Hopp til hovedinnholdet

Plassering og uttak av ferie.

Jente 19 år
 

Spørsmål

Er lærling og har opparb.5 ukers ferie.vil ta en uke i uke 16.får beskjed om at det er for mye å gjøre den uken så får ikkje ferie.Har de lov å regne en lærling som ansatt her???

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Ja, arbeidsgiver bestemmer når du kan ta ut ferie jfr ferieloven § 6 (1). Arbeidsgiver har styringsrett hvis det oppstår uenighet mellom han og arbeidstaker om når ferien skal tas ut.

 

Du som arbeidstaker har imidlertid krav på 3 uker sammenhengende ferie i tidsrommet 1 juni-30 september. Når de tre ukene skal tas ut i dette tidsrommet er det arbeidsgiver som på den andre siden som bestemmer.

Med hilsen

Svartjenesten i Arbeidstilsynet i

samarbeid med Ung.no

 

Vær oppmerksom på at vårt svar i denne e-post kun er veiledende kortinformasjon.


Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 815 48 222

 

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Fritid
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om fritid