Hopp til hovedinnholdet

Separasjonstid for skilsmisse

Jente
 

Spørsmål

Hvilken paragraf går dere ut fra når et står at seprasjonstiden ikke gjelder hvis man har vært samboere før brudd?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Jeg vet ikke helt om jeg forstår spørsmålet ditt, men jeg oppfatter deg slik at du spør om hvilke krav som gjelder i forhold til atskillelse i separasjonstiden i forhold til å få skilsmisse.

 

Det fremgår av ekteskapsloven § 21 at hver av ektefellene kan kreve skilsmisse når de har vært separert i minst ett år. Etter ekteskapsloven § 20 annet blir en separasjon uten rettsvirkninger dersom ektefellene fortsetter eller gjenopptar samlivet. Samliv i en overgangstid inntil samlivet blir brutt, eller kortvarige forsøk på å gjenoppta samlivet, har likevel ikke denne virkningen. I forvaltningspraksis har det vært godtatt en overgangsperiode på 2-3 måneder. Dette betyr at man kan bo sammen i inntil 2-3 måneder i separasjonstiden uten at separasjonen mister sin virkning i forhold til skilsmisse.

 

I forvaltningspraksis har det også vært akseptert samliv utover dette hvis det har vært tungtveiende grunner for at samlivet fortsatte/ble gjenopptatt.



juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Skilsmisse
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om skilsmisse