Hopp til hovedinnholdet

Får en etterbetalt uføretrygd fra søknadstidspunktet?

Jente 20 år
 

Spørsmål

Hei, jeg lurer på om man får etterbetalt uføretrygd fra søknadtidspunktet, hvis man får innvilget uføretrygd?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei og takk for at du skriver til oss!

Etterbetaling av uføretrygd er kun aktuelt når virkningstidspunktet i vedtak er tilbake i tid.  Virkningstidspunktet er fra hvilken dato du får innvilget uføretrygden fra.

Uføretrygd etterbetales ikke for tidsrom der en har mottatt arbeidsavklaringspenger, Folketrygdloven § 22-12.

Det skal fremgå av vedtak dersom det er aktuelt med etterbetaling i saken.  Beregning foretas av NAV Forvaltning i forbindelse med vedtak.

Har du flere spørsmål kan du ringe vårt kontaktsenter på telefon 55 55 33 33, tastevalg 3.

Med vennlig hilsen NAV, i samarbeid med ung.no
Les mer på: www.nav.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Bistand
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om bistand