Har kanskje lyst til å hooke, redd for å gjøre noe jeg ikke er klar for.
Jente, 13
I femte var jg sammen med en gutt. Men så flytta han (men bor fortsatt nærme) og vi har ikke snakke så mye de siste årene. (Vi går i sjuende nå) Bortsett fra de siste ukene da jg føler han har flørta littegranne på snap. I std spurte han mg, og nå r vi sammen. Det er jeg veldig glad for, og jeg liker han veldig godt, men d r bare en ting jg r litt redd for.. Selv om vi bare går i sjuende r d veldig mange som har begynt å snakke om hooking, sex osv. og jeg føler ikke jg r helt der enda... Ja, jg har kanskje innerst inne lyst til å hooke med noen, men er skikkelig usikker på hvordan jeg ser ut, og d ødellegger. Jeg er 167 høy og mye høyerene enn han jg r sammen med!!! Det synes jg r veldig dumt!!! Problemet er bare at han har hooka med flere på den nye skolen, og jeg er redd for å måtte gjøre noe jeg ikke er klar for. Selv om jg kanskje innerst inne har lyst, tør jeg ikke en gang å klemme en gutt. Begrunn av høyden min. Vil ikke si d rett ut heller, for r redd for å høres teit ut. Hjelp!
Svar
Hei jente 13 år.
Så fint at du har fått kjæreste.
Det er endel som snakker om hooking og sex, men de aller færreste har hatt sex når de går i 7.klassen. Kanskje er det sånn at mange snakker om det, kanskje spesielt guttene, men så er det svært få som virkelig har gjort det?
Det er veldig viktig at du vet at det er du selv som bestemmer hva du vil gjøre og hva du ikke vil gjøre. Hvis du føler det ekkelt, ukomfortabelt eller andre negative følelser, er det viktig at du lytter til deg selv og sier fra at du ikke vil.
Det er en del som hooker (kysser, kliner) når de er 13 år. Hvis man aldri har gjort det tidligere, kan man det ikke. Ingen kan noe de ikke har gjort før. I den vedlagte artikkelen om kyssing er det en del tips som kan være til nytte for deg.
Det var gutten som spurte deg om dere skulle bli sammen. Det betyr at han liker deg akkurat slik du er! Det er vanlig at jentene er kommet lengre enn guttene i pubertet i den alderen du er i nå. Da er det sånn at jentene er mye høyere enn guttene en periode. Det er vanlig å se kjærester som holder hender, der jenta er høyere enn gutten når man går i 7.klasse.
Når det kommer til klemming og hooking, kan du sikre deg at dere sitter. Da betyr ikke høyden noen ting.
Tenk gjennom hvilke grenser du har. Snakk med kjæresten om dette.
Du kan også snakke med helsesøster/helsesykepleier på skolen om alt dette. Hvis det er vanskelig å forklare, kan du ta med utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. da slipper du å si så mye til på begynne med.
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no
Besvart: 10.1.2019
Oppdatert: 10.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål