Hopp til hovedinnholdet

Jeg er 17 år, har en datter på 5 mnd. Skal mine foreldre forsørge oss?

Jente 17 år
 

Spørsmål

Hei, er en jente på 17 år som har en datter på 5 mnd.. Mottar overgangsstønad og dobbel barnetrygd, Har planer om å flytte sammen med barnefar. Som vil si at jeg mister pengene, mitt spørsmål er om jeg har rett på noen økonomisk støtte da ? eller er det mine foreldre som må forsørge meg og min datter da?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei, og takk for at du skriver til oss.

Det er riktig slik du skriver, hvis du flytter sammen med barnefar, så opphører overgangsstønaden og dobbel barnetrygd.

Så lenge du er under 18 år, så har dine foreldre forsørgingsplikt for deg (Barneloven § 66). Det betyr at de skal sørge for at du har mat, klær, tak over hodet, medisiner og så videre.

Du eller dine foreldre kan ringe NAV på tlf: 55 55 33 33, slik at vi kan undersøke dette nærmere.

Se også artiklene som er vedlagt nedenfor.

Med vennlig hilsen NAV, i samarbeid med ung.no

 

 

 

www.nav.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Stønads- og trygdemuligheter for foreldre

Husk at du som har eller skal ha barn har flere typer stønads- og trygdemuligheter som kan hjelpe deg i en økonomisk vanskelig tid.

Les mer

Hvem har rett på økonomisk hjelp?

Tom lommebok

Økonomisk stønad skal gis til alle som trenger hjelp for å overvinne eller tilpasse seg en vanskelig livssituasjon.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Økonomien din
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om Økonomien din