Hopp til hovedinnholdet

Kan en under 18 år kjøpe et våpen? Har våpentillatelse fra politiet

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg er en 17 år gammel gutt som har bestått jegerprøven og har fått godkjent våpensøknad av politiet. Jeg lurer på om at jeg kan kjøpe og hente ut våpenet som jeg har søkt om, selv å ikke ha med verge som er eldre enn 18 år gammel? Takker for svar :-)

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

I våpenloven § 7 står det at "[Våpen]Tillatelse kan ikke gis til person under 18 år. Unntak kan i særskilte tilfeller gjøres for person under 18 år men over 16 år, der våpen kan oppbevares av verge eller annen person som fyller de alminnelige krav til tillatelse. " Som du ser er ett av vilkårene for at du har fått våpentillatelse at verge, eller en annen person som fyller de alminnelige kravene, kan oppbevare våpenet. På bakgrunn av at du selv ikke har lov til å oppbevare våpenet antar jeg at du heller ikke får kjøpe det på egen hånd. Men i og med at din verge (foreldrene dine) har samtykket i at du søkte om våpentillatelse, er det vel heller ikke noe problem at en av foreldrene dine blir med deg og kjøper våpenet? 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Fritid
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om fritid