Spørsmål og svar

innsetting av spiral

Jente, 20

Hei! Hadde sex i går med typen men skal sette i spiral i morgen derfor brukte vi kondom... denne sier han at på en måte sklidde av på vei ut... burde jeg da ta en angrepille?

Svar

Hei

Jente 20 år takk for at du skriver til oss i ung.no

Det er veldig bra at du velger en  sikker prevensjonsmetode  

Nå ser jeg at dette mest sannsynlig skal skje i dag at du skal sette inn spiral, så mitt svar kommer kanskje litt for sent.

Dette er retningslinjene før innsetting av hormonspiral 

Før du setter inn en spiral er det svært viktig å utelukke at du er gravid eller at du har en seksuelt overførbar sykdom.

Hvis du bruker hormonell prevensjon: Fortsett å bruke denne fram til spiralen er satt inn.

Hvis du ikke bruker hormonell prevensjon: Du skal ikke ha samleie uten kondom de siste tre uker før du får satt inn spiralen. Bruk av nødprevensjon (angrepille) regnes ikke som sikkert nok.

Man anbefaler å ta en sjekk for seksuelt overførbare infeksjoner (som klamydia) hos alle, før innsetting. Dette gjelder også dem som er i fast forhold.

Kanskje du allerede har fått svar på dette der du har fått/skulle fått spiral i dag. Håper det har ordnet seg, lykke til!

 



Vennlig hilsen Amathea i samarbeid med ung.no

Besvart: 7.10.2019

Oppdatert: 7.10.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål