Hopp til hovedinnholdet

Kan arbeidsgiver kreve at jeg skal møte opp 5-10 min før åpningen.

Gutt 20 år
 

Spørsmål

Min arbeidsgiver mener at jeg skal komme 5-10 minutter før jeg starter på jobb, for å stryke klærne mine. At vi skal ha strykte klær på jobb er beskjed fra øverste hold. Denne tiden jeg bruker på å stryke klær er ubetalt, siden man må ha på seg arbeidsklær for å klokke inn. Er dette noe min arbeidsgiver kan kreve med rette?

Besvart 16.11.2018 10:11
 

Svar
Hei


Arbeidsgiver kan i utgangspunktet pålegge deg ekstraarbeid, men denne tiden på 5-10 min før butikken starter blir ansett som arbeidstid etter loven. Se arbeidsmiljøloven § 10-1 (1).

Hvis du har avtalt betaling for arbeidstid i din personlige arbeidsavtale vil det kunne si at du har krav på betaling denne tiden. 

Hvis du ikke får den lønn som du har krav på kan saken eventuelt bringes inn for Forliksrådet i den kommune som du jobber i for en avgjørelse. Fremgangsmåte finner du her. 

Med hilsen Svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no

(Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende kortinformasjon. Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 73 19 97 00)

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Arbeidskontrakt og attest

Jente skriver kontakt (colourbox.com)

Fått deg jobb? Da har du krav på en skriftlig arbeidskontrakt. Og når du slutter i jobben kan du kreve en sluttattest.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Arbeid / jobb
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om arbeid / jobb