Hopp til hovedinnholdet

Kan foreldrene bestemme hva jeg skal bruke pengene mine på?

Gutt 13 år
 

Spørsmål

Kan foreldre indra eller hindre bruk av privat eiendel kjøpt for egne penger

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Utgangspunktet i loven er at personer over 15 år bestemmer selv over penger de har tjent/fått etter fylte 15 år. Dette står i vergemålslovens § 33. Ettersom du er under 15 år er det foreldrene dine som kan bestemme over pengene, og hva du skal bruke dem til/hva du ikke skal bruke dem til.

Det gjelder å forsøke å bli enige med foreldrene sine, om hvorfor man trenger eller vil ha akkurat denne tingen - fremfor en annen ting som kanskje er mer fornuftig.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Hvem bestemmer over pengene dine?

Penger til konfirmasjonen (ung.no)

Krangler du med foreldrene dine om hva du kan bruke egne penger på? Det finnes ikke noe klart svar, men det er vanlig å skille mellom penger du har tjent selv og penger du har fått.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Økonomien din
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om Økonomien din