Hopp til hovedinnholdet

Mannen min vil skilles. Har han rett til å ta ungen fra meg?

Jente 20 år
 

Spørsmål

hei jeg er ei jente på 20 år er gift og har en unge på 2 år mannen vil at vi skal skiles han har ikke oppholdstillatelse har han rett til å ta ungen fra meg eller ikke er redd for at ungen skal bli fratatt fra meg

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Ved skilsmisse er utgangspunktet at foreldrene fritt kan avtale om barnet skal bo hos den ene eller den andre, eller ha delt bosted, jf. barnelova § 36. Foreldre med barn under 16 år som skiller seg, må møte til obligatorisk mekling på familievernkontor eller hos annen godkjent mekler, jf barnelova § 51.

Hvis partene ikke blir enige om hvor barnet skal bo, må spørsmålet avgjøres av domstolen.


juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Barneloven

Tenåringsgutt (colourbox.com)

Barneloven regulerer blant annet foreldrenes plikter og ansvar for barna, og barnas rettigheter overfor foreldrene. Den gir deg blant annet rett til å bestemme selv i noen viktige spørsmål etter du har fylt 15 år.

Les mer

Skilsmisse

Skilsmisse

De fleste blir berørt på en eller annen måte av samlivsbrudd. Det kan være deg selv det gjelder, eller en i din familie, en venn eller en nabo. Hva skjer når man skiller seg og hva er dine rettigheter som barn i en skilsmissefamilie?

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Skilsmisse
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om skilsmisse