Hopp til hovedinnholdet

Hva gjør politiet - under den kriminelle lavalder

Gutt 14 år
 

Spørsmål

hvis en gutt stjeler 4000 av en person og er under den kriminelle lavalder, hva blir straffen hans/hennes da?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Når man er under den kriminelle lavalder, 15 år, så kan man ikke bli straffet etter straffeloven.

 

Politiet vil likevel se svært alvorlig på at en ungdom begår et såpass alvorlig lovbrudd. De kan pålegge ungdommen å møte til samtale på politikontoret, sammen med foreldrene, jf. politiloven § 13. Samtalen er for å forebygge ytterligere lovbrdd. Det vil også bli vurdert ut i fra situasjonen om de vil varsle barnevernsvakta eller evt barnevernet i kommunen.

 

Lovbruddet vil bli registrert i straffe- og bøteregisteret, og dermed kan politiet se hva vedkommende tidligere har gjort dersom han eller hun begår flere lovbrudd senere.

 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Barnevern
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om barnevern