Sist oppdatert: 24.05.2012 kl. 23:58
Smarties:Er ikke meningen med gym at vi skal legge til oss gode vaner for resten av livet? Eller har jeg misforstått helt?
Loading
Emne
- 22. juli 2011
- 5 på gata
- Adopsjon
- Aldersgrenser
- Alkohol
- Arbeid
- Asyl- og innvandring
- Barnekonvensjonen
- Barnevern
- Bistand
- Blogg
- Bolig
- Demokrati
- Diskriminering
- Doping
- Dårlig råd
- Ekteskap
- Engasjert?
- Europa / EU
- Film og TV
- Flytte hjemmefra
- Forbruker
- Forelskelse
- Fritid
- Frivillig arbeid
- Funksjonshemning
- Førerkort
- Graviditet
- Hjelpetjenester
- Homofil
- Hør HER!
- Identitet
- Innlegg
- Kjønnslemlestelse
- Konfirmasjon
- Konfliktløsning
- Krig og fred
- Kriminalitet
- Kropp og helse
- Kultur
- Leksehjelp
- Likestilling
- Lov og rett
- Lovbrudd
- Mat og kosthold
- Menneskehandel
- Miljøvern
- Minoriteter
- Mobbing
- Mobil
- Musikk
- Nettvett
- Noveller
- Omskjæring
- Organisasjoner
- Politi
- Prevensjon
- Problemer hjemme
- Psykisk helse / følelser
- Pubertet
- Rasisme
- Reise
- Reklame
- Religionsfrihet
- Rettighetene dine
- Rusmidler
- Russetid
- Samer
- Seksuelle overgrep
- Sex og samliv
- Skilsmisse
- Skolehverdag
- Slanking
- Sorg
- Sosialhjelp
- Spill
- Spiseforstyrrelser
- Stat og kommune
- Stipend og støtte
- Studier i utlandet
- Tester
- Tobakk
- Trening og idrett
- Tvangsekteskap
- Utdanning
- Utenlandsopphold
- Valg 2013
- Vennskap
- Verneplikt / Forsvaret
- Vold
- Yrkesvalg
- Ytringsfrihet
- Økonomien din
Lyst til å arbeide med barn?
Arbeid med barn og unge er mangfoldig og omfatter mange arbeidsoppgaver. Det er flere yrker som fører til arbeid i denne sektoren så som barnevernspedagog, førskolelærer, sosionom og vernepleier.ung.no - offentlig og kvalitetssikret
Studiene til disse yrkene foregår ved høgskoler eller universitet og det kreves studiekompetanse fra videregående før opptak. Barnevernspedagog
Barnevernspedagogene arbeider i alle deler av barnevernsektoren, for eksempel som miljøarbeider i institusjoner, ved sosialkontor, som klubbleder i junior- og ungdomsklubber, feltarbeider ved uteseksjoner og ungdomskontorer, fritidsledere og saksbehandler i barnevernet.Utdanningen varer i 3 år. Studiet er sammensatt av fagområdene samfunnskunnskap og jus, psykologi, pedagogikk og aktivitetsfag som musikk, fysisk fostring, forming og drama. Praksis i institusjoner hører med til utdanningen.
Førskolelærer
Utdanningen forbereder for arbeid i barnehager eller i 1. klasse i grunnskolen. Med ett års godkjent videreutdanning kan førskolelærere også undervise på 2.-4. klassetrinn. Utdanningen kan dessuten gi grunnlag for arbeid i andre pedagogiske, sosiale og medisinske institusjoner.Studiet er bygd opp av pedagogikk og fagområder som norsk, natur-og miljøfag, musikk, forming, matematikk, religion og etikk, fysisk fostring og drama. Praksis i institusjoner hører med til utdanningen.
Vernepleier
En vernepleier er kvalifisert for å arbeide blant barn, ungdom og voksne med fysiske, psykiske og sosiale funksjonsvansker. Arbeidet går ut på daglig omsorg, opplæring og sysselsetting av mennesker med ulike bistandsbehov.Den teoretiske undervisningen omfatter vernepleie, medisinske fag, pedagogikk og psykologi, samfunnsfag og lovgivning. Praksisundervisningen er til sammen 38 uker.
Sosionom
Utdanningen kvalifiserer for stillinger i sosialt arbeid. Sosionomene fins derfor i en mengde forskjellige stillinger og i mange tilfeller omfatter dette arbeid med barn og ungdom. Sosionomene arbeider blant annet på kommunale sosialkontor, i pedagogisk-psykologisk tjeneste, i kriminalomsorgen, i bedrifter og private organisasjoner. Arbeidsområdene omfatter både administrativt kontorarbeid og møte med enkeltpersoner, familier og andre grupper som på ulike måter trenger hjelp eller veiledning.Studiet inneholder samfunnskunnskap, atferdsfaglige emner, jus, sosialpolitikk, teori og praksis i det sosiale arbeidet. Dessuten er praksisopplæring en viktig del av utdannelsen.
Les også
Barnehage - jobb for menn?
Selv om det er flest jenter som arbeider som førskolelærere i barnehager er det stadig flere gutter som velger denne utdannelsen og som jobber i barnehager.Tilleggskommentarer fra brukere
Her kan du kommentere artikkelen.11.02.2012 23:05
Agnete

Det står på utdanning.no at jeg kan jobbe på medsinsk institusjon etter at jeg er ferdig med førskolelærer. Kan man jobbe i sykehus? Er det sånn.. Og hvilke flere muligheter er det etter førskolelærerutdanning? (Red. Du kan stille spørsmål på ung.no/oss)
Legg inn en melding!
Ukens tema
Råd om hvordan takle det store fokuset på rettssaken etter 22. juli: ung.no/22juliStill oss et spørsmål
Mest lest på ung.no
Når lærerne streiker
Hva skjer med eksamen? Hvilken betydning har det egentlig for deg som elev hvis lærerne på skolen blir tatt ut i streik?
