En kreativ jente:Jeg får plutselig lyst til å gjemme PCen min bort og ikke se på den i en hel måned. Det er så mange ting jeg hellere vil gjøre og dette fikk meg virkelig til å tenke. Jeg tror jeg skrur av PCen... Les innlegg

Kommentaren

Kassett med ung.no/diskuter (colourbox.com)
Kassett med ung.no/diskuter (colourbox.com)

Farlig barberskum?

 

Spørsmål

Hei, (dette spørsmålet har ikke med trening å gjøre, men måtte bare sette det på noe som funket) jeg er ei jente på 15 som bruker Satin Care shave gel når jeg barberer meg på leggene og under armene. Men så leste jeg litt på flasken og det stod "Solvent Abuse can kill instantly" ! Og så leste jeg litt om løsemidler på nettet og der stod det at det kan gå gjennom huden og at det kan være farlig for hjernen og drepe? Dette skremte meg veldig.. Tenk om jeg har hatt et sår på leggen som skummet har kommet inn i? Eller tenk om jeg har sveipet den skummete hånden forbi munnen og har fått I munnen? Vil ikke dø på grunn av et barberskum! Og vil ikke at det skal skje noe med hjernen min.. syns det er rart at de kan selge slike produkter hvis de er livsfarlige. Jeg har hatt min Satin Care stående på soverommet mitt bestandig og håper ikke jeg kan ha "innåndet" når jeg er på rommet mitt ( selv om den er lukket og allting ) Og en annen ting, hvor kaster man barberskum-flasker og hårspray-flasker? Håper dere kan svare!:-) hilsen bekymret 15-åring.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar

Hei!

 

Jeg tror du kan ta det helt med ro. Barberskum er laget for å brukes sammen med høvel, og når man barberer seg er det jo alltid en risiko for å få små kutt. Derfor er dette helt ufarlig i små mengder. Det er først når det er snakk om når man får i seg store mengder at dette kan være ubehagelig, og kanskje farlig for noen få personer som kan reagere allergisk. Husk at det er strenge regler for hva som kan selges i butikk i Norge, og alt blir testet så det skal være trygt å bruke til det det er laget for.

 

Når det gjelder hvos du skal kaste disse tomme boksene, kan du lese mer om dette på sortere.no. Dette skal leveres som farlig avfall, selv om mesteparten er helt ufarlig.

 

Hilsen redaksjonen, ung.no

 


Tilbake til spørsmål og svar om Trening
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om trening


still oss et spørsmål

ukens tema

Har du det vanskelig? Det kan være lurt å kunne litt "psykologisk førstehjelp".
Les mer om selvhjelp.

kommentar

En kreativ jente:Jeg får plutselig lyst til å gjemme PCen min bort og ikke se på den i en hel måned. Det er så mange ting jeg hellere vil gjøre og dette fikk meg virkelig til å tenke. Jeg tror jeg skrur av PCen med en gang jeg er ferdig med å skrive dette. Håper at flere følger mit eksempel og prøver å endre vanene:) Les innlegg