Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg bli straffes for å ha nudes av jenter under 18 år?

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Hei ung.no. for 2 dager siden jeg la ut kjempe dumt spøk på snapchat, så ble jeg annmeldt. Det kom politi på døra, tok mobilen min, maccen min og kamera. Og på mobiltelefon jeg hadde nudes av to jenter som er over 16 år. Kan jeg få noe straff for å ha nudes av andre jenter på mobilen min?

Besvart 15.05.2019 20:38
 

Svar
Hei

Du forklarer at du hadde nudes av andre jenter på mobiltelefonen din. Du sier at de er over 16 og jeg antar at de derfor ikke har fylt 18 enda.

Det er ulovlig å ha bilder som seksualiserer barn. Nudes av personer som er under 18 år er dermed ulovlig. Du kan lese mer om dette i straffelovens § 311.

Det er likevel en mulighet for at straffen kan falle bort hvis du har fått tillatelse fra de du har bilder av til å ta disse bildene og dere er omtrent jevnbyrdige i alder og utvikling. Dette kan du også lese om i straffelovens § 311.

Jeg vil anbefale deg å samarbeide med politiet og å gi dem de opplysningene de trenger i sin etterforskning.


Hilsen Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Bilder og film som seksualiserer barn - "Barneporno"

Tips politiet

Bilder eller filmer som seksualiserer barn og viser seksuelle overgrep mot barn, er ulovlig. Noen omtaler dette som «barneporno», men det er et begrep man ikke bør bruke.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lovbrudd
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lovbrudd