umad betyr you mad, altså er du sur?
Spørsmål om

Kan jeg adoptere når jeg blir 20?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.

 

Spørsmål

Hei, har noen spørsmål som jeg bare må få vite. Er ganske så "keen" på å adoptere, fordi det er jo en god sak og jeg har virkelig ikke lyst til å føde etter alt det jeg har hørt om smertene osv. 1. Går det an å adoptere når jeg blir 20? 2. Hvor gammel kan barnet være når jeg er gammel nok til å adoptere? 3. Hvor mye pleier det å "koste" å adoptere et barn i Norge? og hvor mye for et i kina? 4. Hvor gammel må jeg være for å adoptere noen fra utlandet som f.eks. kina? Vel, foreløpig så har jeg ikke noen flere spørsmål jeg lurer på i dette temaet :)

 

Svar

Hei!

 

Det er fint at adopsjon er noe du interesserer deg for! Adoptivbarn trenger gode, trygge og engasjerte adoptivforeldre.

 

Adopsjonsloven bestemmer at man må være fylt 25 for å få adoptere. Det er ingen fast aldersgrense oppad, men man bør være under 45 år. Det er flere krav – som at du må være gift (eller enslig – altså ikke samboer), leve et stabilt liv, være frisk og godt personlig egnet som adoptivforelder. Før du kan adoptere må du være utredet (undersøkt) av barnevernet og godkjent av Bufetat. Det må alle adoptivsøkere gjennom – slik at vi kan være sikre på at barna får det godt i sin nye familie.

 

Adoptivbarna kan være alt fra babyer til store barn på 10 – 12 år, det kommer an på landet de kommer fra, blant annet. Det er ganske sjeldent å få adoptere helt små barn (under ett år). Det vanligste er kanskje at barna er mellom to og fem – men barnas alder varierer altså mye.

 

Om du tenker på adopsjon, bør du skaffe deg kunnskap på forhånd – hva kjennetegner stedene barna kommer fra, hvordan har barna hatt det før adopsjonen og hva vil de trenge etter å ha blitt adoptert? De tre adopsjonsorganisasjonene i Norge; Verdens Barn, InorAdopt og Adopsjonsforum er medlemsorganisasjoner som hjelper adoptivsøkere med å adoptere. De har mye erfaring og det kan være verdt å snakke med dem. De har også ganske like priser på hva de tar i gebyrer for å gi hjelp til å adoptere et barn fra utlandet. Prisen ligger noe over 100.000 kroner, pluss det man bruker når man skal reise for å hente barnet. Man får ca 40.000 kroner i støtte fra staten etter at adopsjonen er gjennomført.

 

Å adoptere et barn fra Norge, er litt annerledes. Man må da enten være fosterforelder først og siden med barnevernets hjelp søke om å få adoptere barnet. Om det blir noen adopsjon, kommer an på om adopsjon er det beste alternativet for barnet eller ikke. Ellers finnes det hvert år et veldig lite antall norske barn som foreldrene velger å adoptere bort etter fødselen. Man kan, etter å ha blitt utredet av barnevernet, bli plukket ut som adoptivforelder til et av disse barna. Sjansen for å bli valgt ut er ganske liten. Det koster ingen penger.  

 

Lykke til!

Hilsen ung.no



Tilbake til spørsmål og svar om Adopsjon
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om adopsjon




Indisk-norsk jente

Å definere seg selv

Trenger du å praktisere en kultur eller snakke et språk, bare fordi du er adoptert og utseendemessig ligner på andre som gjør det?

Mikal gjør seg noen tanker om dette.
 
Aruna (Foto: Trond Fjørtoft)

Er adoptert, og føler meg norsk

Jeg føler meg norsk! Jeg snakker norsk, jeg lever etter norske normer og regler, jeg lever i en norsk kultur, og mine venner oppfatter meg som norsk på samme måte som de ser på seg selv som norske. Men jeg skiller meg ut. Hudfargen min gjør at jeg for noen kan oppfattes som at jeg også er en del av et annet fellesskap.

Les Aruna Meretes innlegg om sine tanker om å være adoptert
 
Ukas blogg på ung.no

Ukas blogginnlegg uke 32: mariamnilsen

Om å være adoptert: En dame fra Romania sa til meg en gang: "Kjære Maria, jeg tror at i hver av oss eksisterer et ønske om å kjenne våre røtter, å vite hvem vi er..."
 
Barnekonvensjonen

Barnekonvensjonen

Du har rett til å si hva du vil. Du har rett til å uttrykke det du er opptatt av, det du har på hjertet, det du tenker og føler og mener. Det står i alle barn og unges grunnlov.

Her finner du en kortversjon av Barnekonvensjonen.
 



Når har du angrerett?

Sint gutt (colourbox.com)Å, nei! Jeg bestilte en cd på nettet, men når jeg fikk den hadde den ikke sangen jeg var på jakt etter likevel. Kan jeg sende den tilbake?
 

Soltips

SolbrillerTa vare på huden din, den skal du ha leeenge. Det kan være fristende å være mye ute i solen, husk bare:
- begynn solingen forsiktig
- beskytt deg
- ta pauser fra sola og
- bruk solbriller
 

Svarer du på SMS/telefon fra foreldrene dine?

mobil (colourbox.com)






 

Føler du treningspress?

jente løper (www.colourbox.com)
Hvorfor trener DU?







 
RSS