Hopp til hovedinnholdet

kan foreldrene mine bestemme hva jeg skal bruke pengene på?

Jente 14 år
 

Spørsmål

Kan mamma og pappa bestemme hva jeg skal bruke mine penger på nå så lenge det er for min alder?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

I vergemålsloven § 33 står det at de som har fylt 15 år selv kan bestemme over penger han har tjent selv eller fått til rådighet.

Foreldrene dine kan bare nekte deg å bruke dem dersom hensynet til ditt”tarv” krever det. Det betyr at de kan nekte deg å bruke pengene dersom du for eksempel bruker dem på noe som klart er til skade for deg.

Men dette gjelder altså når du har fylt 15 år.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Økonomien din
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om Økonomien din