Hopp til hovedinnholdet

Kva reglar for kjøp og sal gjeld når kjøpar er under 18år?

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Kva reglar for kjøp og sal gjeld når kjøpar er under 18år?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

For barn og ungdom under 18 år gjelder vergemålslovens regler når det gjelder muligheten til å inngå juridisk bindende avtaler, som for eksempel kjøp og salg.

Etter vergemålsloven § 33 kan en person over 15 år selv bestemme hva han eller hun vil gjøre med penger man selv har tjent, eller som man har fått av andre til egen rådighet. Har barnet/ungdommen fylt 15 år er utgangspunktet altså at man har lov til å inngå avtale om kjøp/salg for egne penger. 

Det er et unntak fra dette, og det er der "hensynet til den mindreåriges tarv krever det" at vergen tar fra han/hun rådigheten. Hvis den mindreårige bruker pengene på noe som er skadelig kan vergen nekte han/hun å inngå en avtale. 

Utover dette er det så vidt jeg er kjent med ikke andre spesielle regler som gjelder for personer under 18 år når det kommer til kjøp og salg.

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Forbruker
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om forbruker