Hva må til for å komme inn på helse- og oppvekstfag?
Gutt, 15
Hei. Jeg ønsker å gå helse og oppvekstfag på vg1. Men jeg lurer på hva de ser etter når du søker og om det er vanskelig å få førstevalget opplylt?
Svar
Hei, gutt 15.
Så flott at du ønsker å gå helse- og oppvekstfag! Når elever skal søke seg inn på vgs er det følgende regler som gjelder:
- Du har rett til å komme inn på ett av de tre utdanningsprogrammene du ønsker mest.
- Sluttkarakterene dine fra 10. trinn kan være med på å avgjøre om du kommer inn på førsteønsket ditt
Det er vanskelig å svare på om du kommer inn uten å vite noe om karaktersnittet på den skolen du søker til, og uten å vite noe om dine karakterer. Om du kommer inn eller ikke er avhengig av hvor mange andre som søker på linja/hvilke karakterer disse har. De med best karakterer fra 10.trinn er de som kommer inn. Det er kun karakterene som blir vektlagt, ikke andre egenskaper/erfaringer.
Dersom du er nysgjerrig på hva snittet var i fjor for å komme inn på helse- og oppvekstfag på den skolen du ønsker å gå på, anbefaler jeg deg å ta kontakt med rådgiver på skolen din. Han/hun kan hjelpe deg med dette!
Lykke til! Jeg håper du kommer inn der du ønsker.
Lærer på videregående skole, i samarbeid med ung.no.
Besvart: 24.1.2019
Oppdatert: 24.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål