Hopp til hovedinnholdet

Dirty snap og nudes. Barnepornografi.

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Hei! Visste ikke helt hvem kategori jeg skulle ta. Det er en ting jeg lurer på, som jeg har drevet med i noen måneder nå og er litt usikker på om er sett på som greit eller rett og slett lovlig da. Det har seg sånn at jeg har gått mer eller mindre lei av porno, jeg synes det er veldig urealistisk og har blitt litt kjedelig. Jeg fant ut for noen måneder siden at jeg heller bare kunne prøve å ha det litt "moro" med jenter på snapchat (dirty snapping/nudes). Tanken på det tente meg på en helt annen måte og jeg fikk høre at mange finner folk på tinder for å gjøre slikt. Derfor har jeg vært på tinder og spør da jenter (ikke med én gang) etterhvert om de ville vært interessert i å ha det litt "moro" da. Siden jeg er 17 så finner jeg bare jenter på 17 og nedover, jeg har 15 som minimums alder. Er det jeg driver med ulovlig på noen måte? Jeg tvinger de ikke, jeg maser ikke, jeg spør bare én gang. Kan jeg bli anmeldt? Jeg screenshotter aldri, det er ikke hensikten, det er bare en engangsgreie.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Så utrolig bra at du stiller dette spørsmålet. Det viser at du er opptatt av å ikke gjøre noe som er galt etter loven.

Som du vet er barneporno ulovlig etter straffelovens regler. Barneporno er i straffeloven § 311 definert som "fremstilling som seksualiserer barn". Det betyr at et nakenbilde av en person under 18 år kan bli regnet som barneporno. De bildene du mottar fra disse jentene vil mest sannsynlig bli regnet som barneporno, siden jentene er under 18 år.

Som du ser i § 311 står det også at "Straffen kan falle bort for den som tar og besitter et bilde av en person mellom 16 og 18 år, dersom denne har gitt sitt samtykke og de to er omtrent jevnbyrdige i alder og utvikling." Men dette er ikke et fripass til å be om nakenbilder av jenter som er over 16 år. Det å motta bilder av en jente på 16 år, som seksualiserer jenta, er i utgangspunktet ulovlig, og du kan også i et sånt tilfelle risikere å bli straffet hvis ikke du og jenta blir regnet som jevnbyrdige i alder og utvikling. Det er nok lite sannsynlig at du og en jente på  16 ikke vil bli regnet som jevnbyrdige i alder og utvikling, men jeg nevner det for sikkerhets skyld slik at du vet at det ikke er ok selv om jenta er over 16.

Hvis du vil være helt sikker på å ikke bryte loven bør du la være å be om dirty snaps fra jenter som er under 18 år.

Hilsen Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Bilder og film som seksualiserer barn - "Barneporno"

Tips politiet

Bilder eller filmer som seksualiserer barn og viser seksuelle overgrep mot barn, er ulovlig. Noen omtaler dette som «barneporno», men det er et begrep man ikke bør bruke.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Nettvett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om nettvett