Hopp til hovedinnholdet

Kan legeforeldre skrive ut legeerklæring til eget barn?

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Hei, jeg har to foreldre som er leger og lurte på om de har lov til å gi meg legeerklæring?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Legeforeldre kan ikke skrive ut legeattest til eget barn.

Etter helsepersonelloven § 15 er det vist til at helsepersonell som er inhabil etter reglene i forvaltningsloven § 6, skal ikke utstede attest, erklæring o.l.

Dette innebærer at leger ikke kan skrive ut bl.a. legeattester til ektefeller og barn m.fl. Brudd på disse reglene kan innebære reaksjoner fra helsemyndighetene.

 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Stat og kommune
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om stat og kommune