Spørsmål og svar

Hyppige urinveisinfeksjoner, noe å gjøre?

Jente, 17

Hei, for ei stund sidan hadde eg uvi, og etter to veker utan, kjenner eg at eg får vondt i underlivet, ikkje når eg tissa men etterpå. Også går eg på do heile tida. Kan dette vere ein uvi eller kan det vere noko anna? Eg er hos legen støtt og stadig og føler at legen begynner å gå veldig lei av meg. Kva skal eg gjere? Har de noko tips om ka det komme av og korfor eg får det så ofte?

Svar

Hei

Jeg skjønner godt at dette er plagsomt for deg. Det dessverre slik at noen jenter/kvinner får hyppige urinveisinfeksjoner, særlig etter at de har blitt seksuelt aktive ( men det vet jeg ikke om du er)

Jeg synes at siden du igjen har plager fra urinveiene dine, så skal du få en ny vurdering fra legen din. Legen er ikke lei av det, det skal du overhode ikke tenke på. Noen ganger kan det ligge bakenforliggende årsaker til en urinveisinfeksjon som trenger en utredning. Det er også mulig at du ikke har fått rett antibiotika siden du har så gjentatte infeksjoner. Snakk litt med legen din om dette, jeg er sikker på at han/hun er veldig interessert i å hjelpe deg.

Det er lite du kan gjøre for å forebygge en UVI, annet enn å forsøke å drikke mye og huske på alltid tisse etter sex (om dette er aktuelt for deg). Noen sverger også til tranebær, men om dette har en dokumentert effekt er jeg veldig usikker på. Snakk med legen din igjen du og lykke til.


Vennlig hilsen jordmor, ung.no

Besvart: 18.1.2019

Oppdatert: 18.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål