Bryter jeg noen lover ved å selge bilder av føttene mine på nett?
Jente, 17
Hei! Jeg lurer på om jeg bryter noen lover ved å selge bilder av føttene mine på nett? Og er det ulovlig å selge brukte sokker? Kan jeg bli straffet og må jeg eventuelt skatte på noe som helst måte? Mvh jente 17 som trenger penger
Svar
Hei jente 17 år.
Så bra at du spør om dette.
En av juristene her på ung.no har tidligere svart dette på et tidligere lignende spørsmål; "Å selge bilder av føttene dine vil ikke være straffbart."
Det er heller ikke ulovlig å selge brukte sokker.
Skatteetaten skriver dette: "Hvis du tjener 55 000 kroner eller mindre i løpet av året, trenger du ikke betale skatt."
I og med at det er du selv som er din egen arbeidsgiver, må du kanskje etterhvert vurdere å starte et enkeltpersonsforetak? Som innehaver (eier) av et enkeltpersonforetak er det du selv som er ansvarlig for innbetaling av foretakets skatt. Innehaver betaler forskuddsskatt for hver enkelt periode så snart inntekten oppstår, og vil få tilsendt innbetalingsblanketter for dette fire ganger i året.
Du kan lese mer om dette her på altinn.no
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen sexologisk rådgiver (NACS), ung.no
Besvart: 6.1.2019
Oppdatert: 6.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål