jeg er dønn dritt lei av alle de hersens utakknemlige ulendingene som gnur seg inn i landet vårt!
Spørsmål
hei, jeg er dønn dritt lei av alle de hersens utakknemlige ulendingene som gnur seg inn i landet vårt! vi gir de alt, og de klager på at det er for kaldt? søren heller! det eneste partiet som er inteligente nok til å ville ha dem ut er jo fremskrittspartiet. HELE 80% i oso fengsel er utlendinger, de gnur opp fengslene våre! starter utenlandske butikker, jeg er lei! spørsmålet mitt er: når skal vi gjøre noe? de tar over landet vårt! (jeg er IKKE rassist, alle i klassen er enige, fammilien min er enige, omtrent hele Norge er lei nå. kan ikke lederne i Norge gjøre noe? det er vært land, ikke de sitt. jeg mener på det at de som VIRKELIG trenger et trygt lsnd, kan komme. men ikke de som kommer for å lage bråk, eller for å tjene penger. Og hvis de gjør noe tull her, så kan de bare komme seg ut fra Norge. Hvem vil gjøre noe? hilsen: en LEI gutt fra Sør-landet. takk for svar!
Svar
Vel, du er kanskje ikke rasist, men du har svært diskriminerende holdninger som jeg ikke synes noe om. Hva er galt med utenlandske butikker? Hvorfor tror du for eksempel Sagene torg i Oslo er stappfull av mennesker fra alle mulige nasjoner, men flest nordmenn, hver eneste dag? Det er fordi man setter pris på mangfold, og fordi disse butikkene ofte har det beste utvalget, billige priser, og svært hyggelig betjening. Jeg skjønner heller ikke hvordan du kan mene at vi gir dem alt? Det stemmer iallefall ikke overens med mine oppfatninger. Så da kan jeg iallefall fortelle deg at omtrent "hele Norge" ikke er lei. Og hvis det var slik, ville kanskje FrP hatt makta for lenge siden?
Jeg tror neppe du kjenner veldig mange innvandrere, når jeg leser det du skriver. For det første er det fullt mulig at noen som har et behov for et trygt land kan begå kriminelle handlinger. Akkurat slik det er mulig at snille nordmenn gjør noe kriminelt. De aller fleste som kommer til Norge har behov for trygghet og sikkerhet. De færreste ønsker å forlate sitt hjemland. JEg tror heller ikke innvandrere kommer til Norge med å lage bråk som formål. Husk på at svært mange, f.eks somaliere, kommer fra et land hvor det har vært krig og konflikt så lenge de kan huske. Deres hverdag har vært langt ifra det vi kaller hverdag. Da er det sannelig ikke lett å komme til et land og følge regler med så lite oppfølging som de får her.
Jeg er enig i at det er mange ting som må gjøres. Integreringen i Norge er langt ifra bra nok, og enkeltes holdning til innvandrere må justeres for å få de til å føle seg velkomne, og for å få det til å fungere. Men løsningen er ikke å stenge de ute.
Tenk deg at det var du som måtte rømme fra alt du kjente - huset ditt, tingene dine, hele familien din -, f.eks broren din var drept, og du visste kanskje ikke hvor resten av familien din var, eller om de var i live, og du fikk lov til å komme til et helt nytt land. Hvordan ville du ha følt deg? Hvordan ville du ha ønsket å bli mottatt? Hvordan ville du ha ønsket at andre skulle behandle deg? Tenk litt over det.
Vennlig hilsen
ung.no
Tilbake til spørsmål og svar om Rasisme
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om rasisme

