Hopp til hovedinnholdet

Noen har bestilt et produkt med bilde av meg, er det lov uten samtykke?

Jente 15 år
 

Spørsmål

En person jeg egentlig ikke kjenner har ved en anledning tatt et bilde av meg. H*n har bestilt et produkt fra en nettside hvor dette bilde av meg er brukt som motiv. Er dette lov uten at jeg har sagt ja til det?

Besvart 13.04.2019 20:06
 

Svar
Hei

Takk for spørsmålet ditt. 

Ifølge åndsverkloven § 104 er det ulovlig å gjengi eller å vise offentlig et bilde av en person uten samtykke fra den som er avbildet. Ut fra en alminnelig språklig forståelse av lovens begrep "gjengi" vil jeg anta at det ikke er lov til å trykke bilde av en person på en produkt uten samtykke fra den avbildede. 

Hvis du ikke liker at personen har dette produktet, kan du jo be h*n om å destruere/kaste det, eventuelt levere det til deg. 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om #Ikkegreit
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om #ikkegreit