Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg gifte meg med søskenebarnet mitt?

Jente 16 år
 

Spørsmål

Hei jeg er en jente på 16 år som har et forhold til søskenbarnet mitt. vi ønsker og gjifte oss, er det mulig ?

Besvart 15.05.2019 22:29
 

Svar
Hei

Det er lovlig å gifte seg med søskenbarnet sitt. I ekteskapsloven § 3 står det at det er forbudt å gifte seg med slektninger i rett opp- eller nedstigende linje (foreldre og barn, besteforeldre og barnebarn) og med søsken, men søskenbarn er ikke nevnt.  

Aldersgrensen for å inngå ekteskap i Norge er 18 år. Dette følger av ekteskapsloven § 1 a. Dere må derfor vente med å gifte dere til begge har fylt 18 år. 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Sex
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om sex