Hopp til hovedinnholdet

Navneendring

Jente 17 år
 

Spørsmål

Hei, jeg har i lang tid nå tenkt på å bytte fornavn. Jeg finner bare regler for søknad hvis et barn er under 16 år. Vil dette si at man kan søke uten foreldres samtykke når man er over 16?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Når du er over 16 år kan du selv bestemme om du vil bytte navn, uten foreldres samtykke.

Etter lov om personnavn § 10 kan man kun endre navn hvert tiende år, med mindre navneendringen går inn under et av unntakene i paragrafen. Du bør derfor være ganske sikker på at navneendringen er noe du virkelig ønsker å gjennomføre.

Navneendringer kan sendes inn elektronisk og saksbehandlingstiden er ca. 3 uker. Du finner søknadsskjemaene på skatteetatens sine nettsider: www.skatteetaten.no/no/Skjemaer/Endre-navn/

Lykke til!

Hilsen Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser