Spørsmål og svar

Kan jeg søke profesjonsutdannig i psykologi på bakgrunn av en årsenhet?

Gutt, 16

Hei. Jeg ønsker å studere psykologi og lurte på om dersom jeg velger å ta et årsstudium i sosiologi så deretter velge profesjonsstudium i psykologi. Når jeg søker psykologi vil jeg da søke med førstegangsvitnemål eller ordninært? Siden jeg får 30 studiepoeng av sosiologi. Takk på forhånd!

Svar

Hei

Den seksårige profesjonsutdanningen i psykologi tilbys på flere studiesteder i Norge. Det er kun UiT som fremdeles har opptak på bakgrunn av årsenhet, på de andre studiestedene søker man på bakgrunn av karakterene fra VGS.

Hvis du tar en årsstudium i psykologi kan du altså søke på profesjonsstudiet i Tromsø på bakgrunn av dette. Da har man allerede fullført det første året, så profesjonsutdanningen er femårig på UiT. Du er ikke kvalifisert med et årsstudium i sosiologi. Les mer om rangering av søkere ved å følge linken over.

Lykke til!

Med vennlig hilsen 

Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no

Besvart: 11.1.2019

Oppdatert: 11.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål