Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg reise på ferie fra høyskolen/universitetet?

Jente 19 år
 

Spørsmål

Hei! Jeg lurer på om høyskolen kan nekte elever å reise på ferie i løpet av semester? Skal man ikke ha mer frihet til å styre studiene selv når man går på høyskole/universitetet? Er jo ikke alle som har mulighet til å reise om sommeren/julen.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Takk for spørsmålet. Etter Universitets- og høyskolelovens § 3-3 er det styret ved høyskolen eller universitetet som fastsetter studieplaner der det står hvilke deler av undervisningen og praksisen som er obligatorisk og ikke. I § 3-10 står det at du kan nektes oppmelding til eksamen hvis du mangler obligatorisk undervisning eller praksis. Du bør derfor sjekke studieplanen nøye og konferere med en studieveileder før du reiser bort midt i semesteret. Til gjengjeld varer studieåret bare 10 måneder.

Lykke til!

Hilsen

Elev- og lærlingombudet i Oslo

i samarbeid med Ung.no

Finn ditt Elev- og lærlingombud på elevombudene.no

 

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Utdanning
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om utdanning