kommentar: Dere har skrevet at man kan tjene penger på å klippe plenen, men man må være 18. For å ha lov til å tjene pengercpå å klippe plenen til folk. Man kan klippe plenen og tjene på det hjemme elle... Les innlegg

Kommentaren

ung.no/lovbrudd
ung.no/lovbrudd

Deprimert. Ønsker å begynne på vgs på nytt. 

 

Spørsmål

Hei. Jeg har det veldig Vondt inni meg. Håper du vil vekke bort problemene mine?. "Jeg begynner jeg."dett blir lit mye.du er mit eneste fasit svar. I vert fall,jeg har Ikke utdanet meg mer en 10klasse. Jeg fulførte ikke 10klasse engang. Med hjelp av barnevarne og besøk av lærer på skole,hjemm Til meg fikk di til å ta meg Til skolen med tårer.jeg ville så klart jeg å. Men det hadde med å si at jeg ikke trivdes med ungdomer. Jeg var redd for å bli mobed/mindre vert. Til vgs,jeg Søkte Vgs ved hjelp av Rådgiver På skolen.Jeg fikk plass. Blant de med lærer vansker. Jeg hadde ikke Det.men jeg hadde ikke bra nok karakterer. Jeg gikk på vgs Av og på Det vil si av og til. Den ene dagen var jeg Tilstede De neste10dagene etter ikke.:-( Det varte Til en stunn Til jeg poff sTopet for gåt Jeg har enå ikke noenkarakterer.oh gud:-(. Hvordan i all verden skal jeg søke Til vgs2? Jeg hade problemer!.jeg var deprimert. men jeg vil starte alt på nytt:).Til neste år!.jeg føler meg så klar som ny. Jeg har ikke søkt opp vgs2 Noe jeg burde gjøre for lengst:-( Men jeg var i null kontak med rådgiver på Den vgs skolen min.og under null kontroll. Som om jeg var Usynlig, de dagene Jeg var Til stede. "Ung kjære snille,Ungdoms venlige". jeg vil utdane meg!. Vil du hjelpe meg?:) Hilsen jente17 faller i tårer:'(

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei og takk for spørsmålet ditt!


Det var trist å høre om alle vanskelighetene du har hatt. Det høres ut som du har vært gjennom noen utfordrende perioder i livet ditt. Hvis jeg oppfatter deg rett, ønsker du å få en ny start i forhold til videregående skole - du ønsker å begynne på Vg1 på nytt. Du skriver også noe om at du ønsker å bli kvitt problemene dine..

 

Det er dessverre ikke noe magisk jeg kan gjøre for å ta bort problemene dine. Det handler om det du har inne i deg, nemlig selvfølelsen din. Det er bare du selv som kan ta tak, fjerne problemene dine og snu situasjonen. Derfor er det også så vanskelig å gjøre noe med det. Selvfølgelig trenger man hjelp av andre til dette. Mitt beste råd til deg er å snakke med noen. Det er flere steder du kan søke og få hjelp:

 

BUP (fastlegen må henvise deg)

Fastlegen din

Helsesøster og rådgiver på skolen

Helsestasjon for ungdom

 

Du skriver ikke noe om du bor sammen med dine foreldre eller om barnevernet er inne i bildet. Jeg tenker at det kan være godt for deg å søke hjelp der du har omsorgsbasen din. Selv om det er vanskelig, vil det ofte føles bedre i ettertid når man har åpnet seg og fortalt noen om hvordan man egentlig har det..

 

Over til spørsmålet ditt om videregående skole: I Norge har vi ungdomsrett, dette betyr at man har rett til å bytte utdanningsprogram en gang under utdanningsløpet. Søknadsfristen for å søke videregående skole har gått ut, men jeg vil anbefale deg til å ta kontakt med Inntakskontoret i fylket ditt. Kanskje de kan hjelpe deg med å få en skoleplass alikevel. Forklar situasjonen, få gjerne hjelp av en voksen hvis du synes det er vanskelig selv. 

 

Det var synd at du ble plassert i en klasse med de som har lærevansker, når du ikke har det. Jeg håper du får en ny start på videregående skole, og får muligheten til å få deg en utdannelse. Lykke til videre, jeg er sikker på at det vil ordne seg for deg :-)

 

 

Med vennlig hilsen utdanningsrådgiveren, ung.no

Ungdomsrett = rett til skoleplass

post-it ungdomsrett (www.colourbox.com)
I Norge har alle elever rett til plass i videregående opplæring etter gjennomført grunnskole. Dette kalles ungdomsrett. Ingen kan tvinge deg til å gå på videregående, men du har altså rett til skoleplass eller annet opplæringstilbud. Her kan du lese mer om ungdomsrett og hva retten innebærer.

Les mer


Tilbake til spørsmål og svar om Deprimert
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om deprimert


still oss et spørsmål

ukens tema

Har du det vanskelig? Det kan være lurt å kunne litt "psykologisk førstehjelp".
Les mer om selvhjelp.

kommentar

kommentar: Dere har skrevet at man kan tjene penger på å klippe plenen, men man må være 18. For å ha lov til å tjene pengercpå å klippe plenen til folk. Man kan klippe plenen og tjene på det hjemme eller hos bestemor eller bestefar. Dette er nye regler som tredde i kraft for ca 1 år siden. Bare til opplysning X-P Les innlegg