Hopp til hovedinnholdet

Lov å leie eskorte for å lage pornofilm dersom filmen ikke skal publiseres?

Jente 19 år
 

Spørsmål

Hei er det lov å betale noen/ei eskorte for å lage en pornografisk film med en selv i Norge så lenge den ikke publiseres noe sted?

Besvart 23.08.2019 11:33
 

Svar
Hei

Det er ikke lov å betale for seksuelle tjenester i Norge, dette følger av straffeloven § 316. Imidlertid er det unntak fra dette dersom formålet er å lage en pornofilm. 

Dersom du ikke har noen planer for å publisere denne, vil det antagelig ikke bli sett på som produksjon av en pornofilm, men et kjøp av seksuelle tjenester, som altså er ulovlig etter straffeloven § 316, uavhengig av om du filmer det eller ikke. 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Hvordan påvirkes du av porno?

Rundt halvparten av alle unge mellom 13 og 19 år ser på porno. Hvis du er blant dem, hvordan tror du at du påvirkes av det du ser? Si gjerne din mening i kommentarfeltet under avstemningen.

Gå til vote

Porno, ikke bare greit

Gutt ser på porno (colourbox.com)

Selv om det ikke er aldersgrense for å se porno, er det grunner til å tenke seg godt om. Blant annet kan grensene for hva du aksepterer og ikke forskyves. Porno er ikke seksualundervisning så det er lurt å få litt grunnkunnskap om sex på andre måter enn fra porno.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Sex
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om sex