Kan jeg dra til Kosovo som utveksling?
Gutt, 16
Hei. Jeg er 16 år og går på vg1 skal begynne på vg2. Kan jeg dra til Kosovo som utveksling?
Svar
Hei
Så spennende at du tenker på reise til Kosovo på utveksling!
Så lenge det er et utvekslingsopplegg gjennom en godkjent utvekslingsorganisasjon så kan du søke om støtte til det i fra Lånekassen. Du kan lese mer om det på Lånekassen sine hjemmesider. Lånekassen kan gi støtte til reise og bolig. Dersom du skal betale skolepenger utover det du skal betale til selve organisasjonen så kan du også få lån til det.
Du kan se alle godkjente organisasjoner her - Godkjente utvekslingsorganisasjoner
For å få støtte fra Lånekassen må du enten
1. Reise gjennom en av disse organisasjonene
2. Reise til et sted skolen din har en avtale med
Hvis det ikke finnes tilbud i Kosovo hverken blant organisasjonene eller med skolen din, så kan du ikke få støtte fra Lånekassen.
Du må uansett snakke med rådgiver på skolen din for å få godkjent året som VG2, hvis ikke må du kanskje ta VG2 på nytt i Norge også når du kommer tilbake.
Håper dette svaret var til hjelp. Lykke til!
Vennlig hilsen
UngInfo i samarbeid med ung.no
UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år.
Besvart: 18.1.2019
Oppdatert: 18.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål