Spørsmål og svar

Vil jeg kunne konkurrere i kvote for førstegangsvitnemål?

Jente, 19

Hei! Jeg er en jente på 19 år som har begynt på jusstudiet nå i vår. Jeg har tidlig funnet ut at dette ikke er retningen jeg vil gå, og ønsker derfor å bytte til tannlege studiet til høsten. Men det jeg lurer på er om jeg kan fullføre første semesteret på jussen (ta eksamen osv) og likevel konkurrere med førstegangsvitnemålet mitt fra videregående? Blir det slik at jeg får et førstegangsvitnemål med fagene fra videregående og et ordinert vitnemål med fagene fra jussen? Og at jeg dermed kan konkurrere med førstegangsvitnemålet ettersom jeg kommer best ut der? Eller må jeg konkurrere på ordinær kvote? Jeg lurer også på om jeg kan komme inn på andrevalget mitt dersom jeg har høyere snitt enn hva det studiet krever. Med det mener jeg at hvis jeg for eksempel ikke kommer inn på førstevalget mitt og har et snitt som er høyere enn det andrevalget mitt krever, kommer jeg da HELT sikkert inn på andrevalget mitt?

Svar

Hei


Det er vitnemålet ditt fra videregående skole som er hovedgrunnlaget for søknaden din når du søker opptak til høyere utdanning. Du vil ikke bli poengberegnet på grunnlag av karakterer fra høyere utdanning. 

Du kan delta i  førstegangsvitnemålskvoten så lenge du ikke fyller mer enn 21 år i søknadsåret og har et førstegangsvitnemål som gir generell studiekompetanse (og dekker eventuelle spesielle opptakskrav).

At du har avlagt eksamener på universitetet vil ikke hindre deg i å bli poengberegnet i kvote for førstegangsvitnemål, du kan imidlertid ikke få tilleggspoeng for høyere utdanning medberegnet i denne kvoten. Tilleggspoeng kan du kun få i ordinær kvote. For å få tilleggspoeng må du dokumentere høyere utdanning med karakterutskrift eller vitnemål utstedet fra universitetet eller høyskolen din.

Selv om du skulle bli poengberegnet i kvote for førstegangsvitnemål, vil du samtidig bli poengberegnet i ordinær kvote. 

Poenggrensen til et studium er ikke forhåndsbestemt, men avgjøres blant annet av hvor mange som søker studiet i forhold til antall studieplasser. Poenggrensene varierer derfor fra år til år, og kan bare leses som en indikasjon på hvor lett/vanskelig det er å komme inn på studiet.             

Hvis du har en poengsum som er høyere enn poenggrensen til studieprogrammet i det året du søker opptak, vil du få tilbud om studieplass. 

Hilsen Samordna opptak i samarbeid med ung.no

 

Besvart: 21.1.2019

Oppdatert: 21.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål