Spørsmål og svar

Jeg vurderer å sette inn kobberspiral...

Jente, 16

Hei Jeg vurderer å få satt inn en kobberspiral. Vil jeg måtte betale for denne? Fastlegen min er også en mann, må jeg snakke med han får å finne ut av dette? Eller kan jeg snakke med en annen kvinnelig lege? Kan jeg også få satt inn kobberspiralen av en kvinnelig lege, selv om fastlegen min er en mann? Hilsen Jente 16 år

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

 

En kobberspiral er laget av myk plast og har et belegg med kobber. Spiralen settes inn i livmoren, og påvirker først og fremst sædcellene slik at de ikke klarer å befrukte et egg. Når du er mellom 16 og 20 år, har du krav på gratis eller billigere kobberspiral. 

For å få kobberspiral gratis, trenger du først en resept av lege, helsesykepleier eller jordmor. Så må du kjøpe spiralen på apoteket og ta den med deg til timen for innsetting. 

Du kan få satt inn kobberspiralen gratis på helsestasjon for ungdom, eller hos fastlegen. Hos fastlegen må du betale for timen og resepten, alt dette er gratis på helsestasjon for ungdom. Det går fint an å be om at en kvinne setter inn spiralen din, men det kommer an på om det jobber kvinner der du skal sette den inn.

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 5.1.2019

Oppdatert: 5.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål