Sist oppdatert: 24.05.2012 kl. 18:49
Smarties:Er ikke meningen med gym at vi skal legge til oss gode vaner for resten av livet? Eller har jeg misforstått helt?
Loading
Emne
- 22. juli 2011
- 5 på gata
- Adopsjon
- Aldersgrenser
- Alkohol
- Arbeid
- Asyl- og innvandring
- Barnekonvensjonen
- Barnevern
- Bistand
- Blogg
- Bolig
- Demokrati
- Diskriminering
- Doping
- Dårlig råd
- Ekteskap
- Engasjert?
- Europa / EU
- Film og TV
- Flytte hjemmefra
- Forbruker
- Forelskelse
- Fritid
- Frivillig arbeid
- Funksjonshemning
- Førerkort
- Graviditet
- Hjelpetjenester
- Homofil
- Hør HER!
- Identitet
- Innlegg
- Kjønnslemlestelse
- Konfirmasjon
- Konfliktløsning
- Krig og fred
- Kriminalitet
- Kropp og helse
- Kultur
- Leksehjelp
- Likestilling
- Lov og rett
- Lovbrudd
- Mat og kosthold
- Menneskehandel
- Miljøvern
- Minoriteter
- Mobbing
- Mobil
- Musikk
- Nettvett
- Noveller
- Omskjæring
- Organisasjoner
- Politi
- Prevensjon
- Problemer hjemme
- Psykisk helse / følelser
- Pubertet
- Rasisme
- Reise
- Reklame
- Religionsfrihet
- Rettighetene dine
- Rusmidler
- Russetid
- Samer
- Seksuelle overgrep
- Sex og samliv
- Kjønnssykdommer
- Spørsmål og svar
- Skilsmisse
- Skolehverdag
- Slanking
- Sorg
- Sosialhjelp
- Spill
- Spiseforstyrrelser
- Stat og kommune
- Stipend og støtte
- Studier i utlandet
- Tester
- Tobakk
- Trening og idrett
- Tvangsekteskap
- Utdanning
- Utenlandsopphold
- Valg 2013
- Vennskap
- Verneplikt / Forsvaret
- Vold
- Yrkesvalg
- Ytringsfrihet
- Økonomien din
Pågående gutter og avventende jenter?
I ungdomsårene knytter det seg spenning, nysgjerrighet, prøving og feiling til seksualiteten. Er det ulike forventninger til hvordan gutter og jenter kan oppføre seg i forhold til egen og andres seksualitet? Skal gutter være pågående og jenter avventende? Gutter og jenter følger ulike oppskrifter når de skal nærme seg egen og andres seksualitet. Vi har snakket med Jenny og Lasse. Begge er 17 år og bor i Harstad. Hvordan skal gutter og jenter oppføre seg?
Gutter tar initiativet
Det er ulike forventninger til hvordan en skal oppføre seg om man er forelska. Gutten forventes å være den som sjekker opp.- Det er gutter som må ta initiativet, og det er gutter som må ta avslagene, forteller Lasse.
Jenter derimot må være mer forsiktige.
- Jenter må spille hard-to-get, bemerker Jenny. Om en jente er for frampå får hun lett et rykte på seg. Om hun prøver å sjekke opp flere menn blir hun ikke tatt seriøst når hun er forelska i noen.
Gir guttene forsiktige hint
I følge Jenny gir jentene små hint til de guttene de er forelsket i. Det er viktig at jentene ikke gjør for mye av seg når de er forelsket. En strategi Jenny og venninnene bruker er å vise guttene de gode sidene sine, blant annet at de har mange venner og er morsomme.- Det er der mange jenter gjør feil. Gutter skjønner ikke hva jentene mener med disse små hintene. Jentene må være tydeligere så guttene forstår hva de vil, påpeker Lasse.
Jenter 'skal' være søte og snille
Gutter som har mange seksualpartnere får en klapp på skulderen, mens jenter som har de samme seksuelle erfaringene kan bli kalt hore.- Det er mer godtatt at gutter har hatt mange sexpartnere. Jenter blir raskt betegnet som løse. Jenter skal være søte og snille, sier Lasse.
I følge Jenny er jenter mer påpasselig.
- I Harstad kjenner de fleste hverandre så det er veldig lett å bli kalt hore. Rykter sprer seg veldig raskt. Hvis en jente gjør noe hun kanskje angrer på, er det viktigste at det ikke kommer ut. Problemet er at gutten gjerne skryter av erfaringene sine, så det er vanskelig for en jente å skjule noe.
Gutter skryter av seksuelle erfaringer blant kompisene, men at de har hatt mange seksualpartnere gjør dem ikke attraktive blant jentene.
- Om en gutt ligger rundt er han ikke spesielt attraktiv. Jeg føler meg ikke særlig spesiell om jeg vet at han har vært sammen med mange, forteller Jenny.
Har jenter ansvar for prevensjon?
I følge Jenny og Lasse er det jenter som tar ansvaret for å bruke prevensjon.- Det er flest jenter som tenker på prevensjon. Om det går galt er det jenta som må ta ansvaret for et eventuelt barn, forteller Lasse.
Jenny mener også at jentene er de som tar på seg ansvaret for prevensjonen.
- Ofte bare forventer guttene at jenta går på pillen, sier Jenny. Egentlig er det ganske motsetningsfylt. Jentene skal ikke ligge rundt, men det forventes at vi alltid går på pillen.
Både gutter og jenter kan få seksuelt overførbare sykdommer. P-pillen beskytter ikke mot dette. Er det akseptert at jenter tar fram kondom når hun skal ha sex?
- Det er flauere for jenter å ta fram kondom. Om man gjør det er man redd for at gutten skal se på oss som "løs", sier Jenny.
- Egentlig har begge parter ansvar for prevensjonen, bemerker Lasse. En del gutter går også med kondom i lomma, men om de bruker den er en annen sak.
Tekst: Kristin Arnesen
Tilleggskommentarer fra brukere
Her kan du kommentere artikkelen.20.04.2012 12:52
chatmaserjenta..

Vet noen om chattesider der man gjerne kan flørte? Synes det virker litt artig ;;
02.02.2012 21:53
Jente

solaaaaadiii13:)
KJÆRLIGHET E VANSKELIG, VÆNNA E BÆST
Svar: Kjærlighet er stress, venner er best! :)
Men hadde ikke gjort meg noe å hatt en kjæreste nå akkurat... :)
KJÆRLIGHET E VANSKELIG, VÆNNA E BÆST
Svar: Kjærlighet er stress, venner er best! :)
Men hadde ikke gjort meg noe å hatt en kjæreste nå akkurat... :)
02.02.2012 21:48
Jente

Kjenner igjen mye her. Jenter skal jo være uskyldige snille skolepiker, mens guttene skal være bad boy gutter, for å være overdreven. Teit at det liksom er kult for gutter å ha ligget med mange, mens med jenter så er man plutselig en hore...!
12.11.2011 00:08
j15

jeg har verdens snilleste kjæreste, og han ser i grunn veldig bra ut også. men pga at han er 2 år eldre enn meg er det mange av veninnene mine som har forhåndsdømt han. "hvem gidder vell være sammen med en yngre jente?", jeg synes hele greia er bare teit, og de av venninnene mine som faktisk har pratet med han synes han er kjempekul og morsom! Jeg synes helt klart at vi må skjerpe oss jenter! hvorfor skal vi alltid bestemme oss for hvem vi liker og hvem som er stygge før vi har sett dem?! det er bare for teit...-.-
19.05.2011 16:13
Never again

Pass på! ikke finn dere noen umoden gutter som skryter på seg mye mer en det som skjedde! ikke føl medlindenhet og la det skje litt mer, de har ikke peiling. Greit hvis du bli sammen og venter, men ikke gjør noe på fest, hver klar på at du virkelig ikke er keen på en umoden dritt som tror han vet alt fra porno!
Det er mye bedre og vente til han hvertfall er moden og eldre, sånn at han ikke blir dritstolt og fornøyd, og skryter av det til vennene sine. Og han skryter feil, fordi han har egentlig ikke peiling. Umodne gutter fortjener ikke noe utenom et kyss eller klinings, fordi de tror de vet like mye som de mer erfarne siden de ser på porno.
Ja, det har nettopp skjedd med meg, og jeg vil virkelig at det ikke skal skje med noen andre. Han sa til kompisene at han fingra meg og at jeg var tørr. Men det som egentlig skjedde var at han så vidt kom innenfor trusa og ikke fant frem en gang. Det varte maks 5 sek, før han stoppa og vi gikk tilbake til de andre. På veien sa han: "Sorry hvis det ikke var bra assa, men er full".
Dagen etter sender han mail på face om hva som egentlig skjedde fordi han var "full", sier "hva skjer?" på chatten og plutselig står navnet mitt på veggen hans.
Var visst veldig stort for han, men jævlig irriterende for meg.... Hvis han fortsetter kommer jeg ikke til å være spesielt medfølende akkurat...
Det er mye bedre og vente til han hvertfall er moden og eldre, sånn at han ikke blir dritstolt og fornøyd, og skryter av det til vennene sine. Og han skryter feil, fordi han har egentlig ikke peiling. Umodne gutter fortjener ikke noe utenom et kyss eller klinings, fordi de tror de vet like mye som de mer erfarne siden de ser på porno.
Ja, det har nettopp skjedd med meg, og jeg vil virkelig at det ikke skal skje med noen andre. Han sa til kompisene at han fingra meg og at jeg var tørr. Men det som egentlig skjedde var at han så vidt kom innenfor trusa og ikke fant frem en gang. Det varte maks 5 sek, før han stoppa og vi gikk tilbake til de andre. På veien sa han: "Sorry hvis det ikke var bra assa, men er full".
Dagen etter sender han mail på face om hva som egentlig skjedde fordi han var "full", sier "hva skjer?" på chatten og plutselig står navnet mitt på veggen hans.
Var visst veldig stort for han, men jævlig irriterende for meg.... Hvis han fortsetter kommer jeg ikke til å være spesielt medfølende akkurat...
07.10.2010 17:28
solaaaaadiii13:)

KJÆRLIGHET E VANSKELIG, VÆNNA E BÆST!teksten passa bra.
Ps: Æ kommer åsså fra Harstad:P
Ps: Æ kommer åsså fra Harstad:P
29.06.2009 11:30
sexy-jente15

ingen gutt har likt eller kommmer til å like meg. jeg har aldri kysset, eller det var bare en gang i barnehagen, men det husker jeg såvidt.. ingen liker eller kommer til å like meg. det vet jeg. jeg kommer til å være ensom som voksen. :-P
07.06.2009 17:11
Mira M

hei!
jeg er en jente på 10 år og er forelsket
i en gutt i klassen.Før hadde jeg en annen
sveis, og da lekte han ikke med meg. Nå har jeg fott
en ny sveis,da var han interesert!Nå har det gått en måned men nå bare ser han på meg:(
Er han fortsatt forelska tro?
jeg er en jente på 10 år og er forelsket
i en gutt i klassen.Før hadde jeg en annen
sveis, og da lekte han ikke med meg. Nå har jeg fott
en ny sveis,da var han interesert!Nå har det gått en måned men nå bare ser han på meg:(
Er han fortsatt forelska tro?
14.02.2009 00:07
meg

har veldig lyst på en jente men jeg er veldig sikker på at hun er opptatt
25.02.2008 22:05
Kuling fra Troms

hællæiz,,
Jeg synest at jenter må begynne å oppføre seg ''værtfall noen'' De kan ikke drive å gå rundt å tro at de er verdens beste. Det verste av alt visst en gutt som er ''Ukul'' kommer borti dem roper de '' ÆSSSJJ LOL2K'' serriøst noen av der sjerp dere. Vanskelig for gutten å finne ut hvem han liker da.
Jeg synest at jenter må begynne å oppføre seg ''værtfall noen'' De kan ikke drive å gå rundt å tro at de er verdens beste. Det verste av alt visst en gutt som er ''Ukul'' kommer borti dem roper de '' ÆSSSJJ LOL2K'' serriøst noen av der sjerp dere. Vanskelig for gutten å finne ut hvem han liker da.
23.02.2008 01:49
rocky

VIL vite at hva feiler er med gutter?vil skrive en kåseri om det.kan noe hjelpe meg.
14.02.2008 15:46
Linni

JEG TRENGER VIRKELIG HJELP!!!
Jeg har forelsket meg i den snilleste, peneste gutten i verden..:P
Vi har blitt veldig gode venner og det er jo bra, han ba meg med på nyttårsballet og sånn
Jeg har forelsket meg i den snilleste, peneste gutten i verden..:P
Vi har blitt veldig gode venner og det er jo bra, han ba meg med på nyttårsballet og sånn
23.01.2008 23:03
anonym

he jeg er en gutt på 14 og det er en jente på 11 snart 12 som liker meg kjempe mye. hun virker som om hun vil at vi skall vere sammen men jeg synes det blir litt rart hun er jo så ung fortsat! men jeg liker henne jo litt også da. og så er jo jenter senere i utvikling en gutter så jeg trenger svar fort!!!
19.01.2008 16:46
"gutt 16"

jeg har lenge vært forelska i ei jente som er 1 år yngre enn meg. Prolemet er bare at hun også er en av mine aller beste venner. For litt siden fortalte jeg henne om dette, og hun sa det ikke trengte gå ut over vennskapet vårt. Det er jo bra det, men det blir bare vanskeligere og vanskeligere å leve med dette for meg...er det noen som kan svare meg på hva jeg bør gjøre?
03.01.2008 19:46
..

JEg føler dte er bare Jenter som forelsker seg og guttene bare er rundbrennere , Selfølgelig ikke alle !
Men er sånn jeg har følt det den siste tiden..
Men er vell fordi det er mange jenter rundt meg er forelsket, mens guttene " driter " i dem :S
- KJÆRLIGHET ER VANSKELIG !!!!
Men er sånn jeg har følt det den siste tiden..
Men er vell fordi det er mange jenter rundt meg er forelsket, mens guttene " driter " i dem :S
- KJÆRLIGHET ER VANSKELIG !!!!
02.01.2008 21:37
hvaa??

Seriøs, det er ikke akkurat guttene sin ansvar å skaffe/ha med seg kondom..:P Sånn seriøs, jenta vil like mye som gutten, så hvorfor ikke ha likestilling da? er gutt selv da:P
02.01.2008 21:05
Gutt 15

Enig med han to hakk under, ka e vits med å syta om akuratt det samma bare annen versjon? xD
21.12.2007 02:38
Hmm

Heh, alle dere som har skrivd kommentarer her, har dere i alt lest texten? Det de sier er at i følge Jenny og Lasse er det slik, det betyr ikke at det er riktig.. Alle her har bare skrivd det samme om og om igen, vis dere ser at det dere mener har allerede blitt skrivet flere ganger er de ingen vits i å spamme mer med det samme.. -.-
Min menning:
Det er guttens oppgave og skaffe prevensjon.. Kondom er det man skal bruke for å ikke få kjønnsykdommer eller gjøre jenta/kvinnen gravid. Hvorfor skal da jenta/kvinnen kjøpe det?^^ Det har alltid vært slik at mannen har vært den sterke imens kvinnen har vært den svake. (Det er på grunn av at men har mer muskel masse enn kvinner)
Det er det her som gjør at det er gutten som skal skjekke opp... Han skal være den mandige. Men det betyr ikke at kvinner ikke kan skjekke opp menn..
Menn skal være mandige, kvinner skal være søte og snille.. Slik er det bare, men siden dere misforstår alt så må jeg si at det ikke betyr at det behøver å være sånn, det er bare sånn det er i fleste tilfelder.
Jeg må si jeg OUTSMARTA dere.. """""
Min menning:
Det er guttens oppgave og skaffe prevensjon.. Kondom er det man skal bruke for å ikke få kjønnsykdommer eller gjøre jenta/kvinnen gravid. Hvorfor skal da jenta/kvinnen kjøpe det?^^ Det har alltid vært slik at mannen har vært den sterke imens kvinnen har vært den svake. (Det er på grunn av at men har mer muskel masse enn kvinner)
Det er det her som gjør at det er gutten som skal skjekke opp... Han skal være den mandige. Men det betyr ikke at kvinner ikke kan skjekke opp menn..
Menn skal være mandige, kvinner skal være søte og snille.. Slik er det bare, men siden dere misforstår alt så må jeg si at det ikke betyr at det behøver å være sånn, det er bare sånn det er i fleste tilfelder.
Jeg må si jeg OUTSMARTA dere.. """""
04.12.2007 16:31
anomym

har du noe tips om og flørte el?;Dhahaha
liker en gutt,men han liker ikke mg.
hva skal jeg gjøre a??(A)
liker en gutt,men han liker ikke mg.
hva skal jeg gjøre a??(A)
27.11.2007 14:41
Ida, 15.

Likestilling er viktig. Det blir feil å gi gutter et klapp på skulderen hvis de har mye erfaring, mens jenter blir kalt "hore" og "lett på tråden". Det må ta slutt!
Dessuten burde ikke kjønnsrollene være så viktig lenger. Vil ei jente være pågående, så la henne være det. Vil en gutt være avventende, så er det opp til ham.
Dessuten burde ikke kjønnsrollene være så viktig lenger. Vil ei jente være pågående, så la henne være det. Vil en gutt være avventende, så er det opp til ham.
14.11.2007 17:11
iselin

enig med jente 14.
"usmart for en gutt å ikke ha med seg en kondom da blir det ikke noe på han:P"
"usmart for en gutt å ikke ha med seg en kondom da blir det ikke noe på han:P"
10.08.2007 09:51
jente 14

usmart for en gutt å ikke ha med seg en kondom da blir det ikke noe på han:P
03.08.2007 02:10
Klare Smart xD

ka faen? veste at harstad va en "usivilisert" mn d va da fælt da.. vi leve nu tross alt i d 21 århunde...åsså i nord norge, d e faen m ikje akseptabelt å tru at jente e små søte og uskyldie mest gutta e harbarka og maskuline!! og til temae prevensjon, ka slags mammadalt og pyse e du sm ikje tørr å kjøpe kondom? d e væll ikje nokka skummelt sidn du e jente, dm biter faktisk ikje!!! æ har sjekka!! og har man førr eks. one night stand å bir gravid så e d nu like mye gutten sin ansvar, førr vi har faktisk låva og regla hær i norge såm bruker vanlivis å følles!!! og d e væll ikje nokka som helst regla på korsn kjønn som tar intinativ!! d e nu like vanli x) jente m selvtilli som tørr å være mye fræmpå e sexy, sånne pysete bærte e jo bære kvlmende førr de fleste uansett! Btw... læste d her en plass... om kjæresten din sug dæ e ho gla i dæ, men svelge ho så ælsker ho dæ
13.06.2007 12:44
(A)

Det er jo sant det som står her da : Det er flest jenter som tenker på prevensjon. Om det går galt er det jenta som må ta ansvaret for et eventuelt barn.. Herregud, guttene tenker jo ikke over det da !! Hvis de gjør det liksom, så har de vett i hue for og si det sånn!! Når jeg og typen snakker om det, tenker han care, og vil bare knulle!! Av og til vet jeg ikke om jeg klarer det mere, og skal bare slå opp, for en sex-freak er jeg ikke!! Selvfølgelig tenker jeg på det, men hallo!! Når du er under 16, så vil jeg ikke tenke så mye på det, men må pga han :-S !!!
01.06.2007 00:25
Lurer

Hvordan kan en jente se eller merke at en gutt er forelsket i deg? De ser på deg, når du ikke se på an? Han prøve å vær i nærheten av deg? Når du spør an om noe, så begynne an å klø seg i hode:P?
01.06.2007 00:21
hm

E d sant at gutter foretrekke jente som ikke banne?:P Vet d e vanlig å bruke ordet FUCK U, faen..osv
29.05.2007 18:39
christine

fy faen! LIKESTILLING! det e faktisk nokka som heite det da!.. det e ikke bestæmmt att enten jenta eller gutta må kjøpe prvensjon det e wl ikke flaut,vi tar jo bare ansvar! og både gutta OG jenta kan kjøp prvensjon ! og begge kjønn e like frampå!
29.05.2007 10:14
Yoyoyo

Vi roter med hvem vi vil, men vi blir ikke kalt hore for det. Guttene bør ta initiativ, mye enklere å få seg noe da. (..)
21.05.2007 13:38
Gutt16

Det er oftest gutter som går med kondomer i lomma=P i alle fall på fest!! sant det med like stilling, men herre gud det er ikke flaut å kjøpe kondomer, det viser at du tar ansvar!
20.05.2007 18:21
jente 15 år.

Jenter må tør å sei imot. Det er ikkje flaut å kjøpe prevensjonsmidell.
15.05.2007 23:33
jente16

det er ikke altid at det er gutten som vill først, bare spørr meg!
14.05.2007 19:01

Det er jo gjerne at gutten prøver å "få med seg" jenta. I så fall burde jo han ha prvensjon?
12.04.2007 22:51
silje

seff guttane skal ver frempå... jentene kan jo få ver som dei vil.. trenge ikke ver lett på tråen fordi..
de e ikke flaut for jente å kjøpe kondoma..? kødda dåkke?
de e ikke flaut for jente å kjøpe kondoma..? kødda dåkke?
09.04.2007 18:32
jente

likestilling er sentralt i denne saken.
Husk at begge har ansvar, begge er med på det av denne grunn er det dermed ikke sagt at jenten skal skal sørge for prevensjonen
Husk at begge har ansvar, begge er med på det av denne grunn er det dermed ikke sagt at jenten skal skal sørge for prevensjonen
08.04.2007 21:41
IdaB

Jeg syntes det skal være likestilling mellom gutt og jente når det gjeller prevensjon... det er mer pinlig for en jente å få ta i prevensjon enn det er for gutt..
08.04.2007 11:32
Jente15 :)

å hvis en jente går med kondom, fordi hun skal til kjærsten sin, er man ikke løs da. doh.
02.04.2007 20:12
j16

jenter tar like mye initiativ som gutter.. bare feil at gutta tar initiativet...
Legg inn en melding!
Spørsmål og svar
Hvorfor avsluttet han bare samtalen? Og hvorfor ville han spille med meg?Hei! Hvis dere er gode venner fra før av kan det være at han spurte av vennskapelige grunner. Hvis ikke kan det veldig gjerne være at han ville ha bedre kontakt med deg og ...
Åssen skal jeg få guttene til å like meg.
Hei! Jeg tror det beste rådet er å være seg selv og prate vanlig og hyggelig med dem. Hvis det er en gutt du er litt ekstra interessert i, så kan du jo også fors&osla...
Vær gangen en gutt liker meg tør de ikke å si fra til meg i ...
Hei! Det er ikke alltid at gutter sier direkte ifra hvis de liker en jente. Og du kan ha rett i at de også kan være ganske flaue. Hvis det er en gutt du liker, og som du tror liker de...
Lurte bare på noe om jenter. Hvordan ser jenter på gutter , hvord...
Hei!For å få svaret på ALT det du lurer på, tenker jeg at det beste stedet du kan begynne å spørre er hos jentene selv. Jenter kan være ganske vanskelige &ar...
Hvorfor spiller jenter så kaldt "hard to get"?
Hei Det kan være forskjellige grunner til at jenter spiller "hard to get". Noen gjør det fordi de er redd for å bli såret eller avvist, og vil gjerne at gutter skal vise at d...
Nesten alle i 8. har liksom.....gjort alt. jeg har ikke klint med noen en g...
HeiDu har helt rett i at vi vil svare at det er VELDIG mange som har det akkurat som deg. Det er ikke slik at det er om å gjøre å ha gjort "alt", og mye av det du tror andre h...
Jeg ser virkelig ikke hvordan jeg skal kunnne leve uten ham..
HeiFor meg høres det ut som dere "henger litt fast" i hverandre. Om følelsene kan være sterke hos begge, vet jeg jo ikke, men slik du beskriver denne gutten, så tenker ...
Jeg var på en måte sammen med en type, men så hørte jeg...
Hei! Du gjør jo allerede noe veldig viktig for å ta vare på ryktet ditt: Du har ikke samleie/sex med noen. Du viser med det at du faktisk ikke lar deg bruke eller utnytte. Bra!...
Ukens tema
Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juliStill oss et spørsmål
Mest lest på ung.no
Når lærerne streiker
Hva skjer med eksamen? Hvilken betydning har det egentlig for deg som elev hvis lærerne på skolen blir tatt ut i streik?
