Spørsmål
Hei, jeg lurte på en ting.
Da jeg hadde problemer med kjærlighet og bråk hjemme, følte jeg for å drikke alkohol i skoletiden for å roe nervene.
I senere tid har jeg fått hjelp.. så alt er ok nå.
Men jeg lurte på om jeg ble rusa den ene dagen, selvom læreren min sier jeg ikke var det og at man ikke kan bli beruset av så lite alkohol.
Jeg hadde fylt en munnskyld reiseflaske med jegermeister. som jeg drakk veldig fort. Også hadde jeg ikke spist noe den dagen, dessuten er jeg 1.49 og veier 38 kilo.
Jeg følte at jeg ble sugd ned i gulvet da jeg satt rolig å at alt var uvirkelig pluss at jeg fikk hodepine.
Var jeg rusa da??
Eller var dette fjortissfyll?? (illusjon, Fake??)
Svar
fra Rustelefonen
Hei!
Hvis munnskyllevannflasken din var ca 4 cl, og du drakk alt på styrten, hadde du en promille på ca 0,6.
Virkningen av alkoholen endrer seg med alkoholkonsentrasjonen i blodet, og det er her store individuelle forskjeller. Som tommelfingerregel gjelder:
· Opp mot og omkring 0,5 promille: Man føler seg lett påvirket.
· Mellom 0,5 og 1 promille: Man blir mer kritikkløs og risikovillig.
· Over 1 promille: Balansen blir dårligere, det oppstår snøvlete tale og kontroll med bevegelser forverres. Man blir trøtt og sløv og kan bli kvalm.
· Over 1,5 promille: De fleste får problemer med hukommelsen. Hukommelsesproblemene øker med stigende promille.
· Svært høy promille: Bevisstheten nedsettes og man kan bli bevisstløs. Pustesenteret i hjernen kan hemmes. Oppkast er vanlig. Promille over 3 kan være dødelig. Risiko for død øker sterkt hvis man samtidig har brukt beroligende midler, sovemidler, smertestillende midler, midler mot epilepsi eller andre medikamenter som har sløvende eller dempende virkning på hjernen. Hvis du ønsker å regne ut promillen du hadde hvis munnskyllevannflasken var mer enn 4 cl. kan du klikke deg inn her. Ønsker du å lese mer om alkohol og dens virkning kan du gå inn her. Hilsen Rustelefonen 08588 Send sms eller ring 08588
Tilbake til spørsmål og svar om Fakta
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om fakta

