Hopp til hovedinnholdet

Reise til utlandet, mor sier ja, far sier nei, kan jeg dra?

Jente 17 år
 

Spørsmål

HEI Jeg ønsker å reise med en venninne til utlandet i sommer.Foreldrene mine er skilt og jeg har bodd hos moren min siden jeg var 4 år. Jeg får lov av moren min til å reise, men ikke av faren min. Foreldrene mine har delt foreldre ansvar, men mor kjenner meg best og har hatt daglig omsorg for meg hele tiden. Har far rett til å nekte meg å reise, når mor tillater det ? Hilsen Solveig

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Ifølge barneloven § 37 kan den av foreldrene som barnet bor fast sammen med ta avgjørelser om vesentlige sider av omsorgen for barnet, også hvis foreldrene har delt foreldreansvar. Den andre av foreldrene kan ikke motsette seg disse avgjørelsene.

 

Om du kan reise alene til utlandet eller ikke, er altså et spørsmål som faller inn under de beslutninger din mor kan ta i kraft av at du bor fast hos henne. Faren din har ikke rett til å nekte deg å reise, så lenge moren din gir tillatelse.


juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Utenlandsopphold
Tilbake til spørsmål og svar