Hopp til hovedinnholdet
Følg ung.no på Snapchat
Bolig (ung.no)
Bolig (ung.no)

må man betale skatt om man vinner i poker / lotteri

Gutt 18 år
 

Spørsmål

hvis man vinner for eksempel ett hus eller en bil i poker / lotteri eller noe. Må man betale noe skatt / avgifter til staten for slike premier??

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Hvis du vinner penger eller gevinster ved å spille poker, er gevinsten skattepliktig over 10.000 kroner.

Etter skatteloven § 5-50 første ledd er tilfeldige gevinster herunder gevinster ved konkurranse, spill, lotteri og lignende skattepliktig inntekt når verdien overstiger kr. 10000. Beløpsgrensen gjelder for den enkelte gevinst, og ikke samlet netto inntekt gjennom året. Når gevinsten overstiger beløpsgrensen er hele gevinsten skattepliktig, ikke bare den delen som overstiger kr. 10000.

Du finner mer informasjon om beskatning av pokergevinster på skattetaten.no.

 

 

Håper det var svar på spørsmålet ditt.


Vennlig hilsen ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Frikort og skattekort

Frikort eller skattekort?

Har du en jobb må du be om frikort eller skattekort, avhengig av hvor mye du kommer til å tjene. Kommer du ikke til å tjene over 55.000,- klarer du deg med å bestille frikort, og behøver ikke å skatte.

Les mer

Sjekk om du er avhengig av pengespill

Spillkort (colourbox.com)

Klarer du ikke å kontrollere lysten til å spille - selv når du ikke har penger? Da kan du være spilleavhengig. Les mer om symptomene og årsakene til spillproblemer her.

Les mer

Krangler dere om spilling hjemme?

Gutt spiller (colourbox.com / husfred.no)

Dataspill er gøy, men kan også være en kilde til bekymring og krangling i mange familier. Her er rådene for hvordan du og familien kan bli enige om spillregler som skaper husfred.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Spill
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om spill