Sist oppdatert: 23.05.2012 kl. 17:09
ung.no/lovbrudd
Nora:Umad betyr you mad, altså er du sur?
Spørsmål om

Kan en 16-åring jobbe som tolk?

 

Spørsmål

Hei! Jeg har et spørsmål angående tolketjenesten. Jeg har minoritetsbakgrunn og kan beherske morsmålet mitt (urdu) ganske bra. Jeg har hørt av flere at det er mulig å jobbe som tolk/ oversetter dersom du flink i et minoritetsspråk. Hva slags krav er det for å bli tolk og kan jeg som seksten åring bli det?

Besvart 20.11.2011 kl. 13:55
 

Svar
Hei og takk for spørsmål!

 

Jeg antar at det er Tolketjenesten i Oslo Kommune du tenker på i spørsmålet ditt. Hvis du ønsker å begynne å jobbe for de, vil jeg anbefale deg til å ta direkte kontakt med dem. Fortell om din bakgrunn, og hør om muligheten for å begynne som tolk. Det er Tolketjenesten selv som best kan svare på om de ansetter 16-åringer, og videre hva slags krav de stiller til sine tolker. 

 

Her kan du finne informasjon om hvordan du kommer i kontakt med Tolketjenesten når du ønsker å jobbe for dem. 

 

Til slutt, litt om regelverket i forhold til alder og jobb:

  • Arbeidstid for personer som er mellom 15-18 år og ikke er skolepliktige, skal ikke overstige 8 timer i døgnet og 40 timer i uken.
  • Det skal være arbeidsfri mellom kl. 23 og kl 06.
  • Sammenhengende hvileperiode på minst 12 timer.
  • Overtid og nattarbeid er ikke tillatt.

 

Lykke til!

Med vennlig hilsen utdanningsrådgiveren, ung.no



Tilbake til spørsmål og svar om Arbeidskontrakt
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om arbeidskontrakt





Soltips

SolbrillerTa vare på huden din, den skal du ha leeenge. Det kan være fristende å være mye ute i solen, husk bare:
- begynn solingen forsiktig
- beskytt deg
- ta pauser fra sola og
- bruk solbriller
 

Svarer du på SMS/telefon fra foreldrene dine?

mobil (colourbox.com)






 

Føler du treningspress?

jente løper (www.colourbox.com)
Hvorfor trener DU?







 

Rettssaken etter 22. juli

Jente biter negler (colourbox.com)Hvordan håndtere det store fokuset på alle sider av terrorsaken mens rettssaken pågår?

Psykolog Atle Dyregrov (Senter for Krisepsykologi) gir deg noen råd i denne artikkelen.
 
RSS