Sist oppdatert: 24.05.2012 kl. 23:58
Smarties:Er ikke meningen med gym at vi skal legge til oss gode vaner for resten av livet? Eller har jeg misforstått helt?
Loading
Emne
- 22. juli 2011
- 5 på gata
- Adopsjon
- Aldersgrenser
- Alkohol
- Arbeid
- Asyl- og innvandring
- Barnekonvensjonen
- Barnevern
- Bistand
- Blogg
- Bolig
- Demokrati
- Diskriminering
- Doping
- Dårlig råd
- Ekteskap
- Engasjert?
- Europa / EU
- Film og TV
- Flytte hjemmefra
- Forbruker
- Forelskelse
- Fritid
- Frivillig arbeid
- Funksjonshemning
- Førerkort
- Graviditet
- Hjelpetjenester
- Homofil
- Hør HER!
- Identitet
- Innlegg
- Kjønnslemlestelse
- Konfirmasjon
- Konfliktløsning
- Krig og fred
- Kriminalitet
- Kropp og helse
- Kultur
- Leksehjelp
- Likestilling
- Lov og rett
- Lovbrudd
- Mat og kosthold
- Menneskehandel
- Miljøvern
- Minoriteter
- Mobbing
- Mobil
- Musikk
- Nettvett
- Noveller
- Omskjæring
- Organisasjoner
- Politi
- Prevensjon
- Problemer hjemme
- Psykisk helse / følelser
- Pubertet
- Rasisme
- Reise
- Reklame
- Religionsfrihet
- Rettighetene dine
- Rusmidler
- Russetid
- Samer
- Seksuelle overgrep
- Sex og samliv
- Skilsmisse
- Skolehverdag
- Slanking
- Sorg
- Sosialhjelp
- Spill
- Spiseforstyrrelser
- Stat og kommune
- Stipend og støtte
- Studier i utlandet
- Tester
- Tobakk
- Trening og idrett
- Tvangsekteskap
- Utdanning
- Utenlandsopphold
- Valg 2013
- Vennskap
- Verneplikt / Forsvaret
- Vold
- Yrkesvalg
- Ytringsfrihet
- Økonomien din
Tør å velge det DU vil!
Jentene på skolen har et veldig godt miljø seg i mellom, sier Frid, som er 17 år og elev på elektrofag. Hun er eneste jente i klassen. Det synes hun stort sett er greit, men hun føler at hun ofte må være bedre enn guttene for å bevise at hun kan noe.Vote:
Quiz:
Passer noen jobber bedre for gutter?
Selv om det finnes fysiske forskjeller mellom jenter og gutter, er ikke dette ulikheter som er avgjørende i forhold til yrkes- og utdanningsvalg. Både hjelpepleiere og tømrere har fysisk utfordrende yrker.
At gutter og jenter i stor grad velger ulike utdanninger kommer av at de møter ulike forventninger som er knyttet til kjønnet deres.
Kjønnsroller finnes i alle samfunn. De valg, begrensninger og muligheter samfunnet knytter til jente- og gutterollen varierer fra et samfunn til et annet. Forestillinger om hva som er maskulint eller feminint endrer seg også over tid.
ung.no - offentlig og kvalitetssikret
- Man får mange kommentarer. Jeg hadde nok ikke passet her om jeg hadde tatt meg nær av alt som blir sagt, sier Frid. Frid har fått veldig mange positive reaksjoner på utdanningsvalget.
- Nesten alle jeg forteller hva jeg studerer, synes utdanningsvalget er veldig spennende.
Frid har vært utplassert i bedrifter i to perioder, og har vært litt spent i forkant for hvilke reaksjoner hun ville møte blant de ansatte.
- Alle har vært veldig positive. Jeg vil absolutt anbefale andre jenter til å velge utradisjonelt. Før var det nesten ingen jenter på disse utdanningene, men vi blir bare flere og flere.
Bli hva du vil!
I konklusjonen av det danske prosjektet Unge, køn og karriere blir det påpekt at kjønnsfaktoren undervurderes av både yrkesveiledere, elevene og foreldre når unge velger utdanning. De fleste oppfatter det som om de velger av egen fri vilje og på selvstendig grunnlag.Hvis flere velger utradisjonelle utdanninger vil kvinner oppnå høyere inntekt og større selvstendighet. Menn vil dermed slippe å ta hoveddelen av forsørgeransvaret i parforholdet og familien. Både gutter og jenter vil oppleve større frihet ved å kunne velge innenfor et større spekter av utdannings- og yrkesmuligheter.
Kjønn kan være en kvalifikasjon i seg selv. Kjønnene representerer ulike erfaringer, perspektiver og arbeidsmåter. Disse kvalifikasjonene er viktige for den enkelte skolen og arbeidsplassen. Det må derfor legges til rette for at begge kjønn finner seg til rette i de ulike utdanningsmiljøene.
Kilder: www.likestilling.no, Likestillingsbarometeret 2005, Statistisk sentralbyrå.
Tekst og foto: Kristin Arnesen
Les også
Hvordan velge riktig utdanning
Hva er viktig for deg i en jobb? Hva liker du aller best å gjøre? Hva er du flink til? Og hvilke yrkesgrupper trenger samfunnet i fremtiden? Her finnes råd om hva du bør tenke på FØR du velger utdanning.Du kan lese spørsmål og svar om utdanning på ung.no/oss.
Tilleggskommentarer fra brukere
Her kan du kommentere artikkelen.12.08.2011 21:21
Markus

Kvotering er kjønnsdiskriminering. Ved inntak er det bare karakterene fra ungdomsskolen som avgjør om du kommer inn eller ikke, og sånn skal det også være. Det er ikke statens oppgave å fortelle folk hva de skal utdanne seg til. Den som av en eller annen grunn ikke velger linjen de vil gå, har seg selv å takke.
Hvorform må vi alltid se mennesker som menn og kvinner? Hva er behovet for det, når vi alle er mennesker? Hvorfor er (den autoritære) staten så innbitt på å få 50-50-fordeling i alle yrker? Den som ønsker seg en godt betalt jobb, må skaffe seg en godt betalt jobb, og alle har lik mulighet til det. Enklere blir det ikke.
Hvorform må vi alltid se mennesker som menn og kvinner? Hva er behovet for det, når vi alle er mennesker? Hvorfor er (den autoritære) staten så innbitt på å få 50-50-fordeling i alle yrker? Den som ønsker seg en godt betalt jobb, må skaffe seg en godt betalt jobb, og alle har lik mulighet til det. Enklere blir det ikke.
Legg inn en melding!
Spørsmål og svar
Psykologi eller visuell kommunikasjon?Hei og takk for spørsmålet! Først og fremst: Du er ikke alene! Mange er i samme sko som deg, og har valgets kvaler i forhold til hvilken utdanning man skal velge. Jeg syne...
Ukens tema
Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juliStill oss et spørsmål
Mest lest på ung.no
Når lærerne streiker
Hva skjer med eksamen? Hvilken betydning har det egentlig for deg som elev hvis lærerne på skolen blir tatt ut i streik?
