Hopp til hovedinnholdet

Separasjon og skilsmisse.

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Må man flytte fra hverandre for å bli separert, for å dermed oppnå en skilmisse?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei



Takk for spørsmål.

 

I følge § 20 i ekteskapsloven må man flytte fra hverandre for at en separasjon skal ha noen rettsvirkning. Man kan imidlertid bo sammen en stund etter samlivsbruddet eller bo sammmen i korte perioder for å prøve ut om ekteskapet kan fungere uten at det betyr at separasjonen ikke går sin gang. Man må være separert et år før man kan ta ut skilsmisse.

 

Jeg legger ved en artikkel som omhandler mer om dette temaet.

 

Med vennlig hilsen

familieterapeuten

 
Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Skilsmisse

Skilsmisse

De fleste blir berørt på en eller annen måte av samlivsbrudd. Det kan være deg selv det gjelder, eller en i din familie, en venn eller en nabo. Hva skjer når man skiller seg og hva er dine rettigheter som barn i en skilsmissefamilie?

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Skilsmisse
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om skilsmisse