Hopp til hovedinnholdet

hvem bestemmer barnets etternavn

Jente 20 år
 

Spørsmål

Hei Er det meg som mor eller far som bestemmer rekkefølge på felles barnas etternavn? Vi har 50/50 men barna har bosteds adesse hos meg Jeg ønsker barnets navn, fars etternavn og mitt etternavn til slutt?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Du skriver at dere har "50/50", jeg anatar at du med dette mener at barnet bor halve tiden hos hver av dere og at dere har delt foreldreansvar. Har dere delt foreldreansvar må dere i fellesskap bli enig om hvilket navn barna skal ha.

Har du foreldreansvaret alene, eller at barna bor fast bare sammen med deg, kan du ta slike avgjørelser alene uten at far kan motsette seg dette. Du kan lese mer om foreldreansvaret i barnelovens kapittel 5, se særlig § 37.

Hilsen Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Barneloven

Tenåringsgutt (colourbox.com)

Barneloven regulerer blant annet foreldrenes plikter og ansvar for barna, og barnas rettigheter overfor foreldrene. Den gir deg blant annet rett til å bestemme selv i noen viktige spørsmål etter du har fylt 15 år.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Skilsmisse
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om skilsmisse