Jeg har en far med alkoholproblemer. Jeg har opplevd så mye ekkelt. Er det en fare for at jeg blir alkoholiker i med at pappa er det?
Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Spørsmål
Hei:P
Jeg har en far med alkoholproblemer. Han har både gode og dårlige dager (som alle andre), men enkelte dager er mye verre enn andre. Kan det hende at han blir på en måte gal hvis det er lenge siden han har drukket? Er det noe jeg spesielt kan legge merke til i med at han drikker? Jeg har opplevd så mye ekkelt at jeg overhode ikke vil begynne å drikke, men er det en fare for at jeg blir alkoholiker i med at pappa er det?
Hilsen jente 15:)
Svar
Hei!
Så fint at du tar kontakt med oss. Det er dessverre mange barn som er i lignende situasjon som deg, og barn tror ofte det er deres skyld når foreldrene drikker og får skyldfølelse for dette. Det er imidlertid viktig å huske på at barn aldri har skyld i foreldres alkoholmisbruk.
Du har flere spørsmål som vi skal prøve å besvare på best mulig måte.
Om faren din kan bli gal når det er lenge siden han har drukket?
Når faren din er inne i en periode der han ikke drikker vil dette forhåpentligvis være en god periode, men han kan kanskje gå rundt å føle på suget etter alkohol og dette kan hos enkelte føre til at de blir rastløse og annerledes en de egentlig er. Mange alkoholikere drikker for å ta bort vonde og vanskelige følelser og når de er edru kommer disse følelsene tilbake.
Er det noe spesielt du kan legge merke til i og med at han drikker, spør du også om.
Selv om du er 15 år, synes vi du er for ung til å skulle ta ansvar for faren din. I svært mange tilfeller er det ofte slik, at barn av foreldre med alkoholproblemer, tar for mye ansvar for foreldrene sine. Det er foreldre som skal passe på barna, ikke omvendt. Men barn er glade i foreldrene sine, og vil gjerne ta vare på dem når de ikke greier å ta vare på seg selv. Har du noen andre voksne rundt deg som du kan snakke med om dette, anbefaler vi at du tar kontakt med dem, slik at de kan hjelpe faren din til å innse at han har et alkoholproblem som han trenger hjelp til å gjøre noe med. Forslag til andre voksne å snakke med, kan være din mor, besteforeldre, tanter og onkler, eller læreren, helsesøster på skolen din eller barneverntjenesten i kommunen du bor i.
Din fars alkoholmisbruk kan behandles, men han må selv innse at han trenger hjelp først. Det er svært vanskelig å hjelpe noen som ikke vil det selv. Den vanligste måten å søke hjelp for sitt alkoholproblem på er gjennom sin fastlege. Hvis faren din er i jobb så har han rett på behandling innen kort tid. Det er mulig å kombinere jobb og behandling, man kan for eksempel søkes inn til poliklinisk behandling. Poliklinisk behandling vil si at man går til samtaler hos psykolog/behandler og får snakke om hva det er som gjør at man drikker, og man kan få råd og veiledning i forhold til hvordan man kan løse vanskelig ting på andre måter enn å drikke.
Videre lurer du på om det er fare for at du vil ”arve” alkoholismen av din far.
Dette er et vanskelig spørsmål som det ikke finnes et enkelt svar på, fordi det er ulike årsaker til at mennesker utvikler alkoholisme. I forhold til arvelighet, vet vi at enkelte er mer sårbare for å utvikle alkoholisme enn andre. Men det vil ikke si at disse blir alkoholikere av den grunn. Den sosiale arven, omgangskretsen og venners påvirkning kan være en like viktig faktor. Du sier at du ikke vil begynne å drikke. Dette viser at du er meget bevisst på hvilken holdning du ønsker å ha til alkohol seinere i livet, og det vil være et veldig godt utgangspunkt for deg.
Dersom du ønsker å snakke med noen andre om dine tanker og om det å ha en pappa som drikker, kan du også ringe 800TRYGG (telefon 800 87944). Det er en hjelpetelefon for barn og unge som har behov for å snakke om vanskelige opplevelser rundt voksnes rusmisbruk. De har åpent hver dag fra 14 – 20 og der kan du være anonym hvis du ønsker det.
Håper dette var til hjelp. Lykke til!
Hilsen ung.no i samarbeid med 800TRYGG

Warning: extract() [function.extract]: First argument should be an array in /mnt/linuxweb02/ungno/www/system.inc.php on line 1299
Tilbake til spørsmål og svar om Foreldre som drikker
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om foreldre som drikker

