Hopp til hovedinnholdet

Kan man kjøpe softgun når man er 14 år?

Gutt 14 år
 

Spørsmål

Er det lov å kjøpe softgun hvis man er 14 år og har tatt jegerprøven?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Ifølge våpenloven § 7 må man være 18 år og man må ha tillatelse fra politimesteren for å kjøpe våpen i Norge. Softgun anses som skytevåpen etter våpenlovens regler.

I særskilte tilfelle kan politimesteren gjøre unntak for alderskravet når det er snakk om personer over 16 år når våpenet kan oppbevares av verge eller annen person som fyller vilkårene for å ha våpentillatelse. Videre regler er gitt i våpenforskriften § 10.

Ut fra disse lovbestemmelsene er det ikke anledning til å gi personer under 16 år dispensasjon til å kjøpe softgun.

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser